Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Gishora to jedno ze słynnych miejsc w Burundi, gdzie można znaleźć bębny. Gishora położona jest na szczycie wzgórza, 7 km od centrum miasta Gitega i około 200 m na trasie Gitega-Ngozi. Miejsce to znajduje się 118 kilometrów od Bużumbury.
Został założony przez króla Mwezi Gisabo po jego zwycięstwie nad zbuntowanym wodzem Ntibirangwą. Ta strona była i zawsze pozostaje prowadzona przez lokalną społeczność o nazwie „Abatimbo”, wywodzącą się ze starożytnej linii „Abanyigisaka”.


Te wyspecjalizowane rodziny były rytualistami i cieszyły się ogromnymi przywilejami na dworze królewskim. W Burundi bębny były filarem władzy politycznej monarchii. Były robione i bite przy specjalnych okazjach przez wyspecjalizowane rody „Abatimbo” w ważnych miejscach, zapowiadając wielkie wydarzenia w kraju, takie jak intronizacja królewska, święto siewu, pogrzeby królów i nadawały rytm regularnych pór roku.
Na terenie Gishory znajdują się również dwa rytualne bębny, które nigdy nie zostały pobite: Ruciteme (ten, dla którego wycinamy las) i Murimirwa (ten, dla którego uprawiamy). Te dwie nazwy są ściśle związane z zawodem rolniczym i wyraźnie odnoszą się do płodności charakterystycznej dla króla. Mają też zwykłe bębny „Ingendanyi” (świta), które Batimbo potrafił bić przy specjalnych okazjach w kraju.

Nadrzędna kategoria: Afryka
in Burundi