Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie

Peru to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Ameryce Południowej. Jest nie tylko jednym z najbezpieczniejszych i najłatwiejszych w podróżowaniu krajów w regionie, ale jest również obdarzony różnorodną gamą atrakcji, które trafią w każdy gust. Od starożytnych ruin archeologicznych po światowej klasy możliwości wędrówek i gęste dżungle pełne dzikiej przyrody po wyrafinowane miejskie restauracje - Peru naprawdę ma coś dla każdego.
Oto 15 najlepszych atrakcji w Peru, których nie można przegapić.
1. Niezrównaną główną atrakcją Peru jest Machu Picchu. Znane na całym świecie ruiny i cel trekkingu nie wymagają przedstawiania, a dla wielu są głównym powodem odwiedzenia tego kraju. Żadna podróż do Peru nie byłaby kompletna bez zobaczenia tajemniczego i starożytnego miasta na szczycie góry. Mimo tłumów bardzo niewielu wychodzi rozczarowanych.
Opłaty za wstęp : Podstawowy bilet wstępu kosztuje około 45 USD, z wyłączeniem dodatkowych opłat za usługę lub agenta. Wspinaczka na Huayna Picchu jest dodatkowa.
Wskazówka: liczba odwiedzających Machu Picchu jest ograniczona tylko do 2500 dziennie, a odwiedzających Huayna Picchu tylko 400 dziennie. Zarezerwuj z dużym wyprzedzeniem, aby uniknąć rozczarowania.

2. Mniej znane niż Machu Picchu i znacznie rzadziej widziane są „inne ruiny Machu Picchu”, czyli Ruiny Choquequirao. Są one chyba tym bardziej intrygujące, że ruiny nie zostały poddane rozległym wykopaliskom ani pracom restauracyjnym w porównaniu z Machu Picchu i oferują znacznie bardziej autentyczne wrażenia. Zwiedzanie Choquequirao wymaga czterodniowej wędrówki i jest mało prawdopodobne, aby nigdzie na szlaku zobaczysz wielu innych turystów.
Opłaty za wstęp : około 20 USD, z wyłączeniem opłat za obsługę lub agentów

3. Peru to jedno z najlepszych miejsc na trekking, a Cordillera Blanca to kraina czarów dla entuzjastów outdooru. Najpopularniejszą trasą jest Santa Cruz trek, czterodniowy spacer po spektakularnych wysokich Andach, dostępny dla każdego, kto ma rozsądny poziom sprawności. Popularne jednodniowe wędrówki obejmują spacery do oszałamiającej Laguny 69 i równie atrakcyjnej Laguny Churup.
Opłaty za wstęp : Od stycznia 2018 r. Opłaty za wstęp do Parku Narodowego Huascarán wynoszą 30 soli (10 USD) za jeden dzień, 60 podeszew (18 USD) za 2–3 dni i 150 (45 USD) za ponad 4 dni .

4. Jednym z bardziej wykwintnych i tajemniczych miejsc w Peru są tajemnicze linie z Nazca. Te gigantyczne rysunki ludzi, zwierząt i innych geometrycznych kształtów, niektóre o długości do 100 m, zostały wyryte na pustyni około 2000 lat temu. Ich prawdziwy cel pozostaje niejasny; niektórzy uważają, że były sposobem komunikowania się z bogami, inni wierzą, że pełniły funkcję astronomiczną, podczas gdy inni nadal wyznają bardziej dziwaczne teorie. Weź lot, aby zobaczyć je z góry i zdecyduj sam.
Opłaty za wstęp: brak dokładnych opłat za wstęp, ale inne przedmioty obniżą Twój budżet. Dotarcie do tego obszaru może być kosztowne, a następnie można spodziewać się zapłaty około 50-100 USD za półgodzinny lot nad liniami Nazca lub więcej za dłuższy czas. Dla wygody rozważ wycieczkę obejmującą linie.

5. W ostatnich latach podróżnicy szukający nowych miejsc poza utartymi szlakami zaczęli odkrywać odległy Kanion Colca. Dostęp jest z Arequipy, drugiego co do wielkości miasta Peru, a kanion oferuje wiele atrakcji, takich jak wędrówki, gorące źródła i możliwość zobaczenia majestatycznych kondorów szybujących nad głowami. Wszystko to na obszarze, który wciąż jest w dużej mierze nietknięty turystyką - choć obecnie staje się coraz bardziej popularny. Wybierz się na 2-dniową wędrówkę po kanionie Colca, aby zobaczyć to, co najlepsze w kanionie.
Opłaty za wstęp: 70 soli (22 USD) za wejście do Kanionu Colca

6 Dalej na północ od Kanionu Colca leży odległy Kanion Cotahuasi, ogromny kanion dla miłośników przygód. To oszałamiające miejsce, które oferuje smak ponadczasowych rdzennych kultur i życia na wsi, które niewiele się zmieniły od wieków. Rozważ wybranie się na 4-dniową wędrówkę do jednej z najlepszych atrakcji Peru, jeśli jesteś zapalonym odkrywcą lub masz trochę więcej czasu do stracenia, lub wybierz się na wycieczkę dla nieco większej wygody. Najważniejsze jest to, że prawie nie zobaczysz innych turystów.
Opłaty za wstęp: Informacje niedostępne

7. Łatwa jednodniowa wycieczka z Cusco (tylko około 33 km lub godzina jazdy) zabierze Cię do małego miasteczka Pisac. Znajdziesz tam kilka grup malowniczych ruin Inków na okolicznych wzgórzach, a także bardzo fotogeniczne tarasy rolnicze Inków, które są nadal w użyciu. Ruiny są popularne i wysoko oceniane, ale znacznie cichsze niż Machu Picchu. Miasto jest także gospodarzem tętniącego życiem targu we wtorki, czwartki i niedziele.
Opłaty za wstęp : Wejście do ruin jest wliczone w bilet Cusco boleto integra, który kosztuje 130 soli (40 USD).

8. Jedna z bardziej makabrycznych atrakcji tego kraju, ale nie mniej fascynująca. Pod Museo de la Iglesia y Convento San Francisco w Limie znajduje się rozległa sieć katakumb, której historia sięga czasów, gdy miejskie cmentarze znajdowały się pod kościołami. To fascynująca wizyta - ale eksploracja tych podziemnych tuneli wypełnionych grobowcami nie jest dla osób o słabym sercu lub ze skłonnością do klaustrofobii. W Limie jest także wiele innych ciekawych rzeczy do zrobienia!
Opłaty za wstęp : 7 podeszew (2 USD)
Najlepszy czas na wizytę: przez cały rok

 9. Małe miasteczko Maras, położone około 40 km od Cusco, słynie z kolekcji solanek, które były używane od czasów przed Inkami. Sól ze stawów jest zbierana przez lokalną społeczność zgodnie z systemem współpracy stosowanym od przybycia Inków, jeśli nie wcześniej. Z Cusco łatwo jest odwiedzić solniczki, a to starożytne osiągnięcie inżynierii sprawia, że warto wybrać się na całodniową wycieczkę.
Opłaty za wstęp  :10 soli (3 USD)

10.Cały kraj jest usiany ruinami Inków, ale jednym z najbardziej wyjątkowych jest Moray, obecnie uważane za laboratorium rolnicze założone przez Inków. To miejsce demonstruje poziom wyrafinowania technik inżynierii Inków, ponieważ eksperymentowali z uprawami roślin uprawianych zwykle na niższych wysokościach - zdecydowanie trzeba zobaczyć atrakcję Peru!
Opłaty za wstęp" zawarte w integralnym bilecie Cusco boleto , który kosztuje 130 soli (40 USD).

11. Ten chroniony obszar, będący jednym z najważniejszych na świecie hotspotów bioróżnorodności, obejmujący plemiona, z którymi nadal nie ma kontaktu, jest tak ważny, że większość z nich jest całkowicie niedostępna dla turystów. Na szczęście duży obszar lasu jest nadal dostępny, a ci, którzy się tam wybierają, mogą spodziewać się prawdziwej przygody w dżungli wypełnionej kempingiem, spacerami, odkrywaniem naturalnych zabytków i obserwowaniem dzikiej przyrody Peru.
Opłaty za wstęp: Wejście do strefy kulturalnej kosztuje S10 (3 USD); w przypadku zarezerwowanej strefy musisz podróżować z jedną z ośmiu oficjalnych agencji, które zaoferują cenę za całą wycieczkę.

12. Tęczowe Góry nie były na szlaku turystycznym od dawna, ale szybko stały się niezbędnym przystankiem. Tę dziwną formację geologiczną można zobaczyć podczas jednodniowej wycieczki z Cusco i obejmuje trudną wędrówkę na wysokość 5020 m, aby uzyskać najlepsze widoki na wielokolorową górę. Tęczowe Góry to także ważny przystanek na trasie Ausangate.
Cena:około 100 USD za osobę

13. Chociaż uważa się, że obszar ten był okupowany od około 900 roku n.e., budowa tej masywnej megalitycznej cytadeli prawdopodobnie rozpoczęła się w XIII wieku. Sacsaywamán to jeden z najbardziej imponujących zabytków w Cusco i jego okolicach, do którego można dojść pieszo z Cusco. Po trudnej, ale satysfakcjonującej 2-kilometrowej wędrówce do tego miejsca, będziesz mógł podziwiać, jak Inkowie zdołali zaciągnąć tam gigantyczne kamienie, aby wznieść te imponujące umocnienia.
Opłaty za wstęp: 70 soli (22 USD)

14. Jedną z najciekawszych rzeczy do zrobienia w Cusco jest wizyta w Świątyni Słońca, niegdyś najważniejszej świątyni w imperium Inków. Qorikancha, czyli „” złotą obudowę, został praktycznie zniszczony przez hiszpańskich konkwistadorów w 16 wieku i kościół Santo Domingo został zbudowany w jego miejsce. Przed zniszczeniem świątynia byłaby oszałamiającym widokiem, ze ścianami pokrytymi złotymi prześcieradłami i dziedzińcami wypełnionymi złotymi i srebrnymi posągami.
Opłaty za wstęp:10 soli (3 USD)

15. W lasach chmur w północnym Peru leży miasto Chachapoyas, wrota do regionu o tej samej nazwie. Odmienna i kwitnąca kultura istniała tu na długo przed przybyciem Inków, a najważniejszym miejscem jest Kuélap, imponująca forteca z masywnymi kamiennymi ścianami o wysokości do 20 m. Ta niesamowicie imponująca konstrukcja jest jedną z najbardziej niedocenianych atrakcji Peru i powinna znaleźć się na każdej liście tego, co warto zobaczyć w Peru.
Opłaty za wstęp: 20 soli (6 USD)

Przy tak wielu niesamowitych rzeczach do zrobienia w Peru nic dziwnego, że ten kraj zawsze znajduje się na szczycie wielu list rzeczy do zrobienia. Wizyta w tym czarującym kraju przybliży Cię do natury, cudów archeologicznych i faktów historycznych - czy to nie byłby wspaniały urlop? Jeśli jesteś już w Limie, sprawdź najlepsze sposoby podróżowania z Limy do Cusco, Cusco do Puerto Maldonado, które jest bramą do Parku Narodowego Manu, z Limy do Machu Picchu i Limy do Huaraz, które otwiera się na wspaniały pasmo Cordillera Blanca na północy Peru.

Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Jednym z cudów świata jest tajemnicze jezioro Titicaca. Nie ma go na liście 7 cudów świata, ale z pewnością powinien. Salar de Uyuni to jedno z najpiękniejszych luster naturalnych na świecie.
Pomiędzy Peru a Boliwią leży święte jezioro Titicaca, jezioro pełne tajemnic i piękna.
Dlaczego jest święte? Cóż, jezioro Titicaca było scenerią dla początków świata - przynajmniej według Inków.

Czytaj dalej...: JEZIORO TITICACA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Jedna z najpopularniejszych wędrówek w Ameryce Południowej, Peru's Inca Trail jest zdecydowanie przeżyciem na całe życie. Zbudowany przez Inków ponad 500 lat temu, Klasyczny Szlak Inków to najsłynniejszy odcinek systemu dróg Inków - składający się z 40 000 kilometrów (25 000 mil) szlaków biegnących z północy na południe przez Chile, Ekwador i Peru.

Czytaj dalej...: Wycieczka klasycznym Szlakiem Inków
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Dla wielu Machu Picchu to nie tylko przystanek w skomplikowanej podróży po obu Amerykach - to przede wszystkim powód, dla którego warto wsiąść do samolotu do Peru. Regularnie prezentowany w podsumowaniach dotyczących "Machu Picchu - najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna na świecie'', a przy ponad milionie odwiedzających rocznie, było tylko kwestią czasu, zanim wprowadzono surowsze zasady i przepisy, aby zachować ten Nowy Cud Świata dla przyszłe pokolenia, lepiej chroń je przed nadmierną turystyką i popraw aspekty wrażeń odwiedzających.

Czytaj dalej...: Machu Picchu