Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie

Czad

Czad jest jednym z mniej znanych krajów, które nie ma dostępu do morza w Afryce Środkowej. Jest piątym co do wielkości krajem na kontynencie pod względem powierzchni. Czad ma kilka stref, od pustynnego regionu Sahary po pas Sahelu, a także strefy sawann. Jezioro Czad to największy zbiornik wodny w kraju. Czad to kraj o niewielkiej stabilności politycznej i skrajnym ubóstwie narodowym. Całkowita populacja kraju wynosi tylko 15 milionów, podczas gdy N’Djamena jest jego największym i stolicą. Handel ropą naftową i przemysł bawełniany są głównym źródłem dochodów z eksportu. Posiadanie ogromnej liczby imponujących skarbów przyrody jest naprawdę trudne do odkrycia, ale nagradza nieustraszonych podróżników wspaniałymi przygodami.

Nadrzędna kategoria: Afryka
in Czad
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Muzeum Narodowe Czadu

Muzeum Narodowe Czadu

Muzeum Narodowe Czadu (Musee National N'Djamena) to muzeum historyczne w stolicy Czadu, N'Djamenie. W momencie otwarcia w 1962 r. Muzeum Narodowe w Czadzie zostało podzielone na trzy główne sekcje, będące prehistorią, w tym artefakty z epoki kamienia, protohistorii oraz sztuki i tradycji ludowej. Miał też pokój archiwów. Wiele artefaktów i eksponatów Muzeum Narodowego w Czadzie zostało skradzionych podczas zamieszek w kraju. Przed rozważeniem podróży do Czadu należy skontaktować się z zagranicznym biurem rządu swojego kraju.

Nadrzędna kategoria: Afryka
in Czad
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Guelta d’Archei

Guelta d’Archei

Guelta d’Archei to guelta, czyli oaza na płaskowyżu Ennedi w północno-wschodnim Czadzie. Przez wieki karawany zatrzymywały się w stromym kanionie, aby napoić swoje wielbłądy. Każdego dnia można zobaczyć setki wielbłądów pijących czarną wodę guelty, a ich pomruki i miechy odbijają się echem po ścianach kanionu. Woda w większości sięgająca po kolana czerniała przez lata z powodu nieustannego dostarczania ekskrementów wyładowywanych przez spragnione wielbłądy. Nie jest to więc idealne miejsce do kąpieli, chyba że jesteś krokodylem. Krokodyle były niegdyś szeroko rozpowszechnione na Saharze aż do początku XX wieku, kiedy zwiększona susza w połączeniu z prześladowaniami ludzi doprowadziła do wyginięcia wielu lokalnych populacji. Najbardziej znana pozostała populacja Czadu znajduje się w Guelta d’Archei, gdzie krokodyle z Afryki Zachodniej zjadają ryby żyjące w bogatych w glony wodach guelty nawożonej wielbłądem. Żaby zamieszkują również gueltę, a czasami można zobaczyć antylopy pustynne pijące z cennego źródła wody. Z wyjątkiem codziennych pasterzy wielbłądów, brakuje ludzi. Czad jest jednym z najmniej odwiedzanych krajów na świecie, a oaza znajduje się na środku Sahary. Ale dla tych odważnych podróżników, którzy odważą się na pustynię, aby wybrać się na wycieczkę do Guelta d'Archei, nagrodą jest surrealistyczny krajobraz w jednej z najstarszych oaz Sahary, o czym świadczą malowidła naskalne na klifach, z których niektóre pochodzą z dat powrót do środkowego holocenu.

Nadrzędna kategoria: Afryka
in Czad
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Góry Tibesti

Góry Tibesti

W północno-wschodnim Czadzie, sto kilometrów od najbliższej drogi i tysiąc kilometrów od stolicy N’Djamena, leżą góry Tibesti. Trzykrotnie większa od Szwajcarii, pozbawiona ludzi i słabo zbadana. Jeśli chodzi o historię Sahary i odpowiadając na pytanie o to, jak ludzie przybyli do Europy, góry Tibesti odgrywają decydującą rolę. Przez wiele dziesięcioleci w ogóle nie prowadzono tu badań naukowych. W 2015 roku zespół naukowców Stefana Kröpelina podjął wyzwanie wznowienia systematycznych badań w tej niegościnnej części świata.

Nadrzędna kategoria: Afryka
in Czad
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Jeziora Ounianga

Jeziora Ounianga

Obszar obejmuje osiemnaście połączonych ze sobą jezior w wyjątkowo suchym regionie Ennedi na Saharze o powierzchni 62 808 ha. Stanowi wyjątkowy naturalny krajobraz o wielkiej urodzie, o wyrazistych kolorach i kształtach. Jeziora solankowe, hiper-zasolone i słodkowodne zasilane są z wód gruntowych i występują w dwóch grupach oddalonych o 40 km. Ounianga Kebir składa się z czterech jezior, z których największe, Yoan, zajmuje powierzchnię 358 ha i ma 27 m głębokości. Jego silnie zasolone wody są żywnością tylko dla glonów i niektórych mikroorganizmów. Druga grupa, Ounianga Serir, obejmuje czternaście jezior oddzielonych wydmami. Pływające trzciny pokrywają prawie połowę powierzchni tych jezior, ograniczając parowanie. Jezioro Teli o powierzchni 436 ha ma największą powierzchnię, ale ma mniej niż 10 m głębokości. Niektóre z tych jezior, dzięki wysokiej jakości słodkiej wodzie, są domem dla fauny wodnej, zwłaszcza ryb.

Nadrzędna kategoria: Afryka
in Czad
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Park Narodowy Zakouma

Park Narodowy Zakouma

Park Narodowy Zakouma przeszedł jedną z najbardziej spektakularnych przemian w całej Afryce. Park narodowy jest częścią Wielkiego Ekosystemu Zakouma - podstawowego bezpiecznego schronienia dla dzikiej przyrody Afryki Środkowej i Zachodniej - ale w latach 2002–2010 kłusownicy na koniach splądrowali park, dziesiątkując jego zasoby naturalne, jednocześnie wywołując strach i niepewność w lokalnych społecznościach. W sumie 4000 słoni - 95% populacji Zakoumy - zostało zabitych z powodu ich kości słoniowej w tym ośmioletnim okresie. W 2010 r. Trajektoria parku zmieniła się, gdy rząd Czadu zwrócił się do afrykańskich parków o podpisanie długoterminowej umowy na przywrócenie Zakoumy i zarządzanie nią, zanim będzie za późno. Dokonując przeglądu organów ścigania, zapewniając szkolenia ekspertów i tworząc sieci komunikacyjne, przywróciliśmy bezpieczeństwo parku i utorowaliśmy drogę do całkowitej transformacji. Kłusownictwo gwałtownie spadło, a dzikie zwierzęta powracają. Żyrafy, bawoły i inne gatunki nie doświadczyły kłusownictwa w ciągu ostatnich 10 lat, a od 2010 r. Zabito tylko 24 znane słonie, a od stycznia 2016 r. Żadnego. Po raz pierwszy od dziesięcioleci liczba populacji zaczęła rosnąć, a po latach urazów, słonie wznowiły hodowlę. W 2011 r. Policzyliśmy jedno cielę w wieku poniżej pięciu lat; w 2018 r. udokumentowaliśmy 127. Populacja słoni przekroczyła obecnie 559 osobników i rośnie po raz pierwszy od dekady.

reklama1