Najnowsze komentarze

 • Tipasa

  Januszek 25.05.2019 10:06
  Czy jakieś biuro podróży proponuje teraz wycieczki do Algierii?

  Czytaj więcej...

   
 • Wodospady Wiktorii

  Krzysztof 23.05.2019 16:30
  Wybieramy się z żoną w październiku. Co prawda do RPA, ale w programie mamy również Wodospad Wiktorii.

  Czytaj więcej...

Wodospad Vettisfossen

TPL_IN
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

VettisfossenWodospad Vettisfossen to jeden z najwyższych w Norwegii wodospadów i 284 najwyższy wodospad na świecie. Znajduje się w paśmie górskim Jotunheimen w obszarze ochrony krajobrazu Utladalen w gminie Årdal w hrabstwie Sogn og Fjordane w Norwegii. Wodospad ma pojedynczy spadek wody wynoszący 275 metrów wysokości. Vettisfossen został uznany za najpiękniejszy wodospad Norwegii w 2016 roku.

Vettisfossen to najwyższy swobodnie opadający wodospad w Europie i Norwegii, który składa się tylko z jednego strumienia wody, który jest całkowicie wolny, nie jest regulowany i przepływa ze znaczną objętością. To, co sprawia, że Vettisfossen jest tak wyjątkowy, to to, że wciąż jest nieuregulowanym wodospadem i znajduje się na chronionym obszarze. Vettisfossen karmi się roztopionym lodem i śniegiem od lodowca w Stølsnostinden (Stølsnosbreen) i lodowca Koldedalsbreen.

Wycieczka do wodospadu Vettisfossen jest dość trudna. Do wodospadu można dotrzeć wędrując pieszo około godziny od Øvre Årdal w dolinie Utladalen. Utladalen jest bardzo popularna do uprawiania turystyki pieszej i jest jedną z najładniejszych dolin do odwiedzenia.

Nazwa wodospadu pochodzi od gospodarstwa Vetti, które znajduje się w pobliżu podstawy wodospadu. Vetti to gospodarstwo o długiej historii sięgającej XII wieku. Znaczenie nazwy Vetti rzekomo oznacza coś podobnego do "bajkowej łąki". Górska farma Vettismorki również znajduje się w pobliżu, tuż nad wodospadem.

Od Vetti szlak do wodospadu Vettisfossen staje się znacznie bardziej kamienisty. Szlak schodzi w dół do rzeki Utla i podąża wzdłuż jej skalistego brzegu przez około 1 kilometr do równiny u podstawy wodospadu Vettisfossen (lewa strona rzeki Fosselvi). Szlak w zasadzie się kończy. Ale jeśli ktoś chce zobaczyć wodospad Vettisfossen, może to zrobić tylko z przeciwnej strony rzeki Fosselvi. Pod żadnym pozorem nie należy jednak próbować przekraczać rzeki poza absolutnie najniższymi okresami jej przepływu. Fosselvi to rzeka, która zaczyna się w Vettisfossen i płynie w kierunku rzeki Utla.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Joomla SEF URLs by Artio