Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jednym z cudów świata jest tajemnicze jezioro Titicaca. Nie ma go na liście 7 cudów świata, ale z pewnością powinien. Salar de Uyuni to jedno z najpiękniejszych luster naturalnych na świecie.
Pomiędzy Peru a Boliwią leży święte jezioro Titicaca, jezioro pełne tajemnic i piękna.
Dlaczego jest święte? Cóż, jezioro Titicaca było scenerią dla początków świata - przynajmniej według Inków.

Mit
Chociaż źródła nie zawsze zgadzają się co do kolejności wydarzeń lub innych drobnych szczegółów, oto sedno tego. Twórcą był bóg imieniem Virococha, który jako pierwszy stworzył kamiennych gigantów. Nie zachowywali się jednak, więc Viracocha stworzył ludzi. W końcu stał się niezadowolony z chciwych ludzi, więc po prostu zalał ziemię.
Jednak pozwolił przeżyć dwóm osobom, Manco Capac i Mamie Ocllo. Zabrał je ze sobą, gdy wynurzył się z jeziora Titicaca, kiedy to stworzył słońce, księżyc i gwiazdy. Następnie wysłał mężczyznę i kobietę, aby zaludnili świat. Jezioro Titicaca jest uważane za miejsce narodzin ludów Inków, mówi się, że duchy Inków powróciły do jeziora Titicaca po ich śmierci.
Jezioro Titicaca znajduje się w Andach na wysokości około 12500 metrów nad poziomem morza, co czyni go najwyższym jeziorem, po którym nadal można żeglować łodzią. Sześćdziesiąt procent jeziora należy do Peru, a pozostałe czterdzieści do Boliwii. Jezioro o średniej głębokości od 400 do 600 stóp i powierzchni około 3204 mil kwadratowych jest drugim co do wielkości w Ameryce Południowej.
Wyspy jeziora Titicaca były domem dla wielu starożytnych cywilizacji i artefaktów, takich jak kości, kamienie ścienne i ceramika. Na wyspach lub w ich pobliżu znaleziono również złoto i srebro. Największa wyspa, Isla del Sol, czyli wyspa Titicaca, jest bardzo popularną atrakcją turystyczną, mimo że na wyspie nie ma utwardzonych dróg i nie można po niej poruszać się samochodami.
Starożytna świątynia na Isla del Sol uważana jest za miejsce, do którego po raz pierwszy zesłano na ziemię założycieli Inków. W mieście Challapampa na wyspie można znaleźć dwa duże odciski stóp, które podobno należą do Manco Capac i Mama Ocllo. Inne wyspy mają również zbudowane na nich świątynie i sanktuaria na cześć wielu bogów starożytnych ludzi.
Być może najbardziej unikalnymi wyspami na jeziorze Titicaca są te stworzone przez człowieka. Wyspy te zostały zbudowane przez mieszkańców jezior, którzy pochodzą ze starożytnego Uru. Powstają poprzez zbudowanie dużej pływającej podstawy lub maty wykonanej z trzciny totora. Te trzciny, które unoszą się na wodzie i rosną na płyciznach jeziora, są również wykorzystywane do budowy domów i łodzi.

Łodzie te są używane przez mieszkańców wysp i mieszkańców jezior do wędkowania. Utrzymują się także z turystyki i rolnictwa. Główne uprawy to jęczmień, ziemniaki i komosa ryżowa. Lamy i alpaki są również używane do wełny, transportu i mięsa.
Artefakty, takie jak ceramika, kamienne rzeźby i płyty fundamentowe, pomogły archeologom badać tubylców aż do Chiripas w drugim tysiącleciu pne.
Tiahuanaco, czyli Tiahuanaco, było miejscem na południowym brzegu jeziora, które od 200 do 1000 pne stało się stolicą wielkiego imperium. Mieszkańcy Tiahuanaco jako pierwsi zbudowali piramidy i ogromne kamienne posągi w regionie jeziora. W dzisiejszych czasach zasugerowano teorię, że kosmici zbudowali te struktury. Tak, kosmici. Wierzący sugerują, że księżyc uderzył w ziemię, co stworzyło Tiahuanę. Następnie kosmici użyli narzędzi galaktycznych do budowy pomników. Nie trzeba dodawać, że nie jest to teoria poważnie rozważana przez wielu.