Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie

Boliwia, jedno z najbardziej odosobnionych i niedocenianych miejsc turystycznych na świecie, to kraj inny niż wszystkie.Oferowanie surrealistycznych krajobrazów, unikalnych kultur, zabawnych festiwali, tętniących życiem miast, tętniących życiem rynków i atrakcji związanych z pompowaniem adrenaliny, nie jest kwestią tego, co zobaczyć i zrobić w Boliwii.Chodzi raczej o to, aby wiedzieć, których widoków i doświadczeń po prostu nie można przegapić.Tutaj wybraliśmy 12 najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Boliwii:

JEZIORO TITICACA

Otaczające brzegi Copacabana jezioro Titicaca to nie tylko jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków Boliwii, ale także najwyższe żeglowne jezioro na świecie. Podróżni gromadzą się w kurorcie, aby rozkoszować się oszałamiającymi widokami na jezioro Titicaca, delektować się świeżo złowioną truchą i odkrywać to, co Inkowie uważali za miejsce narodzin ich imperium. Jednym z najlepszych sposobów na poznanie ogromu jeziora Titicaca jest rejs łodzią z Copacabana na Isla del Sol. Tutaj odkryjesz starożytne ruiny Inków rozrzucone po całej wyspie, a także mieszkańców wioski Aymara, którzy uprawiają ziemię i zajmują się świętymi miejscami. Spacer z jednej strony wyspy na drugą to oczyszczające przeżycie, które pozwoli podróżnym zobaczyć jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach krajobrazów Boliwii. Samo Copacabana to urocze miasteczko do zwiedzania, z licznymi sklepami, restauracjami i barami wzdłuż głównych ulic. A jeśli masz ochotę na niesamowite widoki, nie ma lepszego miejsca niż szczyt szlaku „Drogi Krzyżowej”, aby obserwować jezioro Titicaca w całej jego lśniącej chwale.

TIAHUANACO

Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2000 roku, Tiahuanaco jest prekolumbijskim stanowiskiem archeologicznym w zachodniej Boliwii, nazwanym tak od tego, co uważa się za jedną z najważniejszych cywilizacji przed Imperium Inków. Jest to również jedno z najstarszych i najwyżej zbudowanych miast miejskich. Dziś Tiahuanaco pozostaje zagadką owijaną tajemnicami tego, jak, kiedy i przez kogo zostało zbudowane. Ruiny składają się z imponujących struktur architektonicznych, a wiele kamiennych dzieł Tiahuanaco wymyka się wyjaśnieniom, co stawia archeologom więcej pytań niż odpowiedzi. Położone około 72 km (44 mil) na zachód od La Paz, wizyta w Tiwanakau jest obowiązkowa dla każdego, kto fascynuje się starożytnymi cywilizacjami i zadziwiającą architekturą.

LA PAZ

Na tle imponujących ośnieżonych gór znajduje się trzecie pod względem liczby ludności miasto Boliwii i najwyższa siedziba rządu na świecie. W zestawieniu z kolorowym stylem życia i tradycjami ludu Aymara, La Paz jest pełna nowoczesnych kawiarni, klubów, barów i restauracji, a także tradycyjnych rynków, historycznych placów i kolonialnej architektury. Istnieje wiele atrakcji do odkrycia, bezpłatne wydarzenia, w których można wziąć udział, i atrakcje związane z pompowaniem adrenaliny. Na wysokości 4058 metrów nad poziomem morza La Paz najlepiej zwiedzać w wolnym tempie , poświęcając czas na chłonięcie bogatej kultury miasta i fascynującej historii.

YUNGAS ROAD

Jedną z najpopularniejszych atrakcji w Boliwii jest ekscytująca i mordercza przejażdżka roweremwzdłuż jednej z najbardziej niebezpiecznych dróg na świecie. Otoczona górzystym terenem i przerażającymi przepaściami, kręta droga ponuro znana jako „Droga Śmierci” ze względu na notorycznie wysoką śmiertelność, rozciąga się 69 km od La Paz do Coroico, łącząc amazoński las deszczowy z ruchliwym miastem. W 2009 roku zakończono budowę alternatywnej drogi zastępującej niebezpieczny odcinek, a cały ruch został skierowany na nową drogę. Na szczęście kierowcy mogą teraz podróżować z La Paz do Coroico bez obawy, że podróż może być ostatnią. Nawet w tych lepszych warunkach Yungas Road nie okazuje litości. W dzisiejszych czasach liczba ofiar śmiertelnych ogranicza się do lokalnych pracowników i śmiałych turystów, którzy nadal korzystają z niesławnej drogi. Uważa się, że ponad 30 rowerzystów straciło życie na „Drodze Śmierci” Boliwii od 1998 roku.

PARK NARODOWY MADIDI

Park Narodowy Madidi , rozciągający się na 7000 mil kwadratowych od Andów w głąb Amazonii, jest jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie miejsc na naszej planecie. Podróżując łodzią z Rurrenbaque przez rzekę Beni, turyści wchodzący na błotniste dno dżungli będą zachwyceni bogactwem oferowanej flory i fauny. Przemierzając nierówny teren, natkniesz się na kręte rzeki, faliste łąki, jeziora pełne komarów, strome zbocza i prawdopodobnie rzadko spotykanych rdzennych mieszkańców tropikalnego lasu deszczowego. Najlepszym sposobem na poznanie Parku Narodowego Madidi jest jedna z wielu wycieczek ekologicznych i kulturowychzapewniając autentyczną i bezpieczną dżunglę. Niezależnie od tego, czy chodzi o wypatrzenie jaguara, wąchanie rzadkiego rodzaju kwiatów, poznanie różnych roślin leczniczych, czy też wsłuchanie się w ćwierkanie ponad 1000 gatunków ptaków, ten park narodowy ma coś do zaoferowania każdemu miłośnikowi przyrody.

REGION CHIQUITANIA

Oddalając się nieco od turystycznego szlaku Boliwii, znajduje się region Chiquitania, oszałamiający, ale rzadko odwiedzany obszar pełen ekscytujących i dziewiczych atrakcji. Wyróżniając się od innych części kraju, region Chiquitania wyróżnia się tropikalnym klimatem sawanny, misjami jezuickimi, fascynującą przyrodą i wyjątkową historią naturalną. Z zabytkami, takimi jak tajemnicze formacje skalne w Santiago de Chiquitos Mirador i gorące źródła termalne Aguas Calientes, a także z atrakcjami, takimi jak obserwowanie jaguarów w Parku Narodowym Kaa Iya i sandboarding w Lomas de Arena, trudno zrozumieć, dlaczego okolica jest tak uroczo pozbawiona turystów. Region Chiquitania, jedna z najpiękniejszych atrakcji Boliwii, to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto lubi historię, przyrodę i przyrodę.

ORURO CARNAVAL

Położone na zawrotnych wysokościach w suchym regionie Altiplano w Boliwii to miasto górnicze, w którym odbywa się jeden z najsłynniejszych festiwali w całej Ameryce Południowej. Każdego roku w sobotę poprzedzającą Środę Popielcową ożywia się zwykle senne Oruro, gdzie odbywa się światowej sławy karnawał. Wyjątkowy festiwal obejmuje spektakularne tańce ludowe, ekstrawaganckie kostiumy, piękne rękodzieło, żywą muzykę i nawet 20 godzin ciągłego imprezowania. Impreza inna niż wszystkie, Oruro Carnivalto najbardziej poszukiwana atrakcja turystyczna Boliwii, przyciągająca co roku tłumy do 400 000 osób. Podczas gdy festiwal obchodzony jest w większości kraju, Oruro jest bez wątpienia najpopularniejszym, oferując wszystkim zaangażowanym niezapomniane wrażenia. Jeśli masz szczęście być w Boliwii o tej porze roku, karnawał w Oruro to fiesta, której nie możesz przegapić!

SUCRE

Sucre , piąte co do wielkości i najpiękniejsze miasto Boliwii, jest idealnym miejscem dla podróżników, aby naładować baterie, uczyć się hiszpańskiego i zanurzyć się w lokalnej kulturze. Założone przez Hiszpanów w XVI wieku, Sucre zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w celu ochrony wielu dziewiczych i historycznie ważnych budynków. Młode miasto, w dużej mierze nietknięte przez turystykę, jest kopalnią niezbadanych skarbów i działalności kulturalnej. Jest to również jedno z najtańszych i najbezpieczniejszych miast w Ameryce Południowej, co sprawia, że jest to pożądane miejsce do podróży. Dzięki licznym fascynującym zabytkom, darmowym wydarzeniom i fajnym miejscom na wyjścia, Sucre jest naprawdę niesamowitym miejscem do odwiedzenia i życia.

CERRO RICO POTOSI

Nad najwyższym miastem na świecie góruje czerwona, zakurzona góra, która słynie z pochłaniania życia ciężko pracujących mężczyzn i dzieci Boliwii. Cerro Rico, bogate w zasoby naturalne, produkowało kiedyś tyle srebra, że wypchnęło Potosiego na światową scenę, stając się najbogatszym miastem obu Ameryk. Z powodu braku infrastruktury i nieodpowiedniego sprzętu bezpieczeństwa miliony pracowników straciło życie, wydobywając srebro z żył gór, co czyni go jednym z najbardziej niebezpiecznych zawodów na świecie. Pomimo dawnej obfitości metali szlachetnych, Potosi jest obecnie jednym z najbiedniejszych miast Ameryki Południowej. Wielu ludzi w Boliwii nie ma innego wyjścia, jak tylko pracować w niestabilnych, zubożonych w minerały kopalniach, aby zebrać wystarczającą ilość pieniędzy na wyżywienie swoich rodzin. Dziś turyści mogą na własne oczy zobaczyć niebezpieczny stan Cerro Rico, biorąc wycieczki z przewodnikiem po wąskich i klaustrofobicznych tunelach góry. Tutaj dowiedzą się, że trudności w oddychaniu, brak pożywienia i nieznośnie długie godziny to tylko niektóre z warunków, z którymi muszą się zmagać górnicy na co dzień. Podróżni, którym uda się ukończyć wycieczkę po Cerro Rico, wyjdą z kopalni, dziękując swoim szczęśliwym gwiazdom, że to nie jest ich rzeczywistość.

SALAR DE UYUNI

Jeśli planujesz podróż do Boliwii, prawdopodobnie zechcesz doświadczyć największego solniska na świecie; Salar de Uyuni. Niegdyś śródlądowy ocean pokrywający większość Altiplano i sięgający aż do jeziora Titicaca, bezkresna biała pustynia jest teraz domem dla jednych z najbardziej wyjątkowych i zapierających dech w piersiach krajobrazów na ziemi. Podróżujący samochodem 4 × 4 zauważą, że krajobrazy Salar de Uyuni zmieniają się szybciej niż potrząśnięcie solą. Jedną godzinę otaczają cię flamingi na lagunie na dużej wysokości, a następną stoisz na wyspie pokrytej kaktusami. Kiedy pada deszcz, woda znajdująca się na powierzchni cementowej soli odbija niebo nad głową, zmieniając Salar de Uyuni w największe lustro na świecie. Wędrowcy o spostrzegawczym oku napotkają podczas podróży różne dzikie zwierzęta, w tym lamy, flamingi, a nawet vizcachas (zwierzę podobne do wiewiórki / królika, często określane jako „scrabbit”). Bez niczego w zasięgu wzroku przez mile, robienie „perspektywicznych zdjęć” mieszkań o powierzchni 4000 mil kwadratowych stało się popularną rozrywką dla turystów i fotografów. Podczas podróży podróżni mają również okazję spać na łóżkach wykonanych z soli i zanurzyć się w naturalnych gorących źródłach pod księżycowym niebem Boliwii. Znalezienie słów, które dokładnie opisałyby Salar de Uyuni, nie jest łatwym zadaniem. To naprawdę wyjątkowa i inspirująca część świata, którą trzeba zobaczyć, aby w nią uwierzyć.

SAMAIPATA

Oddalając się nieco od turystycznego szlaku Boliwii, znajduje się urokliwe miasteczko u podnóża Santa Cruz . Quechua oznacza „odpoczynek w górach”, Samaipata jest nie tylko wyjątkowym miejscem turystycznym, ale także popularnym weekendowym miejscem wypoczynku bogatszych mieszkańców Boliwii. Miasto oferuje wspaniałe krajobrazy, stylowe miejsca spotkań, starożytną historię i spokojne spacery na łonie natury, dzięki czemu jest to relaksująca kryjówka dla tych, którzy chcą zrzucić buty i cieszyć się spokojną okolicą. Główną atrakcją Samaipaty jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa stanowisko archeologiczne El Fuerte sprzed czasów Inków, w którym znajduje się największy rzeźbiony kamień na świecie. Miasto jest także bramą do naturalnego skarbu Boliwii, Parque Nacional Amboró. W dobrze zachowanym rezerwacie przyrody znajduje się ponad 912 gatunków ptaków i ponad 177 gatunków ssaków, w tym puma i rzadki niedźwiedź okularowy. Często nazywana „Małą Szwajcarią Boliwii”, Samaipata to idealne miejsce na przystanek i odpoczynek przed przeniesieniem się do bardziej tętniących życiem miejsc Boliwii.

REGION WINIARSKI TARIJA

Podążając za ogonami dobrze znanych winnic Chile i Argentyny, to małe boliwijskie miasteczko produkujące jedne z najlepszych win w Ameryce Południowej. Uprawa większości winogron na wysokości około 1800 metrów (6000 stóp), Tarija jest oficjalnie największym producentem wina w świat. Położona na południu Boliwii malownicza okolica cieszy się śródziemnomorskim klimatem, co czyni ją idealnym miejscem do produkcji wina. Ze względu na unikalną mieszankę dużej wysokości i ciepłej pogody, winiarze Tarija twierdzą, że są w stanie starzeć sok winogronowy w szybszym tempie, umożliwiając im produkcję dwuletniego wina o właściwościach podobnych do sześcioletniego wina. Chociaż wycieczki z degustacją wina w Tarija nie są wyrafinowanym doświadczeniem, miłośnicy wina i początkujący sommelierzy będą zadowoleni z degustacji różnorodnych owocowych czerwonych i kwiatowych białych w ofercie, a także lokalną specjalność - singani. A dla tych, którzy chcą łaskotać swoje kubki smakowe jedzeniem, a nie alkoholem, Tarija oferuje różnorodne kulinarne przysmaki, w tym grillowaną bife de chorizo ​​i lokalną ulubioną, dulce de lacayote (karmelizowany squash). Jedno z najszybciej rozwijających się miast w Boliwii, sama Tarija jest wspaniałym miejscem do spędzania czasu, zwiedzając galerie sztuki współczesnej, tętniące życiem targi i młodzieńcze bary. Jeśli przejeżdżasz przez wyżyny Boliwii i chcesz napić się kieliszka wina lub dwóch, Tarija to miejsce warte odwiedzenia. Sama Tarija to świetne miejsce na spędzenie czasu, zwiedzanie galerii sztuki współczesnej, tętniących życiem targów i młodzieńczych barów. Jeśli przejeżdżasz przez wyżyny Boliwii i chcesz napić się kieliszka wina lub dwóch, Tarija to miejsce warte odwiedzenia. Sama Tarija to świetne miejsce na spędzenie czasu, zwiedzanie galerii sztuki współczesnej, tętniących życiem targów i młodzieńczych barów. Jeśli przejeżdżasz przez wyżyny Boliwii i chcesz napić się kieliszka wina lub dwóch, Tarija to miejsce warte odwiedzenia.

Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Przedstawiając wspaniały andyjski krajobraz snów z ośnieżonymi wulkanami, strzelistymi górami, bulgoczącymi gorącymi źródłami, mokradłami zamieszkiwanymi przez ptaki i rozległymi dzikimi równinami, najstarszy park narodowy Boliwii stanowi wzorcową lokalizację zarówno dla fotografów, jak i poszukiwaczy przygód. Położony w południowo-zachodnim departamencie Oruro, Park Narodowy Sajama graniczy z prowincją La Pazna północy i chilijski Park Narodowy Lauca na zachodzie. Zajmujący ekoregion Puna, wysoki płaskowyż Andów położony na wysokości 6542 metrów nad poziomem morza, park jest również częścią wulkanicznej Kordyliery Zachodniej, gdzie znajduje się najwyższy szczyt Boliwii, Navajo Sajama.

Czytaj dalej...: PARK NARODOWY SAJAMA
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Winnica w Tarija w Boliwii, centrum przemysłu winiarskiego kraju. Rosnąca liczba tutejszych winnic doskonali swoje techniki, zwiększając produkcję i rozpoczynając eksport w miarę wzrostu globalnego zainteresowania nagradzanymi winami z Boliwii.

Czytaj dalej...: Winnica w Tarija w Boliwii
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Tuż za miastem Santa Cruz de la Sierra leży mała oaza Samaipata. Zupełnie różni się od innych miast w Boliwii ze względu na umiarkowany klimat i łatwy dostęp do parków narodowych. Od czasu osiedlenia się dużej społeczności Niemców i Holendrów, Samaipata znacznie się rozwinęła, by przyciągać turystów, głównie backpackerów, poszukujących tropikalnego klimatu i wyluzowanej atmosfery.

Czytaj dalej...: Samaipata
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

GDZIEŚ NA WYSOKOŚCI OKOŁO 14 000 STÓP (OKOŁO 4300 metrów) nad poziomem morza znajduje się Laguna Colorada, oszałamiające czerwone jezioro Boliwii w białe cętki. Część solnych cudów Boliwii w altiplano, jezioro i jego prawie wymarła populacja flamingów przyciągają turystów do dziwacznego, nieziemskiego krajobrazu. Oprócz flamingów, obszar ten jest domem dla różnych zwierząt, w tym lam, alpak, lisów andyjskich, kotów i pum.

Czytaj dalej...: Laguna Colorada
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Więc zebrałeś się na odwagę, by wyruszyć w trasę Death Road. Czuć się zdenerwowanym? Cóż, nie ma takiej potrzeby, ponieważ pomimo złowrogiej nazwy prawdopodobnie nie skończysz martwy. Niemniej jednak droga jest niezaprzeczalnie niebezpieczna, więc jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed przypięciem kasku i skierowaniem roweru w dół.

Czytaj dalej...: Droga Śmierci
reklama1
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku miejskiego życia, Park Narodowy Amboró to raj w dżungli, idealny do odpoczynku, relaksu i powrotu do kontaktu z naturą.
Położone zaledwie 40 kilometrów na zachód od Santa Cruz , u podnóża Andów w Boliwii, Amboró rozciąga się na ogromnych 4425 kilometrach kwadratowych, rozciągających się aż do granic Parku Narodowego Carrasco w departamencie Cochabamba. Dziewiczy park jest również częścią korytarza Vilcabamba - Amboró, który zaczyna się w górach Vilcabamba w Peru i rozciąga się aż do Boliwii.

Czytaj dalej...: PARK NARODOWY AMBORÓ
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Położone 72 km (44 mil) na zachód od La Paz, w pobliżu południowo-wschodniego brzegu jeziora Titicaca, leżą ruiny jednego z najstarszych i najwyżej zbudowanych miast miejskich, jakie kiedykolwiek zbudowano.
Przez około pięćset lat imperium Tiahuanaco wyrosło z małej osady skupionej na uprawie roślin i innych produktów niedostępnych na Altiplano, w kwitnącą rytualną i administracyjną stolicę dużego państwa politycznego.

Czytaj dalej...: Tiwanaku (Tiahuanaco)
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

La Paz to wyjątkowe miasto, w którym nowoczesny kapitalizm miesza się ze starymi, rdzennymi tradycjami. Dzięki zajęciom, od pompowania adrenaliny po bardziej kulturalne, nie można się nudzić podczas zwiedzania miasta na niebie!

Czytaj dalej...: La Paz
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Jeśli odwiedzasz Boliwię, są szanse, że Salar de Uyuni (inaczej Bolivian Salt Flats) znajduje się na Twojej liście, którą musisz zobaczyć.
Największe solnisko na świecie, naprawdę niesamowity widok. Jeśli chcesz doświadczyć niesamowitego bogactwa naturalnego piękna i różnorodnych krajobrazów, które ma do zaoferowania Boliwia, wycieczka po El Salar de Uyuni to świetny sposób na zrobienie tego!

Czytaj dalej...: SALAR DE UYUNI
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Jednym z punktów na liście prawie każdego podróżnika jest doświadczenie magicznych widoków i dźwięków amazońskiego lasu deszczowego, najbardziej zróżnicowanego biologicznie ekosystemu na Ziemi. Dorzecze Amazonki przekracza granice kilku krajów, z których największa znajduje się w Brazylii, ale z odcinkami także w Boliwii, Kolumbii, Ekwadorze , Gujanie, Peru , Surinamie i Wenezueli. Każdy kraj ma piękne i niepowtarzalne fragmenty dżungli, które warto odwiedzić, więc możesz się zastanawiać, gdzie najlepiej zaplanować wycieczkę. Pozwólcie, że przedstawimy przykład Boliwii i jej klejnotu w koronie, Parku Narodowego Madidi.

Czytaj dalej...: Park Narodowy Madidi
reklama2