Najnowsze komentarze

 • Tipasa

  Januszek 25.05.2019 10:06
  Czy jakieś biuro podróży proponuje teraz wycieczki do Algierii?

  Czytaj więcej...

   
 • Wodospady Wiktorii

  Krzysztof 23.05.2019 16:30
  Wybieramy się z żoną w październiku. Co prawda do RPA, ale w programie mamy również Wodospad Wiktorii.

  Czytaj więcej...

Wodospad Burney

TPL_IN
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Burney Falls Wodospad Burney jest wodospadem na rzece Burney Creek, w parku stanowym McArthur-Burney Falls Memorial, w hrabstwie Shasta w Kalifornii. Woda pochodzi z podziemnych źródeł powyżej i przy samym wodospadzie. Wodospad ma wysokość 35 metrów i zapewnia prawie stały przepływ 379 milionów litrów wody na dzień, nawet w suchych miesiącach letnich. Burney Creek to dopływ rzeki Pit, z wylotem na zbiornik jeziora Britton na północy.

Wodospad nazywany był "ósmym cudem świata" przez prezydenta Theodore Roosevelta i został wpisany w National Natural Landmark (program ochrony wybitnych okazów naturalnej historii prowadzony w Stanach Zjednoczonych) w grudniu 1954 roku.

Park stanowy McArthur-Burney Falls Memorial to przepiękny park o powierzchni 910 hektarów lasów. Krajobraz parku powstał dzięki aktywności wulkanicznej, jak również dzięki erozji strumieni. Ten wulkaniczny region otoczony jest górskimi szczytami i pokryty jest czarną skałą wulkaniczną lub bazaltem. Utworzony ponad milion lat temu, warstwowy, porowaty bazalt zatrzymuje wodę deszczową i topniejący śnieg, tworząc duży zbiornik podziemny.
Na obszarze parku znajduje się ok. 5 mil strumieni i linii brzegowych jezior, w tym część jeziora Britton. Jego centralnym punktem jest wodospad Burney. Na turystów czekają przeróżne atrakcje oraz wspaniały wypoczynek na łonie natury. Na terenie parku znajdują się specjalnie przygotowane dla przyjezdnych kempingi. Dla miłośników sportów wodnych również znajdą się atrakcje. Można wypożyczyć małe łodzie motorowe lub kajaki i popływać po jeziorze podziwiając piękno otaczającej je przyrody. Na terenie parku znajduje się również sklepik ze zdrową żywnością, oraz prezentami i przeróżnymi pamiątkami. Najwięcej turystów odwiedza park w okresie od kwietnia do października. W święta i letnie weekendy, gdy na terenie parku znajduje się zbyt duża ilość osób, wejścia do parku zostają zamknięte. Wystarczy jednak wrócić nieco później, przeważnie po godzinie 16, aby dostać się na teren tego przepięknego parku.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Joomla SEF URLs by Artio