Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Więc zebrałeś się na odwagę, by wyruszyć w trasę Death Road. Czuć się zdenerwowanym? Cóż, nie ma takiej potrzeby, ponieważ pomimo złowrogiej nazwy prawdopodobnie nie skończysz martwy. Niemniej jednak droga jest niezaprzeczalnie niebezpieczna, więc jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed przypięciem kasku i skierowaniem roweru w dół.

Trochę historii
Oficjalnie znana jako The North Yungas Road, trasa została zbudowana przez paragwajskich jeńców wojennych podczas śmiertelnego konfliktu Chaco z lat trzydziestych XX wieku w celu połączenia La Paz z Las Yungas i Amazonką. W 1995 roku Interamerican Development Bank ogłosił, że jest to „ Najbardziej niebezpieczna droga świata ”, co jest nie do pozazdroszczenia przydomkiem, który jest nadal używany. Szacuje się, że rocznie ginęło tu 300 osób, zanim w 2006 roku ukończono budowę nowszej drogi między La Paz a Coroico .
Ze względu na swój zabójczy urok Droga Śmierci pojawiła się we wszystkim, od Top Gear i History Chanel po Hamish & Andy i Tin Tin.
Dziesiątki firm oferujących przygody sprzedaje wycieczki po La Paz, a ich ceny wahają się od 50 do 110 USD. Należy jednak pamiętać, że w Boliwii, podobnie jak na całym świecie, dostajesz to, za co płacisz. Tańsze stroje zazwyczaj korzystają z zniszczonych rowerów i słabo wyszkolonych przewodników. Najlepszą - choć najdroższą - firmą jest Gravity Bolivia.
Zawsze sprawdzaj swój sprzęt
Bez względu na to, z jaką firmą jeździsz, zawsze upewnij się, że rower jest w dobrym stanie przed wyruszeniem w drogę. Oczywiście niezbędne są zarówno przednie, jak i tylne hamulce, chociaż należy również sprawdzić biegi, wyrównanie kół i ciśnienie w oponach.
Będzie nadjeżdżający ruch
Pomimo budowy bezpieczniejszej nowej drogi, niektóre pojazdy nadal korzystają z Drogi Śmierci, ponieważ jest to jedyna trasa łącząca określone miejsca docelowe. Mając to na uwadze, nigdy nie kieruj się w ślepy zakręt bez uprzedniego sprawdzenia nadjeżdżających pojazdów.
Wszyscy podróżują po lewej stronie
W przeciwieństwie do wszystkich innych dróg w kraju, pojazdy muszą poruszać się po lewej stronie, ponieważ dzięki temu przejazd jest znacznie bezpieczniejszy. Dla zjazdowców oznacza to trzymanie się niepewnej strony klifu. Zrzuty mogą sięgać nawet 600 metrów (1970 stóp), więc staraj się nie tracić kontroli.
Widoki są niesamowite
Los Yungas jest naprawdę wspaniały, bujny las chmurowy bogaty w roślinność, która oznacza miejsce, w którym Andy opadają do Amazonki. Podziwiaj widoki, ale staraj się nie rozpraszać na tyle, aby spaść z klifu.
Na  zakrętach wystają duże skały, mogące  wyrzucić niczego niepodejrzewających jeźdźców przez kierownicę lub, nie daj Boże, z krawędzi. Zawsze jeźdź w swoich granicach, aby mieć pewność, że możesz odpowiednio wcześnie zareagować na te zagrożenia.
To długi dzień
Wstaniesz o 6 rano i wrócisz do domu po zmroku, wiele godzin spędzonych na pokonywaniu trudnej kamienistej drogi w wilgotnym tropikalnym słońcu. Z tego powodu dobrze jest się wyspać i unikać zamawiania dodatkowego kufla Paceña w barze w hostelu poprzedniego wieczoru.
Klimat jest różny
Podróżni schodzą ze śnieżnych szczytów Andów do gęstej tropikalnej dżungli, co oznacza, że temperatura waha się od mrozu do upału. Spakuj się odpowiednio i weź ze sobą plecak, aby schować dodatkowe warstwy, gdy temperatura się nagrzeje. Zwróć uwagę, że w porze deszczowej śliskie nawierzchnie i dziwna lawina błota stanowią dodatkowe wyzwanie.
Mając te informacje pod ręką, jesteś teraz gotowy, aby dotrzeć na dno w jednym kawałku i wziąć dla siebie jedną z tych upragnionych koszulek „Przeżyłem Death Road”.

Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia