Nurkowanie z marin.pl serwis sprzętu nurkowego Autoryzowany serwis sprzętu nurkowego

Virginia Falls

Virginia Falls Wodospad Virginia to wodospad w Parku Narodowym Nahanni, w Kanadzie, w Ameryce Północnej. Pośród wielu cudów w dolinie South Nahanni najwspanialszy jest właśnie imponujący wodospad Virginia. Jest to jeden z najpotężniejszych wodospadów na Ziemi. Znajduje się on na rzece South Nahanni, 120 kilometrów od granicy z Jukonem. Całkowity spadek wody wynosi 96 metrów wysokości, co czyni go prawie dwukrotnie wyższym od wodospadu Niagara.

I podobnie jak wodospad Niagara, jest podzielony na dwie części przez duży kamień. Szerokość wodospadu zmienia się przy różnym poziomie wody osiągając szerokość do 259 metrów. Średnia objętość wody przepływającej przez wodospad wynosi 1000 metrów sześciennych na sekundę. Maksymalny przepływ to aż 1660 metrów sześciennych wody na sekundę.

Rzeka South Nahanni ma dość nietypową historię geologiczną. Jest to bardzo stara rzeka, która płynęła tu na długo zanim zaczęły formować się góry. Tak, więc bieg rzeki jest typowy dla rzeki równin - płynie szerokimi meandrami, przecinając grzbiety górskie wspaniałymi, głębokimi kanionami. Rzeka przecinała powoli rosnące góry niczym gorący drut wosk, bez zmiany swojego kursu.

Podczas ostatnich epok lodowcowych środkowa część doliny South Nahanni uniknęła zlodowacenia - podczas gdy gdzie indziej góry doświadczyły potężnego strumienia lodowców, dolina została nietknięta przez lodowiec. Jest to jedno z niewielu miejsc w Kanadzie, które w ostatniej epoce lodowcowej nie zawierało lodu.

Wodospad Virginia powstał w Fourth Canyon (Painted Canyon) - najwyższym kanionie South Nahanni. Został wycięty w wapieniu, a co najmniej część tego 8-kilometrowego kanionu została utworzona przez sam wodospad Virginia.

120-metrowa skała w centrum wodospadu nosi nazwę Mason Rock, została tak nazwana na cześć Billa Mason'a, słynnego kanadyjskiego autora, filmowca i kajakarza. U podstawy Mason Rock spotykają się obie części rzeki South Nahanni.

Dzięki połączeniu znaczącej wysokości, szerokości i ogromnej ilości wody z bogactwem dobrych punktów widokowych na wodospad, wodospad Virginia należy do najbardziej imponujących wodospadów świata.