dom

Wodospad Barron

Wodospad BarronWodospad Barron (w języku aborygeńskim Din Din) jest stromym, wielopoziomowym wodospadem kaskadowym na rzece Barron, w miejscu gdzie rzeka schodzi z płaskowyżu Atherton do przybrzeżnej równiny Cairns, w Queensland w Australii. Całkowita wysokość wodospadu Barron wynosi 125 metrów. W 2009 roku w ramach obchodów Q150, wodospad Barron został ogłoszony, jako jedna z Ikon Queenslandu w Q150 za swoją rolę „atrakcji przyrodniczej”.

Wodospad Barron jest chroniony gdyż znajduje się na terenie Parku Narodowego Barron Gorge.

Duża objętość wody przepływającej przez wodospad występuje tylko po znacznych opadach deszczu w czasie pory deszczowej. Przez większą część roku widać niewiele więcej, niż wynika to z obecności tamy przed wodospadem, który zasila elektrownię hydroelektryczną Barron Gorge położoną poniżej w wąwozie.

Wodospad Barron można oglądać i dojechać do niego drogą Kennedy Highway, która przecina rzekę Barron przed wodospadem, w pobliżu Kurandy. Kolejka wąskotorowa Kuranda Scenic Railway i Skyrail również prowadzą z równiny nadbrzeżnej do płaskowyżu. Kolejka zatrzymuje się przy wodospadzie Barron, gdzie pasażerowie mogą wysiąść na kilka minut. Skyrail zatrzymuje się na dwóch środkowych stacjach leśnych, Red Peak i Barron Falls. Trasa ze stacji Barron Falls Skyrail prowadzi przez las deszczowy do trzech osobnych punktów widokowych zapewniających widoki na wąwóz i wodospad. Barron Falls Lookout, który jest prawdopodobnie najsłynniejszym punktem widokowym na wodospad Barron, jest odwiedzany przez tysiące ludzi każdego roku. Punkt widokowy oferuje pełen frontalny aspekt wodospadu, który jest najbardziej spektakularny podczas pory deszczowej, kiedy to w rzece Barron znajduje się największa ilość wody.

Swoją nazwę wodospad zawdzięcza Thomasowi Henry Bowman Barronowi który był głównym urzędnikiem policji w Brisbane w latach 60. XIX wieku.

Wodospad był jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Queensland w 1890 roku. Odwiedzających przyciągają jego naturalne cechy i piękno otaczającej go scenerii.