Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W miarę zbliżania się karnawału w Rio do Janerio emocje narastają. Coroczna impreza obchodzona w prawdziwym brazylijskim stylu trwa do Środy Popielcowej, która jest jednocześnie początkiem okresu Wielkiego Postu, charakteryzującego się abstynencją od doczesnych przyjemności i postem dla chrześcijan na całym świecie. Przyciąga do tego miasta około miliona ludzi z różnych części świata, gdzie mogą cieszyć się pulsującymi dźwiękami samby.

Wgląd w historię karnawału

Słowo karnawał pochodzi od portugalskiego „Carne Vale”, interpretowanego jako „Pożegnanie z mięsem”.

Fraza odnosi się do karnawału jako ostatecznego święta przed rozpoczęciem okresu abstynencji od alkoholu, mięsa i przyjemności. Okres ten trwa do świąt wielkanocnych, daty zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wielki Post jest zwykle obchodzony przez 40 dni. Obchody Rio rozpoczynają się zaledwie tydzień przed Środą Popielcową, a imprezy rozpoczynają się w grudniu.

Pod wpływem tradycji europejskich i afrykańskich

Pierwszy karnawał został zorganizowany w latach czterdziestych XVII wieku. W tym czasie organizowano wyszukane uczty, aby uczcić greckich bogów wina. Szaleństwo picia było powszechne, a Rzymianie organizowali przyjęcia, aby uczcić Saturnalia i Bachusa. Żołnierze wymieniali swoje stroje z innymi, aby oddawać się nocnym uroczystościom dzikości i hulanki.

Kościół rzymskokatolicki utrwalił w kalendarzu chrześcijańskim tradycje obecnego obchodów karnawału, które prowadzą do Środy Popielcowej, początku Wielkiego Postu. Festiwal „Entrudo” został wprowadzony przez Portugalczyków i to zainspirowało narodziny karnawału w Brazylii . W 1840 roku odbyła się pierwsza maskarada w Rio, a polka i walc zajęły centralne miejsce.

Afrykanie wywarli później wpływ na karnawał, wprowadzając muzykę samby w 1917 roku. Samba jest obecnie uważana za tradycyjną muzykę brazylijską, a jej rytm można doświadczyć podczas karnawału w Rio 2021.

Samba, serce festiwalu

Starożytne tradycje karnawałowe we Włoszech składały się z kilku balów maskowych z biesiadnikami przebranymi w kostiumy, ale na tradycje brazylijskie wpłynęła obecność Portugalii i Afryki w Ameryce Południowej.

Karnawał w Rio ma wyjątkowy styl, który przypisuje się głównie wpływom afrykańskich niewolników-imigrantów, słynących ze spektakularnych zdolności muzycznych. Afrykańscy niewolnicy, przywiezieni do Brazylii przez Portugalczyków, ożywili pierwsze rytmy samby.

Revelry na ulicach Rio

Gdzieś w XIX wieku dzielnice Rio zaczęły brać udział w paradach karnawałowych, w towarzystwie kordonów lub grup ludzi prowadzonych przez sambę, w towarzystwie perkusistów, perkusistów i innych muzyków. Taniec, śpiew, emocje i imprezowy duch - to wszystko i nie tylko można było znaleźć na ulicach Rio, aż karnawał zamienił się w arenę rywalizacji dla różnych bloków lub parad ulicznych. Dziś uczestnicy są ekstrawagancko ubrani w jasne kostiumy, starając się zostać mistrzami karnawału.

Możesz zostać biesiadnikiem podczas karnawału i podążać za popularnymi blokami, które ożywiają atmosferę swoich dzielnic.

Szkoły samby w Rio

Muzyka samby podczas parad ulicznych wpłynęła na powstanie szkół samby w Rio.

Dziś te szkoły znajdują się w samym sercu obchodów karnawału. Wraz ze wzrostem konkurencji wśród zespołów ulicznych szkoły samby stworzyły specyficzną tożsamość, aby mogły wyróżniać się z tłumu.

Najstarsza i najsłynniejsza szkoła samby nosi nazwę Mangueira, której początki sięgają 1928 roku. Szkoła ta obiecuje zaprezentować fascynujące przedstawienie podczas karnawału w Rio 2021 na jednym z wielu wspaniałych balów karnawałowych, które odbywają się w klubie nocnym Scala. Najlepsze szkoły samby, takie jak Salgueiro, Mocidade, Grande Rio i Beija Flor, zwykle podążają za przykładem Mangueira. Możesz usiąść i cieszyć się ich występami na Sambadromo, stadionie zbudowanym w 1984 roku, który będzie gościł wielu widzów podczas karnawału w Rio.

Samba Parade Sambadromo

Karnawał stał się konkurencyjną areną dla szkół samby w połowie XX wieku, kiedy ich popularność wzrosła. Parady uliczne stały się większe i bardziej dynamiczne wraz z pojawieniem się szkółek samby, co z kolei doprowadziło do konieczności budowy stadionu. Duch rywalizacji wymagał potężnej areny do prezentacji, a wkrótce Sambadromo powstało w 1984 roku, jako owoc pracy projektowej wybitnego architekta Oscara Niemeyera. Od tego czasu stadion był modyfikowany pomysłami wielu imigrantów, którzy na swój sposób współtworzyli jego wyjątkową architekturę.

Celem parady samby jest umożliwienie szkołom samby zademonstrowania wszystkich swoich talentów. Muszą wybrać motyw karnawału i skomponować piosenkę, która pięknie odzwierciedli jego znaczenie. Temat jest wyrażany głównie poprzez taniec i muzykę.

Na karnawał w Rio członkowie szkoły samby , w towarzystwie pełnych pasji tancerzy samby, ubranych w fantastyczne i często prowokujące kostiumy, zwabią wszystkich do wzięcia udziału w uczcie.

Dołączy do nich wielu choreografów, którzy włożyli ogromny wysiłek w przygotowanie kostiumów i platform.

Każda szkoła ma osiemdziesiąt minut na zademonstrowanie swoich umiejętności i przekonanie sędziów o swoich talentach. Brazylijskie gwiazdy przyjeżdżają, aby wspierać swoje ulubione szkoły samby, a mieszkańcy i turyści przyjeżdżają, aby być świadkami tego wyjątkowego i spektakularnego wydarzenia, określanego również jako „największa impreza na świecie”. Wszystkie szkoły Samby walczą o nieuchwytny tytuł mistrzowski, a ich los leży w rękach 40 sędziów, którzy przyznają punkty w oparciu o elementy takie jak kostiumy, piosenka samby i temat.

Tydzień karnawału - niekończące się święta

Koronacja Króla Momo, z inicjatywy burmistrza Rio de Janeiro, rozpocznie karnawał w Rio. Wydarzenie otwiera drzwi do wielu uroczystości, takich jak bale karnawałowe i parady uliczne w Rio , gdzie można w pełni poczuć ducha karnawału.

Duch imprezowy dominuje w prawie każdym zakątku miasta. Te parady uliczne nie mają swojej ceny, ponieważ są całkowicie bezpłatne, a miejscowi chętnie witają turystów, którzy chcą wziąć udział w obchodach. Wydarzenia takie jak Magic Ball na Copa są preferowane przez bogatych i sławnych z całego świata. Karnawał w Rio 2021 jest bez ograniczeń, bez tabu ani granic społecznych. Niekończąca się impreza, podczas której zabawa nigdy się nie kończy.

Zawody w Sambadrome

Sambadrome , położony w Marques de Sapucaí Avenue jest w centrum uwagi podczas karnawału w Rio.

Wyrafinowana Samba Parade jest centralnym punktem wszystkich konkurujących szkół samby , próbujących zdobyć upragniony tytuł mistrzowski. Szkoły na co dzień prezentują spektakularne spektakle, a karnawał w Rio z pewnością będzie jeszcze bardziej ekscytujący niż dotychczas. Do dostępu lub złoto Grupa szkół samby każdy konkurować, aby wygrać miejsce wśród przyszłorocznych najlepszych 12 szkół.

Szkoły z pewnością zaprezentują oszałamiające widowisko, bo każda z nich będzie starała się podbić serca sędziów. Szczyt wydarzeń kończy się w niedzielę karnawałową lub poniedziałek, kiedy rywalizuje ze sobą 12 najlepszych szkół samby , zachowując koleżeński nastrój. 6 szkół zaprezentuje spektakularne widowisko, z nadzieją na zwrócenie uwagi sędziów.

Środa Popielcowa to dzień, w którym ogłaszane są wyniki, a sześć najlepszych szkół osiąga najlepsze wyniki w następną sobotę.

Uliczne święta - świętowanie w stylu Carioca

Imprezy uliczne w Rio rozpoczynają się na kilka tygodni przed karnawałem i charakteryzują się głośną muzyką. Każda noc ożywia ponad 300 różnych imprez, przyciągając cariocas i turystów. Karnawał w Rio zapewni Ci niesamowitą okazję do obserwowania najbardziej wyrafinowanych grup samby z ich spektakularnymi pływakami i wielu biesiadników w ich oburzających strojach.

Banda de Ipanema i Simpatia e quase Amor są znane ze swojego dzikiego ducha i gejowskiej obecności.