Najpiękniejsze miejsca na Świecie

Wodospad Baatara

Baatara Gorge Waterfall Wodospad Baatara zwany inaczej Otchłanią Trzech Mostów znajduje się w górzystym terenie w Libanie blisko wsi Tannourine. Do stolicy Libanu, Bejrutu jest jakieś 70 kilometrów.
Wodospad spada z wysokości 255 metrów do Baatara Pothole, jaskini wapienia jurajskiego położonej na szlaku górskim w Libanie. Jaskinia jest również znana, jako Jaskinia Trzech Mostów. Podróżując z Laklouk, do Tannourine, przejeżdża się przez wioskę Balaa, a przepaść Trzech Mostów jest pięć minut drogi od doliny poniżej, gdzie widać trzy naturalne mostki, unoszące się jeden nad drugim i zwisające nad przepaścią w górach Liban.

Obszar ten jest bardzo często odwiedzany przez pasjonatów turystyki górskiej i można spotkać wiele osób z sprzętem wspinaczkowym na pobliskich wzgórzach. Możliwe jest również wejście na różne poziomy jaskini bez specjalnego wyposażenia. Należy jednak uważać, ponieważ ziemia w niektórych miejscach może być śliska.

Podczas wiosennych roztopów kaskada osiąga wysokość 90-100 metrów. Natomiast w porze letniej wodospad zmienia się w niewielką strużkę wody spływającą w dół. Dlatego też najlepiej odwiedzić to miejsce podczas wiosennych roztopów, kiedy to wodospad jest w pełnej okazałości. Najlepszym na to czasem jest miesiąc marzec lub kwiecień.

Wodospad został odkryty w 1952 roku przez francuskiego bio-speleologa Henri Coiffaita. Wodospad i towarzysząca mu jaskinia zostały w pełni scharakteryzowane w latach 80. przez klub speleologiczny z Libanu. W 1988 roku test barwników fluorescencyjnych wykazał, że woda pojawiła się wiosną w Dalleh w Mgharet al-Ghaouaghir (położonego niedaleko Balaa).

Do wodospadu jest możliwość bardzo łatwego dojazdu samochodem z Byblos lub Batroun, w których można zarezerwować pokój w hotelu. W pobliżu hotele takie jak Douma Hotel i Byblos Sur Mer pomogą zorganizować zwiedzającym wycieczki i udzielą wszystkich potrzebnych informacji.

Najlepszy czas na robienie zdjęć jest po południu. W pierwszej połowie dnia wodospad znajduje naprzeciwko słońca, co utrudnia robienie dobrych zdjęć.