Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku miejskiego życia, Park Narodowy Amboró to raj w dżungli, idealny do odpoczynku, relaksu i powrotu do kontaktu z naturą.
Położone zaledwie 40 kilometrów na zachód od Santa Cruz , u podnóża Andów w Boliwii, Amboró rozciąga się na ogromnych 4425 kilometrach kwadratowych, rozciągających się aż do granic Parku Narodowego Carrasco w departamencie Cochabamba. Dziewiczy park jest również częścią korytarza Vilcabamba - Amboró, który zaczyna się w górach Vilcabamba w Peru i rozciąga się aż do Boliwii.

Znany ze swojej nierównej i zróżnicowanej topografii, Park Narodowy Amboró leży w obrębie trzech odrębnych ekosystemów: u podnóża Andów, północnego Chaco i dorzecza Amazonki. Nigdzie indziej na świecie nie występują trzy tak różnorodne środowiska, dzięki czemu Amboró jest wyjątkowym gospodarzem dla szerokiej gamy flory i fauny.
W 1984 r., Z pomocą szanowanego biologa zajmującego się ochroną przyrody Noela Kempffa, brytyjskiego zoologa Robina Clarka i innych wybitnych badaczy, Amboró otrzymał prawnie status „Parku Narodowego” w celu ochrony ekologicznego punktu zapalnego przed osadami ludzkimi, polowaniami, wydobyciem i wylesianiem. Zachowanie Amboró, jednego z najbardziej różnorodnych biologicznie parków na świecie, ma ogromne znaczenie dla społeczności naukowej.
Dzięki pięknym spacerom, kaskadowym wodospadom, gęstej roślinności, spektakularnym krajobrazom, fascynującej archeologii i ogromnej różnorodności flory i fauny, nic dziwnego, że Park Narodowy Amboró jest jednym z największych skarbów przyrody Boliwii.

ROŚLINY I PRZYRODA
Amboró jest domem dla ponad 2659 gatunków roślin, 177 ssaków, 135 gadów, 173 płazów i 812 gatunków ptaków.
Wśród gęstej roślinności dżungli znajduje się wiele pięknych, ale nieuchwytnych ssaków, w tym tapiry, pancerniki, pająki, jaguary, mrówkojady olbrzymie, pumy, oceloty i niedźwiedzie okularowe, co czyni ją doskonałą lokalizacją do obserwacji dzikiej przyrody.
Amboró jest również popularnym miejscem w Boliwii, aby obserwować ptaki. Ta dziewicza dżungla, obejmująca oszałamiające 830 gatunków ptaków (najwyższych ze wszystkich parków na świecie), obejmuje 60% populacji ptaków w kraju, co czyni ją idealnym miejscem do wypatrzenia czubaczy błękitnych, sów okularowych, kolibrów białobrzucha, koguta skał, wojskowych ary, tukanów cuvier i wiele, wiele więcej.
Charakteryzująca się dużą różnorodnością florystyczną, a także wysokim poziomem endemizmu, aktualna liczba udokumentowanych gatunków roślin w Amboró wynosi około 3000. Duża ilość roślin rodzimych na tym obszarze można przypisać ostro podzielonej topografii parku, szerokiemu zróżnicowaniu wzniesień i wyjątkowemu położeniu geograficznemu na styku trzech różnych ekosystemów. Składająca się z lasów nizinnych, lasów chmurowych, palmowych, drzewno-paprociowych, lasów kaktusowych, tropikalnych lasów yungas, zarośli górskich, pampasów i wielu, wielu innych, różnorodność roślinna Amboró jest naprawdę zadziwiająca.
Ze względu na trudny teren i brak infrastruktury większość Amboró nigdy nie była badana botanicznie, co oznacza, że prawdopodobnie istnieje jeszcze wiele innych gatunków roślin i zwierząt do odkrycia.

POGODA
Park Narodowy Amboró, położony na wysokości od 300 do 3500 metrów nad poziomem morza, charakteryzuje się zmiennymi warunkami klimatycznymi.
Po cyklu dwusezonowym, najwyższe temperatury można odczuć od grudnia do stycznia, spadając do niższych temperatur w lipcu i sierpniu. Na wyższych wysokościach klimat jest umiarkowany z przymrozkami występującymi w najzimniejszych miesiącach. U podnóża Amboró, charakteryzującego się wyraźniejszą topografią, doświadczysz gorętszej i wilgotniejszej pogody.
Opady deszczu wahają się od 600 do 4000 mm rocznie, przy czym więcej opadów obserwuje się na północy niż na południu. Pora deszczowa przypada na okres od października do kwietnia, z maksimum w styczniu, a pora sucha trwa od maja do września, a minimum w lipcu.
Najlepszy czas na wizytę w Amboró to pora sucha. Mimo chłodniejszej pogody jest to czas, kiedy szlaki są mniej błotniste, a wokół unosi się mniej komarów.

STRONA PÓŁNOCNA VS STRONA POŁUDNIOWA

Park Narodowy Amboro jest podzielony na dwie odrębne części; region górski na północy i nizinny na południu. Oddzielony wąskim szlakiem zwanym „czerwoną linią”, park składa się z dwóch stref administracyjnych: Parku Narodowego o powierzchni 442,5 tys. Ha oraz Obszaru Naturalnego Zintegrowanego Zarządzania (IMNA) o powierzchni 195 100 ha. IMNA została stworzona jako strefa wielofunkcyjna, aby zharmonizować ochronę różnorodności biologicznej ze zrównoważonym rozwojem lokalnej populacji.
Różniące się krajobrazem, roślinnością, klimatem i dziką przyrodą, obie strony parku oferują zapierające dech w piersiach wgląd w jeden z najpiękniejszych regionów Boliwii.
Północna strona
Pomimo pięknych, wysokich lasów deszczowych i bogatego życia zwierzęcego, w północnej części Amboró jest bardzo mało turystów. Większość wycieczek odbywa się 3 km wewnątrz „czerwonej linii”, gdzie wędrowcy mogą odwiedzić lokalne społeczności, aby poznać rzadkie gatunki roślin i dzikiej przyrody w parku. Składająca się z wodospadów, naturalnych basenów, rzek i strumieni, ta część parku jest spektakularnym miejscem dla tych, którzy chcą odkrywać najgłębsze obszary zielonej i tajemniczej dżungli.
Południowa strona
Południowa strona Parku Narodowego Amboró znajduje się na terenie górzystym, co sprawia, że ​​dostęp do części IMNA parku jest trudniejszy niż po stronie północnej. Po stronie południowej roślinność jest mniej gęsta, klimat nie jest tak wilgotny, a rzek i strumieni jest mniej. Południowa strona jest również domem dla rzadkiego niedźwiedzia okularowego, a także innych gatunków endemicznej przyrody.

POPULARNE RZECZY DO ZROBIENIA
Odwiedź wyjątkowy i malowniczy region Mataracú, w którym możesz spróbować dostrzec rzadkie zwierzęta, takie jak gigantyczne leniwce
Ochłodzić się po wyczerpującej wędrówce po jednym z wielu krystalicznie czystych wodospadów i górskich strumieni w Amboró
Zjedź w dół wodospadu Jardin de las Delícias
Pływanie kajakiem, tratwą, rybą i kajakiem wzdłuż rzeki Cajones del Ichilo
Wędruj pięknymi szlakami La Orquídea, La Cascada, El Cóndor, Los Loros, Bosque Seco y Amboró
Zanurz się w spektakularnych panoramicznych widokach na pasmo górskie Volcanes w Mirador Loma Borda
Obserwuj gigantyczne drzewa, rośliny lecznicze, paprocie i wiele więcej na dobrze utrzymanym szlaku turystycznym „Las Palmeras”
Wybierz się na przejażdżkę konną jednym z wielu szlaków ekologicznych w pobliżu społeczności Chonta Carbones
Zobacz kajmany i inne zwierzęta dżungli w Laguna Verde
Spaceruj ścieżką „Dinozaury”, gdzie możesz odkrywać tajemnicze jaskinie, ogromne wąwozy i na własne oczy zobaczyć skamieniałości dinozaurów
Przeglądaj Park Narodowy Amboró z doświadczonymi lokalnymi przewodnikami, którzy poznają egzotyczną florę i faunę parku
Odkryj egzotyczne gatunki ptaków, takie jak Andian Condor, Black Chested Eagle, Paraba Militar i Emerald Tucan w Refugio Los Volcanes
Spaceruj po pięknym lesie chmurowym Amboró, spoglądając na gigantyczne paprocie, gatunek roślin tak stary, że kiedyś był pokarmem dla dinozaurów!
Spędź trochę czasu w Centrum Interpretacji Amboró, aby poznać różne wartości biologiczne, geograficzne i kulturowe Parku Narodowego
Zrób piknik na plażach rzeki Surutu

WYCIECZKI
Zgodnie z prawem turyści mogą wejść do Parku Narodowego Amboró tylko z certyfikowanym przewodnikiem. Istnieje wiele touroperatorów obsługujących park narodowy, oferujących różne programy o różnym czasie trwania.
Średni koszt dobrej jakości wycieczki na 2 dni / 1 noc wynosi około 120 USD na osobę, co zazwyczaj obejmuje:
Doświadczony lokalny przewodnik
Zakwaterowanie w namiocie, kabinie lub domku (w zależności od ceny wycieczki)
Posiłki i woda
Wycieczki i nocne safari
Opłaty za wstęp
Prywatny transport z Santa Cruz - Amboró Park - Santa Cruz
Większość wycieczek można opłacić z góry kartą kredytową. Możesz zarezerwować e-mailem lub na zasadzie walk-in bezpośrednio w Santa Cruz lub w mniejszych miejscowościach Samaipata i Buena Vista. Jeśli to możliwe, spróbuj zorganizować grupę 4 lub więcej osób do podróży, ponieważ ceny stają się niższe, im więcej osób korzysta z wycieczki.
Rezerwując wycieczkę, należy pamiętać, że jakość i standardy różnią się znacznie w zależności od ceny. Wyższe ceny wycieczek zwykle oznaczają, że personel turystyczny jest dobrze opłacany przez cały rok, przewodnicy są profesjonalni i kompetentni, zakwaterowanie jest wygodne, a firmy turystyczne dbają o środowisko.
Dostęp do Parku Narodowego Amboró jest łatwy dzięki dwóm drogom łączącym miasta Cochabamba i Santa Cruz. Tylko trzy godziny jazdy na zachód od Santa Cruz, do Parku Narodowego można dotrzeć starą drogą południową lub nową drogą północną, w zależności od tego, po której stronie parku chcesz się dostać:

WEJŚCIE OD STRONY POŁUDNIOWEJ
Zbudowana w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku asfaltowana niegdyś droga południowa uległa zniszczeniu po otwarciu północnej trasy w latach osiemdziesiątych. Dzisiaj turyści muszą podróżować polną drogą, aby dostać się do południowej strony parku. Głównym punktem dostępu do bardziej rozwiniętych obszarów parku narodowego są drugorzędne drogi żwirowe wychodzące z miast El Torno, Samaipata, Mairana, Pampa Grande, Mataral an Comarapa, które znajdują się przy głównej autostradzie.
Popularną bramą na południe od Amboro jest urocze miasteczko Samaipata. 3 godziny jazdy od Santa Cruz, możesz dotrzeć do Samaipata taksówką, publicznym minibusem lub prywatnym pojazdem:
Publiczny minibus: wsiądź w nie. 8 autobus z terminalu autobusowego Santa Cruz znajdującego się na Avenue Omar Chavez Ortiz 1147 na rogu Soliz de Olguin. Autobusy odjeżdżają z co najmniej 4 pasażerami i kosztują około 4 USD za bilet w jedną stronę
Taksówki: taksówki dzielone odjeżdżają z Calle Aruma i Grigota (tuż za drugim ringiem), kosztując około 4 USD za osobę. Możesz zarezerwować całą taksówkę z Santa Cruz do Samaipata za około 18 USD w jedną stronę.
Pojazd prywatny: Jedź starą drogą do Cochabamba do Samaipata

WEJŚCIE OD STRONY PÓŁNOCNEJ
Główne punkty dostępu do północnej strony parku prowadzą przez miasto Buena Vista, które znajduje się wzdłuż północnej drogi Cochabamba / Santa Cruz.
1,5 godziny jazdy widokowej z Santa Cruz, możesz dotrzeć do Buena Vista taksówką, publicznym minibusem lub prywatnym pojazdem:
Publiczny minibus: odjeżdżający rano i wieczorem ze starego „terminalu autobusów” na calle Isos. Wsiądź do autobusów jadących do „Yapacani” i wysiądź na głównym placu Buena Vista. Bilet w jedną stronę kosztuje około 3 USD
Taxi: Możesz zarezerwować całą taksówkę z Santa Cruz do Buena Vista za około
Pojazd prywatny: Jedź nową utwardzoną drogą do Cochabamba do Buena Vista
Będąc w Buena Vista, warto zatrzymać się w Centrum Informacyjnym Amboró, gdzie można uzyskać aktualne informacje na temat zwiedzania parku
Z Buena Vista do Amboró zalecane są tylko pojazdy 4 × 4. Dostęp do La Chonta, Macuñucu i do rzeki Yapacaní można uzyskać jedną z kilku polnych dróg, które prowadzą z głównej drogi.
Po wejściu do parku turyści mogą zagłębić się w dżunglę przez małe szlaki i koryta rzek otaczające ten obszar.

GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ
Od podstawowego kempingu po wygodne drewniane domki i dobrze zorganizowane eko-ośrodki, poniższe obiekty noclegowe są idealnie położone na wycieczki do oszałamiającego Parku Narodowego Amboró:
Obóz namiotowy Mataracú (strona północna)
La Chonta Lodge (strona północna)
Villa Amboró (strona północna)
Refugio Los Volcanes (strona południowa)
La Yunga Eco Lodge (strona południowa)

WSKAZÓWKI PODRÓŻNICZE
Przygotuj się na zmienne warunki pogodowe. Przynieś latarkę, krem ​​przeciwsłoneczny, okulary przeciwsłoneczne, czapkę, koszulę z długim rękawem, długie spodnie, środek odstraszający owady, buty i wodoodporną odzież
Zachowaj szczególną ostrożność w porze deszczowej, kiedy drogi i tory stają się błotniste i zdradliwe. Aby wjechać na jedną z dróg do parku, będziesz potrzebował 4 × 4, zwłaszcza podczas obfitych opadów
W deszczową pogodę rzeki mogą stać się trudne do pokonania w ciągu kilku godzin. Możliwe jest utknięcie na 1 lub 2 dni, czekając na spadek poziomu wody, o czym należy pamiętać, jeśli masz zaplanowane loty lub inne zobowiązania
Odwiedzając Amboró, zawsze miej przy sobie lokalnego przewodnika i mapę. Pamiętaj, aby zarejestrować się w administracji parku przed wejściem i opuszczeniem planu podróży
Aby zminimalizować ryzyko malarii i ukąszeń owadów, zaleca się noszenie koszul i spodni z długimi rękawami, spanie pod moskitierą oraz stosowanie środka odstraszającego owady z DEET, zwłaszcza w nocy (zobacz nasz poradnik dotyczący ochrony przed komarami ). Zalecamy również skonsultowanie się z lekarzem przed wizytą w Amboró, aby uzyskać najbardziej aktualne porady dotyczące leków i szczepień
Nie karm ani nie dotykaj dzikich zwierząt, ponieważ zmienia to ich naturalne zachowanie i zachęca do interakcji z ludźmi
Rób tylko zdjęcia, zostawiaj tylko ślady. Nie usuwaj niczego z parku, w tym roślin, orzechów, nasion itp.

Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia