Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Park Narodowy Kibira, drugi co do wielkości rezerwat przyrody Burundi, jest ważnym obszarem ptactwa i różnorodności biologicznej (IBA) oraz kluczowym obszarem bioróżnorodności Afromontane (KBA) z bogatym i różnorodnym ekosystemem leśnym. Zajmuje 36 000 ha na wysokości między 1600 a 2600 m i jest domem dla tysięcy gatunków fauny i flory, z których wiele jest endemicznych dla tego obszaru. Odpowiednio położony na północny zachód od Burundi, leżący na szczycie góry Nilu w Kongu, rozciągający się od Muramvya, ruchliwego miasta z widokiem na granicę Rwandy.  Park sąsiaduje z pięknym, rozległym, zielonym parkiem narodowym Nyungwe Forest w Rwandzie. Park składa się z Lasu Górskiego, który sąsiaduje z dwoma różnymi plantacjami herbaty, tj. Jedną w Teza i drugą w Rwegura.

Park Narodowy Kibira to jedyne miejsce w Burundi, w którym występuje duża liczba szympansów (Pan troglodytes schweinfurthii). Chociaż informacje na temat czynników wpływających na wybór miejsc gniazdowania przez szympansy są dostępne dla innych lokalizacji zasięgu tego gatunku, brakuje tych informacji w przypadku Parku Narodowego Kibira.
Prowadzeni przez strażników parku turyści mogą zapuścić się głęboko w ciemne zarośla, aby odkryć uroki pierwotnego lasu, zanurzając się w śpiewie ptaków. W parku można zwiedzić turystyczną wioskę pigmejów Busekera i usiąść przy zaporze wodnej Rwegura na piknik podziwiając wspaniały widok.

Nadrzędna kategoria: Afryka
in Burundi