Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Niskie, zaokrąglone wzgórza tutaj nie są atrakcją, ale pod nimi znajduje się labirynt korytarzy i jaskiń, niektóre z czarującymi formacjami skalnymi stalagmitów, stalaktytów i spektakularnych „kamieni wodnych”, które wyglądają jak wodospady skalne.

Niektóre z tych komór osiągają do 10 m wysokości, podczas gdy inne przejścia są tak wąskie, że trzeba się wspinać i przeciskać. Wszystkie powstały w wyniku rozpuszczania i osadzania się kwaśnej wody na wapieniu otaczających skał, chociaż teraz jaskinie są całkowicie suche.

Co zobaczyć

Aby zbadać jaskinie, potrzebujesz kilku dobrych pochodni, a także dodatkowych baterii i żarówek (niezbędna jest awaryjna kopia zapasowa bezawaryjna, ponieważ nie ma tu nikogo, kto mógłby ci pomóc), a może zapalniczki lub zapałek. Jeśli weźmiesz ze sobą dużą kulkę sznurka (potrzebujesz około kilometra, aby była bardzo użyteczna!), Pamiętaj, aby ją ponownie zebrać i zabrać ze sobą.

Istnieje wiele ślepych zaułków, zamkniętych przejść i jaskiń do penetracji. Jeśli masz flagi zaciekawienia, przypomnij sobie legendę Hendrika Matthysa van Zyl, bogatego założyciela Ghanzi, który podobno zgromadził tutaj część swojej fortuny pod koniec XIX wieku.

Orientacja

Istnieją dwa główne wejścia do jaskiń, które są oddalone od siebie o około 250 m. Jest między nimi trasa, ale nie jest ona prosta ani oczywista, więc przedostanie się przez nią może obciążać umiejętności czytania mapy. (Nie możesz też polegać na ukochanym GPSie, ponieważ są one bezużyteczne pod kamiennymi sufitami jaskiń!)

Większość jaskiń znajduje się na jednym poziomie, chociaż jest sekcja, nieco bliżej południowego wejścia niż północ, gdzie kilka korytarzy dzieli się na dwa różne poziomy, jeden wzniesiony kilka metrów nad drugim.

Eksplorację jaskiń zacznij od głównego (północnego) wejścia. Tutaj, na jednym z dużych głazów na prawo od głównego holu wejściowego, znajduje się napis „Odkryto 1 czerwca 1932 r. M. Drotsky”.

Zrozumiesz również, że sznurek wyznacza trasę przez jaskinie. Biorąc pod uwagę, jak łatwo się tu zgubić, może to być bardzo pocieszające. Rozpoczyna się przy dolnym wejściu i prowadzi coraz bardziej stromym i wąskim korytarzem. Zanim wyjdziesz z drugiej strony na półkę, musisz zejść w dół do czegoś, co zostało ochrzczone jako „dół z linami”. Potem trochę się ściska, zanim znajdziesz się w dużej komorze.

Stąd trasa w zasadzie się wznosi, chociaż istnieje wiele bocznych przejść, które mogą Cię rozpraszać, a częściowo są tam, gdzie są dwa różne poziomy przejść. Natkniesz się również na komnaty z nietoperzami w nich, głęboko w kompleksie jaskiń, zanim w końcu wyjdziesz z południowego wejścia.

Nadrzędna kategoria: Afryka