Najnowsze komentarze

 • Tipasa

  Januszek 25.05.2019 10:06
  Czy jakieś biuro podróży proponuje teraz wycieczki do Algierii?

  Czytaj więcej...

   
 • Wodospady Wiktorii

  Krzysztof 23.05.2019 16:30
  Wybieramy się z żoną w październiku. Co prawda do RPA, ale w programie mamy również Wodospad Wiktorii.

  Czytaj więcej...

Tipasa

Nadrzędna kategoria: Afryka
TPL_IN
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Tipasa
Tipasa

Tipasa powstała jako centrum handlowe Fenicjan z Kartaginy. W okresie od VI wieku p.n.e. do VI wieku n.e była kilkukrotnie skolonizowana. Miasto służyło jako port, którego ludność handlowała z Grecją, Włochami i Półwyspem Iberyjskim.

Z biegiem czasu starożytna osada zmieniała się pod rządami Rzymian, wczesnych chrześcijan i Bizantyjczyków, ale zawsze służyła jako punkt handlowy i / lub startowy dla podbojów w królestwach Mauretanii.

Tipasa została nazwana przez UNESCO „jednym z najbardziej niezwykłych kompleksów archeologicznych Maghrebu”. I na pewno zasługuje na tytuł.

Tipasa - Galeria zdjęć

Co można zobaczyć w Tipasa

Spacer po wielokrotnie przebudowywanym mieście pozwala odkryć kompleksową nekropolię punicką, starożytne toalety, amfiteatr, który widział wiele walk gladiatorów i rekonstrukcji bitew morskich, chrześcijański kompleks religijny wyposażony w kąpieliska termalne, bazyliki i grobowce i główne ulice tętniącego życiem centrum miasta, które ciągną się bezpośrednio do morza.

Pod panowaniem rzymskim wokół miasta wzniesiono mur obronny, aby chronić go przed koczowniczymi plemionami, ponieważ miejsce to stało się poważnym konkurentem wojskowym i handlowym dla rdzennej ludności. Centralna lokalizacja Tipasa umożliwiła także Rzymianom zbudowanie północnoafrykańskiego systemu drogowego.

Obok kolonialnych ruin stoją także zabytki rdzennej ludności tego regionu. Najbardziej godne uwagi jest pobliskie królewskie mauzoleum Kbor er Roumia, które jest grobowym pomnikiem berberyjskiego króla Dżuby II i królowej Kleopatry Selene II.

Jak dostać się do Tipasa

Droga z Algieru do Parku Archeologicznego Tipasa wynosi około 74 km. Najlepiej przyjechać tu z wycieczką by zostać oprowadzonym przez doświadczonego przewodnika.

Tipasa – kiedy jechać

W lipcu i sierpniu temperatura w Tipasa dochodzi do 35ºC, więc dla niektórych może być za ciepło. Z kolei od października do kwietnia najwięcej pada. Dlatego najlepiej wybrać się do Tipasa w maju, czerwcu lub we wrześniu.


Koordynaty GPS


Kraj: Algieria

Nazwa: Tipasa

Latitude: 36.61454
Longitude: 2.37742
DMS Lat: 36° 36' 52.3000'' N
DMS Long: 2° 22' 38.7000'' E

Komentarze   

# Januszek 2019-05-25 10:06
Czy jakieś biuro podróży proponuje teraz wycieczki do Algierii?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież