Najnowsze komentarze

 • Tipasa

  Januszek 25.05.2019 10:06
  Czy jakieś biuro podróży proponuje teraz wycieczki do Algierii?

  Czytaj więcej...

   
 • Wodospady Wiktorii

  Krzysztof 23.05.2019 16:30
  Wybieramy się z żoną w październiku. Co prawda do RPA, ale w programie mamy również Wodospad Wiktorii.

  Czytaj więcej...

Tassili n'Ajjer

Nadrzędna kategoria: Afryka
TPL_IN
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Tassili n'Ajjer
Tassili n'Ajjer

Tuż za pustynną oazą Djanet w Algierii znajduje się park narodowy pełen historii. Podróż przez krajobraz Tassili n'Ajjer jest jak wejście do galerii sztuki na świeżym powietrzu, gdzie formacje skalne z piaskowca stają się materiałem dla ponad 15 000 prehistorycznych rzeźb i obrazów.

Według UNESCO park ten jest jednym z najważniejszych skupisk prehistorycznej sztuki skalnej na świecie. Obrazy i rzeźby przedstawiają fascynujące spojrzenie na migracje zwierząt, zmiany klimatu i życie ludzkie.

Tassili n'Ajjer - Galeria zdjęć

Co można zobaczyć w Tassili n'Ajjer

Dzieła pochodzą z okresu neolitu, kiedy to ten kawałek Sahary był sawanną. Roi się tu od rzeźb dzikich zwierząt, takich jak antylopy, żyrafy i krokodyle. Znajdują się tu także rysunki tych stworzeń wyryte lub namalowane na skałach.

Znajdują się tu także rysunki ludzi, które działają jak historyczne migawki z ich codziennego życia. Uwiecznionych w trakcie wykonywania szeregu czynności, takich jak taniec, polowanie lub hodowla zwierząt.

Ze względu na pobliską oazę ta część Sahary wciąż żyje. Znajdują się tu zagrożone gatunki roślin, takie jak Mirt i Cyprys Sahatyjski. Można też zobaczyć muflony, rodzaj dzikich owiec, które zostały przedstawione na niektórych rysunkach skalnych.

Jak się dostać do Tassili n'Ajjer

Najbliższym miastem i punktem startowym większości wycieczek do Tassili n'Ajjer jest miasto oazowe Djanet. Air Algerie obsługuje regularne loty między Algierem a Djanet. Algier z kolei ma dobre połączenie z Paryżem, z krótkimi czasami transferu.

Dostęp do parku ograniczony i należy wykupić zezwolenie na wjazd, a także oddzielne, na możliwość fotografowania. Można je uzyskać pośrednictwem we wszystkich zatwierdzonych przez rząd biurach podróży lub u działaczy ochrony przyrody Tassili National Park. Zwykle zezwolenie jest wydawane tego samego dnia.

W parku dozwolone jest samodzielne poruszanie się tylko po niektórych jego obszarach. Wstęp do pozostałych możliwy jest tylko w towarzystwie oficjalnego przewodnika. Zorganizowane wycieczki są łatwo dostępne, ponieważ istnieje wiele małych biur podróży w Djanet, które oferują wyjazd do parku. Ceny wycieczek zaczynają się od 60 USD.

Tassili n'Ajjer – kiedy jechać

Każda pora roku jest dobrym okresem na odwiedzenie Tassili n'Ajjer. Przez cały rok praktycznie nie pada, a temperatury wahają się w granicach 20-25ºC od listopada do marca i ponad 30ºC od kwietnia do października.


Koordynaty GPS


Kraj: Algieria

Nazwa: Tassili n'Ajjer

Latitude: 24.87835
Longitude: 8.79701
DMS Lat: 24° 52' 42.1000'' N
DMS Long: 8° 47' 49.2000'' E

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież