Najpiękniejsze miejsca na Świecie

Seven Sisters

Seven SistersWodospad Seven Sisters (znany również, jako Knivsflåfossen) jest 39 najwyższym wodospadem w Norwegii. Wodospad ten składa się z siedmiu oddzielnych strumieni, a najwyższy z nich ma swobodny spadek wody wynoszący aż 250 metrów wysokości.

Wodospad Seven Sisters zlokalizowany jest wzdłuż Geirangerfjorden w miejscowości Stranda w hrabstwie Møre og Romsdal w Norwegii. Wodospad znajduje się na południe od historycznej farmy Knivsflå, naprzeciwko fiordu ze starą farmą Skageflå. Około 6,5 kilometra na wschód od wodospadu znajduje się wioska Geiranger. Wodospad Seven Sisters jest częścią Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Geiranger.

Niejednokrotnie ciężko jest się doliczyć aż siedmiu oddzielnych strumieni wody. Poziom wody zależy od odwilży i opadów śniegu i może wpływać na to, czy wszystkie siedem strumieni jest wyraźnie widocznych. Strumienie są naturalnie bardziej widoczne podczas głównego okresu topnienia śniegu w okresie od maja do lipca. Wodospad jest najbardziej majestatyczny wtedy, gdy topi się śnieg.

Najlepszym sposobem na zobaczenie wodospadu jest podróż statkiem. Wodospad Seven Sisters jest jedną z głównych atrakcji rejsu wycieczkowego Geiranger Fjordservice. Geiranger Fjordservice oferuje 1,5-godzinną podróż w obie strony ze zwiedzaniem w okresie od maja do września. Jednak jest też mniej turystyczny prom, który ma kilka codziennych rejsów również w okresie od maja do września i płynie z Hellesylt do Geiranger lub odwrotnie. Zwykle można zobaczyć także Ljosurfossen, Gjerdefossen, Bringefossen, Grinddalsfossen, Friaren oraz wiele innych atrakcji na wodach fiordu.

Wodospad Seven Sisters znajduje się po północnej stronie Geirangerfjorden, a po przeciwnej stronie fiordu znajduje się pojedynczy wodospad o nazwie Friaren (w języku norweskim: Skageflåfossen). Legenda wodospadu Seven Sisters mówi, że strumienie wodospadu spływając w dół wyglądają jakby przy tym tańczyły. A po drugiej stronie fiordu, zalotnik, czyli wodospad Friaren flirtuje z nimi figlarnie z daleka.