sprawdź mój blog - Zapraszam na moje forum: polskie taksówki Londyn Znajdziesz tu wszystko o taxi w Londynie

Wodospad McWay

McWay Falls Wodospad McWay to wodospad o wysokości 24 m, który płynie przez cały rok z McWay Creek w parku stanowym Julia Pfeiffer Burns, około 60 km na południe od Carmel w Kalifornii, do Oceanu Spokojnego. Wodospad jest jednym z dwóch w Kalifornii, którego kaskada trafia bezpośrednio do oceanu, drugim z nich jest Alamere Falls.
Wodospad znajduje się w regionie Big Sur położonym przy wybrzeżu stanu Kalifornia.

W 1983 roku region Big Sur nawiedziły rekordowe opady deszczu. Ogromne opady deszczu spowodowały kilka osuwisk lądu i lawin błotnych, w tym bardzo dużą lawinę błotną bezpośrednio na północ od parku stanowego Julia Pfeiffer Burns w dniu 1 marca. W tym czasie wodospad McWay wpadał bezpośrednio do oceanu. Autostrada 1 była zamknięta przez rok, aż droga nie została naprawiona. Rekonstrukcja zdeponowała prawie 3 miliony metrów sześciennych (2300000 metrów sześciennych) materiału osuwiskowego u podstawy stoku przy oceanie. Działanie fal przetransportowało część rumowiska na południe do zatoczki obok wodospadu McWay, formując piaszczystą plażę, której wcześniej tam nie było. Luźny materiał ze stoku poniżej drogi nadal przyczynia się do zwiększania poziomu piasku w systemie przybrzeżnym. Z biegiem czasu plaża może się cofnąć i wodospad McWay ponownie będzie spadał bezpośrednio do oceanu. Obecnie wodospad spada do oceanu tylko w czasie przypływu. Ze względu na wysokie klify otaczające zatoczkę, plaża jest niedostępna i może być zalana przez ocean w czasie przypływu. Wylot McWay Creek na szczycie wodospadu McWay znajduje się pół mili od drogi. Można do niego dotrzeć trasą.

Z parkingu przy autostradzie 1 zwiedzający chodzą po pół mili, w kierunku oceanu, przez krótki tunel pod autostradą. Punkt widokowy na wodospad McWay został zbudowany na miejscu poprzednio zajmowanym przez dom Brownsa. Odwiedzający dziś mogą zobaczyć pozostałości fundamentów domu, podziwiać wspaniały krajobraz, w tym przepiękne palmy i kolejkę linową.

Wodospad McWay pojawił się w teledysku „I Need a Doctor” Dr.Dre.