Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dla wielu Machu Picchu to nie tylko przystanek w skomplikowanej podróży po obu Amerykach - to przede wszystkim powód, dla którego warto wsiąść do samolotu do Peru. Regularnie prezentowany w podsumowaniach dotyczących "Machu Picchu - najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna na świecie'', a przy ponad milionie odwiedzających rocznie, było tylko kwestią czasu, zanim wprowadzono surowsze zasady i przepisy, aby zachować ten Nowy Cud Świata dla przyszłe pokolenia, lepiej chroń je przed nadmierną turystyką i popraw aspekty wrażeń odwiedzających.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby zaplanować podróż do Machu Picchu w 2020 roku!

JAK I GDZIE KUPIĆ BILET MACHU PICCHU
Bilety do Machu Picchu można kupić online lub osobiście w Cusco, Aguas Calientes lub w dowolnym mieście z Banco de Nacion.
Cusco | Ministerio de Cultura (Casa Garcilaso na Calle Garcilaso), otwarte od poniedziałku do soboty, w godzinach 7: 00-20: 00. Upewnij się, że masz przy sobie paszport, ważną legitymację studencką (jeśli jest wymagana) oraz kartę kredytową lub gotówkę.
Aguas Calientes | Centrum Kultury Machu Picchu (Av. Pachacutec), otwarte od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 5: 00–22: 00. Upewnij się, że masz paszport, ważną legitymację studencką (jeśli jest wymagana) i gotówkę za bilet, ponieważ karty kredytowe nie są tutaj akceptowane.
Online | Jeśli odwiedzasz Machu Picchu w szczycie sezonu i chciałbyś kupić bilety z wyprzedzeniem (i za najniższą możliwą cenę), musisz to zrobić online, za pośrednictwem oficjalnej strony rządowej . Zwróć uwagę, że witryna wydaje się akceptować tylko karty Visa (aktualizacja z czerwca 2019 r .: czytelnik poinformował nas, że udało mu się zapłacić kartą MasterCard) i jest trochę niezgrabna w obsłudze. Po zakupie pamiętaj, aby zanotować numer rezerwacji - nie tylko będziesz go potrzebować, aby uzyskać dostęp i wydrukować bilety, ale będziesz mieć również coś, do czego możesz się odnieść, jeśli będziesz musiał ścigać rezerwację.
Jeśli napotkasz problemy na tej stronie, rozważ rezerwację biletów przez GetYourGuide . Bilety są trochę droższe, ale proces zakupu jest znacznie prostszy.
KIEDY KUPIĆ BILET DO MACHU PICCHU
Na którym etapie planowania musisz kupić bilet, zależy w dużej mierze od typu biletu, który chcesz.
Jeśli potrzebujesz tylko wstępu do ruin, zwykle będziesz mógł kupić bilety w ostatniej chwili (chociaż być może nie na najpopularniejsze godziny wstępu, nowo wprowadzone w 2019 r.); ale jeśli chcesz zdobyć szczyt Huayna Picchu, musisz być dużo lepiej zorganizowany. Warto zauważyć, że codziennie około 2500 osób odwiedza Machu Picchu.
Zgodnie z dobrą zasadą, im bardziej ruchliwy sezon i im krótszy jest Twój czas w Peru, tym wcześniej powinieneś kupić bilet do Machu Picchu. Wysoki sezon turystyczny w Peru trwa od maja do października, a najwięcej odwiedzających odwiedza lipiec i sierpień.
NOWE ZASADY I PRZEPISY MACHU PICCHU
Podczas gdy w przeszłości mogłeś spędzić tyle czasu, ile chcesz, zwiedzając Machu Picchu po wejściu do bram w wybranym przez siebie momencie, teraz odwiedzający muszą przestrzegać szeregu znacznie surowszych przepisów:
Musisz zatrudnić przewodnika | Jest to nowa zasada, która, choć teoretycznie została wprowadzona ponad rok temu, dopiero niedawno została bardziej rygorystycznie egzekwowana; omówimy to bardziej szczegółowo w dalszej części postu.
Musisz podążać wyznaczoną trasą | Dawno minęły czasy, kiedy można było wspinać się po ruinach - teraz musisz podążać wyznaczoną trasą w ramach wycieczki.
Będziesz miał wyznaczony czas na wejście | To jest aspekt biletu wstępu, który zmienił się najbardziej od czasu naszej pierwszej wizyty w Machu Picchu w 2015 roku. To dość cholernie skomplikowane, ale w końcu udało nam się to obejść - poniżej znajdziesz bardziej szczegółowe informacje na temat wszystkich opcji .
Obecnie dostępne są cztery rodzaje biletów :
TYLKO RUINY MACHU PICCHU
Pozwala to na wejście do całych ruin Machu Picchu, ale nie góry Machu Picchu ani góry Huayna Picchu.
W momencie rezerwacji będziesz musiał wybrać godzinę wejścia, z której będziesz miał łącznie cztery godziny na zwiedzanie strony. Należy tutaj zauważyć, że podczas gdy w przeszłości po prostu kupując `` bilet poranny '' uprawniał do przybycia o wschodzie słońca (najlepszy czas na robienie zdjęć i doświadczenie mniej zatłoczonego miejsca), ta możliwość będzie dostępna tylko dla około 300 osób osoby, które kupiły bilet o 6 rano.
Jeśli więc wejście o wschodzie słońca jest dla Ciebie bardzo ważne, zdecydowanie zalecamy zakup biletu z jak największym wyprzedzeniem, ponieważ bez wątpienia zostaną one szybko odebrane.
Czasy wejścia
Dostępne są godziny na godzinę, począwszy od 6 rano, a ostatnie wejście o 2 po południu
Koszt | Dorośli S /. 152 (35 £ / 45 $ / 40 €), dzieci S /. 70 (16 £ / 21 $ / 18 €), studenci S /. 77 (18 GBP / 23 USD / 20 EUR)
RUINY MACHU PICCHU + BILET ŁĄCZONY NA GÓRĘ HUAYNA PICCHU
Huayna Picchu (czasami nazywana „Górą Śmierci”) ze względu na niesamowicie strome podejście i przerażające - i pozornie niekończące się schody - to góra, która znajduje się za ruinami Machu Picchu. Oferuje fenomenalny widok na miejsce.
Tylko 400 biletów jest dostępnych każdego dnia w trzech określonych porach czasowych na wędrówkę do Huayna Picchu, dlatego zaleca się zakup tego typu biletu z jak największym wyprzedzeniem (co najmniej trzy miesiące przed sezonem). Sama wędrówka jest 2-3 godzinną podróżą w obie strony i nadal będziesz musiał opuścić witrynę w ciągu czterech godzin przydzielonych każdemu odwiedzającemu (tj. Jeśli przyjedziesz o 6 rano, nadal będziesz musiał opuścić miejsce o 10 rano).
Czasy wejścia
1. Wejście do Machu Picchu od 6 rano, a następnie wejście na Huayna Picchu między godziną 7 a 8
2. Wejście do Machu Picchu od 7 rano, a następnie wejście na Huayna Picchu między godziną 7 a 8
3. Wejście do Machu Picchu od 8 rano, a następnie wejście na Huayna Picchu między godziną 10:30 a 11:30
Koszt | Dorośli S /. 200 (46 £ / 60 $ / 52 €), dzieci S /. 125 (29 £ / 37 $ / 33 €), studenci S /. 118 (27 GBP / 35 USD / 30 EUR)
UINY MACHU PICCHU + BILET COMBO NA GÓRĘ MACHU PICCHU
Nieco mniej fajny młodszy brat Huayna Picchu, góra Machu Picchu, jest absolutnie nadal warty twojego czasu. Nieco łatwiejsza (i mniej przerażająca) wspinaczka, nadal zapewni spektakularne widoki na ruiny i okoliczne krajobrazy.
Każdego dnia dostępnych jest tylko 800 biletów na wędrówkę na górę Machu Picchu w trzech określonych godzinach porannych, dlatego zaleca się zakup tego typu biletu co najmniej tydzień wcześniej lub trzy tygodnie wcześniej w sezonie. To samo w sobie trwa około 2 godzin w obie strony.

Czasy wejścia
1. Wejście do Machu Picchu od 6 rano, a następnie wejście na górę Machu Picchu między godziną 7 a 8
2. Wejście do Machu Picchu od 7 rano, a następnie wejście na górę Machu Picchu między godziną 7 a 8
3. Wejście do Machu Picchu od 8 rano, a następnie wejście na górę Machu Picchu między godziną 9 a 10
Koszt | Dorośli S /. 200 (46 £ / 60 $ / 52 €), dzieci S /. 125 (29 £ / 37 $ / 33 €), studenci S /. 118 (27 GBP / 35 USD / 30 EUR)
JAK DOSTAĆ SIĘ Z AGUAS CALIENTES DO MACHU PICCHU
Dla tych z Was, którzy nie ukończyli Szlaku Inków , aby dotrzeć do Machu Picchu, będziecie musieli najpierw przejść przez Aguas Calientes. Z tego małego miasteczka turystycznego (zwanego również Machu Picchu Pueblo), masz dwa sposoby, aby dotrzeć do punktu wejścia do witryny:
WYCIECZKA
Prawdopodobnie taki, którego należy unikać, jeśli przybyłeś do Świętej Doliny, nie pozwalając sobie na aklimatyzację, ale w przeciwnym razie piękna, stosunkowo łatwa wędrówka.
Aby znaleźć początek szlaku, wystarczy podążać trasą autobusów wahadłowych w kierunku Machu Picchu, aż droga skręci ostro w lewo nad rzeką i miniecie mały mostek (nie powinno to zająć więcej niż 30 minut). Zaraz za mostem skręć w prawo, skręć w mały pas i jedź dalej, aż dojdziesz do wyraźnie oznaczonego początku szlaku. Stąd około 60 minut spacerem pod górę do wejścia do Machu Picchu.
AUTOBUS WAHADŁOWY
Dla większości ludzi, zwłaszcza tych, którzy chcą przybyć do Machu Picchu tak wcześnie, jak to możliwe, autobus wahadłowy jest preferowaną metodą transportu do wejścia. Ale pamiętaj, że przy cenie 12 USD w jedną stronę jest to oszałamiająco drogie pod względem typowego stosunku odległości do kosztów, które zobaczysz wszędzie indziej w Peru.
Te nowoczesne i stosunkowo wygodne autobusy do Machu Picchu odjeżdżają regularnie przez cały dzień z przystanku na Avenida Hermoas Ayer (w pobliżu dworca kolejowego). Pierwszy odjazd jest o 5.30 rano, a zgodnie z poprzednim systemem biletów wstępu Machu Picchu każdy, kto chciałby złapać ten lub inne wczesne autobusy, musiałby ustawić się w kolejce do autobusu o 4.30, ponieważ twój bilet autobusowy nie był na określony przedział czasowy i Miejsca były przydzielane na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, stąd wczesne kolejkowanie. Jednak dzięki nowemu systemowi biletowemu Machu Picchu i godzinom wjazdu wyobrażamy sobie, że autobusy wahadłowe albo wprowadzą kontrole, aby upewnić się, że jedziesz na miejsce przydzielonego wejścia, albo sprzedadzą ci tylko bilet na autobus odjeżdżający do twojego przydzielony przedział czasowy. Tak czy inaczej, spodziewamy się, że nadal będą kolejki na wczesne poranne autobusy, ale tylko mniej ludzi w nich. Byłoby bardzo wdzięczne, gdybyś mógł poinformować nas o sytuacji w komentarzach, abyśmy mogli zaktualizować wpis!
Bilety można kupić w Aguas Calientes na przystanku autobusowym dzień wcześniej lub w dniu wizyty, a przejazd autobusem do wejścia zajmuje 25 minut.
I pamiętaj, że dzięki nowym określonym godzinom wjazdu i czterogodzinnemu limitowi czasu naprawdę nie chcesz przegapić autobusu i spóźnić się!

Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru