Preparat roślinny o właściwościach oczyszczających liquid chlorophyll z pewnością zrobi u Ciebie przysłowiowe "zielone wnętrze", czyli czyste bez grzybów i wirusów.

Angel Falls

Angel FallsAngel Falls (Salto Ángel, Kerepakupai MeruParakupá Vená) - wodospad w Wenezueli. Jest to najwyższy na świecie wodospad o nieprzerwanej wysokości 979 metrów i głębokości 807 metrów. Wodospad spada na krawędź góry Auyán-tepui w Parku Narodowym Canaima, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w regionie Gran Sabana w stanie Bolívar. Wysokość 979 metrów  składa się głównie z zanurzenia głównego, ale obejmuje również około 400 metrów kaskady pochyłej.


Historycy twierdzą, że pierwszym Europejczykiem odwiedzającym wodospad był Fernando de Berrío, hiszpański badacz i gubernator z XVI i XVII wieku. Inne źródła wskazują, że pierwszym człowiekiem zachodu, który zobaczył wodospad był inny hiszpański odkrywca Fèlix Cardona w 1927 roku. Z kolei według relacji wenezuelskiego badacza Ernesto Sáncheza La Cruz, odnalazł on wodospad w 1912 r., ale nie opublikował jego odkrycia. Cruz prawdopodobnie zobaczył Montoya Falls w regionie Sierra Pacaraima, które mają ponad 500 metrów wysokości.

Jednak wodospad Angel Falls znany jest pod tą nazwą od połowy XX wieku. Jego nazwa pochodzi od imienia Jimmiego Angela, amerykańskiego lotnika, który był pierwszą osobą latającą nad wodospadem. Jimmie Angel, lecąc zgodnie z instrukcjami wydanymi przez Fèlixa Cardona, przeleciał nad nim w dniu 16 listopada 1933 r.
Wracając na miejsce wodospadu 9 października 1937 r., Angel próbował wylądować na szczycie Auyán-tepui ale samolot został uszkodzony, a koła zatopiły się w bagnistym podłożu. Angel i jego trzy towarzysze, w tym jego żona Marie, zmuszeni byli zejść z tepui na piechotę. Zajęło im 11 dni, aby wrócić do cywilizacji przez stopniowo opadającą tylną ścianę góry, ale wiadomość o ich przygodzie rozeszła się błyskawicznie i wodospadowi nadano imię Angel Falls na jego cześć. Nazwa wodospadu - "Salto Angel" - po raz pierwszy opublikowana została na mapie rządu wenezuelskiego w grudniu 1939 r. Samolot Angela pozostał na szczycie tepui przez 33 lata, zanim został wyciągnięty przez helikopter. Został ustawiony w Muzeum Lotnictwa w Maracay, a teraz oglądać go można na świeżym powietrzu na przedmieściach lotniska w Ciudad Bolívar.

Pierwszą zarejestrowaną osobą europejskiego pochodzenia, która dotarła do podnóża wodospadu, był łotewski badacz Aleksandrs Laime, znany również jako Alejandro Laime. W 1946 r. dotarł do samego wodospadu. Był także pierwszym człowiekiem, który pod koniec lat pięćdziesiątych dotarł do górnej części wodospadu, wspinając się po tylnej stronie, gdzie stok nie jest pionowy

Wodospad Angel Falls to jedna z największych atrakcji turystycznych Wenezueli, ale podróż do wodospadu to skomplikowana sprawa. Wodospad znajduje się w odosobnionej dżungli. Lot z Puerto Ordaz lub Ciudad Bolívar dociera do obozu w Canaima, punktu startowego do wycieczek do ujścia rzeki. Trasy rzeczne odbywają się zazwyczaj od czerwca do grudnia, kiedy rzeki są wystarczająco głębokie, aby mogły korzystać z łodzi. Wodospady odwiedza ok. 900 tysięcy turystów rocznie.

W 2009 r. Prezydent Hugo Chávez ogłosił, że zamierza zmienić nazwę na oryginalny, pierwotny termin Kerepakupai Vená, czyli "wodospad najgłębszego miejsca"), ponieważ krajowy cud natury powinien nosić rodzimą nazwę.