Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Chronione wzgórze Manyelanong jest domem dla dużej kolonii sępów przylądkowych, które od lat powstały na południowej ścianie klifów. To skaliste miejsce zostało uznane za rezerwat przyrody w 1985 r., Aby powstrzymać dramatyczny spadek liczby ptaków drapieżnych obserwowany w latach 60. i 70. Obecnie jest chroniony dużym płotem, który chroni spokój sępów. Nie wiadomo, kiedy ptaki po raz pierwszy przybyły na wzgórze, ale przypuszcza się, że przebywały w tym rejonie od wieków. W szczególności wiadomo, że po wyginięciu kolonii założonych w latach 70. XX wieku w Otse Hill, Baratani i Manyana ocalałe sępy powróciły do Manyelanong, gdzie obecnie żyje nieco ponad 65 par.

Sęp przylądkowy to gatunek zagrożony wyginięciem, wpisany na Czerwoną Listę Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Jest w pełni chroniony prawem Botswany. Jej przetrwaniu zagrażają głównie problemy żywieniowe: w przeszłości ptaki karmiły swoje młode kości z tusz znalezionych w buszu. Wraz z zanikiem hien i dużych drapieżników z tego uprzemysłowionego regionu, ptaki drapieżne nie mają już wystarczającej ilości kości do prawidłowego wzrostu ich młodych, co w konsekwencji cierpi na brak wapnia i choroby kości. Inne zagrożenia dla tego rzadkiego gatunku sępów obejmują linie energetyczne, truciznę, którą rolnicy deponują w zwłokach, oraz kłusownictwo, głównie ze strony czarowników, którzy używają nóg, mózgów i serc drapieżników do tradycyjnej medycyny.

Najlepszy czas na wizytę w rezerwacie to okres od maja do grudnia, kiedy to sępy rozmnażają się i wychowują młode (rodzą się najczęściej w lipcu-sierpniu, a pierwsze lekcje latania uczęszczają dopiero w listopadzie). Rezerwat jest w całości ogrodzony, więc ze względów ekologicznych nie jest możliwe wejście na wzgórze, aby zbliżyć się do sępów. Jednak ważne jest również, aby zachować szczególną ciszę, ponieważ przy najmniejszej czujności sępy mają tendencję do gwałtownego opuszczania swoich gniazd, czasami upuszczając jaja lub młode z gniazda. Musisz umieć je obserwować, majestatycznie unosić się nad twoimi głowami ... Nie zapomnij więc o lornetce!

Nadrzędna kategoria: Afryka