Najnowsze komentarze

 • Tipasa

  Januszek 25.05.2019 10:06
  Czy jakieś biuro podróży proponuje teraz wycieczki do Algierii?

  Czytaj więcej...

   
 • Wodospady Wiktorii

  Krzysztof 23.05.2019 16:30
  Wybieramy się z żoną w październiku. Co prawda do RPA, ale w programie mamy również Wodospad Wiktorii.

  Czytaj więcej...

Wodospad Ribbon

TPL_IN
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ribbon Falls Wodospad Ribbon (nazywany również Lung-yo to-co-y, Virgins Tears lub Pigeon Creek Fall) znajduje się w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii. Wypływa z urwiska po zachodniej stronie El Capitan i jest najwyższym jedno-spadkowym wodospadem w Ameryce Północnej. Wodospad jest zasilany przez topniejący zimowy śnieg, a więc jest zupełnie suchy przez większą część roku.

Wodospad osiąga wiosną spektakularną wysokość aż 491 metrów. Czasem zdarza się, że u podstawy wodospadu rośnie stożek lodu powstały ze zamarzającej wody. Podobna sytuacja ma miejsce u podstawy wodospadu Yosemite. Wodospad Ribbon jest jedną z wielu atrakcji turystycznych w Parku Narodowym Yosemite. Znajduje się naprzeciwko doliny Yosemite z wodospadem Bridalveil. Wodospad Bridalveil jest znacznie bardziej okazałym wodospadem od wodospadu Ribbon i z tego też powodu, często wodospad Ribbon jest pomijany czy też niezauważany przez odwiedzających ten teren turystów.

Ten wyniosły o swobodnym spadku wody wodospad jest bardzo dobrze widoczny z drogi wzdłuż El Capitan od Southside Drive. Nie trzeba, więc wybierać się w trudną i męczącą wyprawę, aby podziwiać piękno tego niezwykłego wodospadu.

Niestety jest to tylko sezonowy wodospad. Ogólnie rzecz ujmując, w połowie lata wyczerpują się śniegowe zapasy wody i wodospad całkowicie zanika. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy z powodu bardzo dużych opadów śniegu w danym roku, wodospad w dalszym ciągu płynął dość głęboko pod koniec czerwca, a nawet w lipcu, a także odwrotnie, gdy w czerwcu po wodospadzie nie było już ani śladu.

Wodospad Ribbon jest najlepiej widoczny między późnym rankiem a wczesnym popołudniem, kiedy cały spadek wody znajduje się w bezpośrednim działaniu światła słonecznego.

Do wodospadu Ribbon prowadzi również szlak turystyczny o długości 10 kilometrów. Wędrówka zaczyna się na drugim końcu parkingu Ribbon Creek Trailhead. Na starcie jest stary wóz górniczy. Na terenie parkingu znajduje się także ubikacja. Wystarczy kierować się napisami "Ribbon Creek Trail”, aby dotrzeć na miejsce. Po drodze do wodospadu Ribbon mamy okazję podziwiać również kilka mniejszych wodospadów.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Joomla SEF URLs by Artio