Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tuż za miastem Santa Cruz de la Sierra leży mała oaza Samaipata. Zupełnie różni się od innych miast w Boliwii ze względu na umiarkowany klimat i łatwy dostęp do parków narodowych. Od czasu osiedlenia się dużej społeczności Niemców i Holendrów, Samaipata znacznie się rozwinęła, by przyciągać turystów, głównie backpackerów, poszukujących tropikalnego klimatu i wyluzowanej atmosfery.

Trochę hipisowska na obrzeżach, Samaipata to mała wioska, w której dobrze jest spacerować po wielu małych sklepach ze sztuką, kupować świeżo upieczony chleb od kolarza Holendra lub zatrzymać się w kawiarni, aby ukryć się przed upałem. Innego dnia Samaipata daje również szansę na odkrycie okolicznych wodospadów, lasu mglistego w Parku Narodowym Amboro, a nawet na wędrówkę w poszukiwaniu kondorów. Niektórzy twierdzą, że Samaipata jest powodem, dla którego warto udać się na wschód od Boliwii.

Podróżowanie po Samaipata
Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić z Samaipata, ale bez samochodu może być konieczne dołączenie do wycieczki lub skorzystanie z drogiej taksówki. Bądźmy szczerzy, nie jest to coś, co szczególnie nam się podobało w tej części kraju. Byliśmy przyzwyczajeni do odwiedzania Boliwii, jeżdżąc lokalnymi autobusami i głównie organizując własne wycieczki z przewodnikiem. Ale w Samaipata jest to trochę bardziej skomplikowane, ponieważ dość ciężko jest znaleźć lokalny autobus. W przypadku każdego celu znajdującego się wystarczająco blisko głównej drogi najlepszym rozwiązaniem będzie skakanie w kolektywie, ale gdy tylko spróbujesz zejść z utartej ścieżki, taksówki i wycieczki staną się koniecznością.
Spędziliśmy tydzień relaksując się w Samaipata i odkrywając, co ma do zaoferowania. W żadnym wypadku nie sugerowalibyśmy innym, aby zostali tak długo, ale jest kilka rzeczy do zrobienia, abyś był zajęty i cieszył się boliwijskim słońcem.
Co robić w Samaipata w Boliwii z ograniczonym budżetem?

Odwiedź wodospady „las Cuevas”
Schronisko dla zwierząt
Mirador de Samaipata
El Fuerte
Szlak Che
Park Narodowy Amboro
Farmy kawy i sezon zbiorów
Nasze ulubione miejsca do jedzenia w Samaipata
Gdzie się zatrzymać w Samaipata
Koszt i przydatne informacje

ODWIEDŹ WODOSPADY „LAS CUEVAS”
Te wodospady znajdują się około 15 km poza miastem i warte podróży, aby się ochłodzić. Aby się tam dostać możesz skorzystać z kolacji lub autostopu. Naprawdę nie powinieneś polegać na autobusie, ponieważ przejeżdża raz lub dwa razy dziennie, a czas jest zmienny. Miejscowi wydawali się nie wiedzieć, kiedy ma minąć. Autostop w tej części Boliwii jest w porządku, wszyscy miejscowi to robią, a jeśli wskoczysz na tył 4 × 4, nie ma lepszego uczucia niż obserwowanie pędzących pól kawy.
W parku znajdują się 3 wodospady do odwiedzenia z krótkim spacerem między każdym. Pierwsza jest dość mała, ale umiesz pływać i zazwyczaj jest mniej ludzi. Druga jest większa, a trzecia otwiera się na duże kąpielisko, w którym można po prostu odpocząć.
Od drugiego wodospadu prowadzi ścieżka prowadząca do punktu widokowego. Tylko krótki spacer, trochę utrudnia upał, ale stamtąd widok jest wart wysiłku. Cudowna dolina otoczona charakterystycznymi zaokrąglonymi szczytami regionu jest powodem, dla którego wielu kocha Samaipatę.
Opłata za wstęp: 15 Bs (1,90 €)
Collectivo: 7 Bs (0,90 €)
Być może będziesz musiał poczekać na zewnątrz przez 10-15 minut przed wejściem, ponieważ wydaje się, że tylko jeden strażnik parku pobiera opłatę za wejście. Jeśli możesz, unikaj weekendów! Wtedy przychodzą wszyscy miejscowi i może być dość ciasno.

SCHRONISKO DLA ZWIERZĄT
W miarę możliwości lubimy wspierać osoby opiekujące się porzuconymi lub zranionymi zwierzętami. Tuż za miastem znajduje się małe schronisko. Aby się tam dostać, idź na zachód szutrową drogą do schroniska dla zwierząt przez około 2 km. Po drodze koniecznie zatrzymaj się w małym lokalu zwanym la Vaca Loca, „szalona krowa”, gdzie domowe lody cię ochłodzą. Nieco dalej znajduje się schronisko dla zwierząt, które zostało założone przez lokalną rodzinę i wspomagane przez wolontariuszy.
Po uiszczeniu opłaty za wstęp właściciele pozwalają ci swobodnie spacerować, aby zobaczyć różne zwierzęta, które uratowali przed nielegalnym handlem, wypadkami drogowymi i które były nieautoryzowanymi zwierzętami. Schronisko było fajne, ale myśleliśmy, że brakuje w nim trochę informacji o działaniach schroniska, ale oni robią co mogą z tym, co mają. Widzieliśmy tukany, małpy, a nawet ocelota.

MIRADOR DE SAMAIPATA
jeśli nie wiesz, co robić i chcesz iść na spacer, możesz udać się do Mirador de Samaipata. To jest mały spacer w kierunku hotelu El Pueblito . To, co najbardziej podobało nam się podczas tego spaceru, to możliwość zobaczenia winnicy „Viñedos”, która jest jedną z najstarszych w regionie. Można go zwiedzać, ale niestety, kiedy poszliśmy, było zamknięte. Warto się zameldować.

EL FUERTE
Ten prekolumbijski fort jest prawdopodobnie główną atrakcją tego obszaru. Uznany za miejsce światowego dziedzictwa UNESCO , El Fuerte został zbudowany około 2500 lat temu przez cywilizację Chané of the Mojocoyas, zanim został przejęty przez Inków i Hiszpanów.
Aby się tam dostać, musieliśmy wziąć taksówkę, ponieważ jadą tam tylko samochody, a nie jest ich wielu. Taksówki to oszustwo. Wiedzą, że większość ludzi, którzy przyjeżdżają do Samaipata, chce odwiedzić El Fuerte i całkowicie przepłacają. Cena dotyczy jednego samochodu, więc lepiej jest współpracować z innymi osobami, aby obniżyć cenę za głowę.
Jeśli tak jak my nie możesz znaleźć nikogo w swoim hostelu zmierzającym w tę stronę, naszą wskazówką jest posiedzenie na głównym placu, w pobliżu taksówek i wypatrzenie innych turystów pytających o ceny taksówek na El Fuerte. Dołącz do nich i zapytaj, czy mogliby podzielić koszt taksówki, aby dostać się na El Fuerte. Jest to korzystne dla nich i dla Ciebie. Tam taksówka będzie czekać na wycieczkę po parku.
Bez wielu informacji w ofercie, znaczenie El Fuerte jest stracone. Widoki na rzeźby naskalne i góry za nimi są po prostu piękne.
Taksówka na El Fuerte: 100 Bs za samochód (12,80 €)
Wejście El Fuerte: 50 Bs (6,40 €)

SZLAK CHE
W 1967 roku Che Gevara zginął w Boliwii po tym, jak zbudował boliwijską grupę partyzancką zwaną  Narodową Armią Wyzwolenia Boliwii , aby rozpocząć podobną rewolucję do tej na Kubie.
Tym razem rewolucja tak naprawdę nigdy się nie rozpoczęła i Che Guevara został stracony w lesie niedaleko La Higuera , bardzo małej wioski na wsi, około 180 km od Samaipaty. Obecnie można wędrować po  Quebrada del Churo, gdzie Che i jego ludzie ukrywali się przed aresztowaniem.
Nie odważyliśmy się na jednodniową wycieczkę, ponieważ droga to koszmar i zajęłoby nam to bardzo dużo czasu. Najlepiej jest zatrzymać się w Vallegrande i zostać kilka dni, aby móc zwiedzić okolicę. W przeciwnym razie zawsze są wycieczki, które oferują oferty z Santa Cruz lub Samaipata.

PARK NARODOWY AMBORO
Park Narodowy Amboro jest dostępny z Saimapata samochodem lub podczas wycieczki. Nie ma lokalnych autobusów ani kolejek dojeżdżających do iz parku, co sprawia, że zwiedzanie z ograniczonym budżetem jest nieco skomplikowane.
Wycieczki oferują dwa rodzaje wycieczek do parku: jednodniową wędrówkę do lasu mglistego lub poranek w Refugio los  Volcanes . Aby zrobić to samodzielnie, najlepiej wynająć samochód lub wyjechać z Santa Cruz. Oto artykuł z życia Boliwii, który jest naprawdę dobrze udokumentowany .
W końcu zdecydowaliśmy się ominąć Park Narodowy Amboro, kierując się tutaj w stronę Rurrenabaque , boliwijskiej Amazonii, po Samaipata. Szkoda, bo wiadomo, że park ma największą różnorodność biologiczną w całej Ameryce Południowej.

FARMY KAWY I SEZON ZBIORÓW
Podczas naszego pobytu w Samaipata mieliśmy okazję zatrzymać się na farmie kawy stworzonej przez producentów kawy, z którymi współpracowaliśmy jako wolontariusze w Caranavi. Pierwsza komercyjna farma kawy w okolicy, której producenci zbierali po raz pierwszy podczas naszego pobytu. Zaletą rozpoczęcia uprawy kawy w pobliżu Samaipata jest to, że wielkość ziemi, którą można kupić, nie jest tak ograniczona, jak w Caranavi.
Tutaj gospodarstwa mają od 30 do 50 hektarów i zaczynają produkować bardzo ciekawą kawę. To doskonała wiadomość dla wzrostu produkcji kawy w Boliwii, która przez ostatnie lata była w kiepskim stanie.

Gdzie zjeść w Samaipata
Bardzo nam się podobało jedzenie w Samaipata, nawet jeśli wybór jest dość ograniczony. Skończyło się na tym, że jedliśmy w tym samym miejscu w kółko, ale naprawdę było warto.
Cafe Tango : Restauracja wegetariańska - Kanapki jedliśmy tutaj każdego dnia. Jest niedrogi i bardzo smaczny. Pani jest bardzo miła i sprzedaje mnóstwo organicznych kremów, herbaty, przypraw itp. - Na Calle Arce
La Cocina : duża różnorodność meksykańskich potraw, dobrze podane. Burger falafel i frytki są doskonałe! - Na Calle Sucre
Caff'é Art : Miłe miejsce, robienie dobrej kawy i świetne ciasta. Trochę drogie, ale jest to przyjemne, komfortowe jedzenie po długiej wędrówce. Nasz ulubiony? Ciasta bananowo-marchewkowe. Porozmawiaj z właścicielem, to uroczy człowiek z wieloma opowieściami o regionie. - Na Calle Bolivar
La Vaca Loca : restauracja na obrzeżach miasta oferująca domowe lody. Musisz odwiedzić, aby się ochłodzić! -  Avenida Ramon Dario Gutierrez
Boheme : jedyny bar ze świetną atmosferą, muzyką na żywo i dobrym piwem. Główną zaletą jest to, że możesz zamówić jedzenie z La Cocina i podać je w barze przy drinku! W końcu to małe miasteczko. - Róg Sucre i Ruben Terrazas
Koszt i przydatne informacje

Wodospady Leasure Las Cuevas - Opłata za wstęp: 15 Bs (1,90 €)
Schronisko dla zwierząt - Opłata za wstęp: 20 Bs (2,56 €)
El Fuerte - Opłata za wstęp: 50 Bs (6,40 €)
Transport
Santa Cruz - Samaipata: 30 Bs (3,80 €) - Ta sama cena w obie strony
Collectivo do Las Cuevas: 7 Bs (0,90 €)
Taksówka do El Fuerte: 100 Bs za samochód (12,80 €)
Autostop: bezpłatny, jeśli chcesz poczekać

Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia