Skuteczna lewoskrętna i sprawdzona witamina c 1000 , podniesie Twoją odporność immunologiczną, a także wesprze gojenie się ran. - Preparat wzmacniający. Minerały zawarte w power mins calivita spełnią Twoje całkowite zapotrzebowanie na minerały i witaminy. - Najskutecznieszy preparat na cholesterol - cholestone doda Ci sił, naprawi układ krążenia, a także obniży frakcje HDL i LDL. - kosmetyczka gorzów

Wodospad Gullfoss

Wodospad Gullfoss Gullfoss (Złoty Wodospad) to ikoniczny wodospad Islandii, oferujący spektakularny widok na siły i piękno nietkniętej przyrody. Gullfoss jest częścią wycieczki po Złotym Kręgu (Golden Circle). Położony jest w południowej Islandii na rzece Hvítá, która jest zasilana przez drugi największy lodowiec Islandii Langjökull.

Woda spada z 32 metrów w dwóch etapach w wytrzymały kanion, którego ściany osiągają wysokość do 70 metrów. W słoneczny dzień nad wodospadami można podziwiać przepiękną tęczę.

Gullfoss to coś więcej niż wspaniały wodospad, ma on równie wspaniałą opowieść. Na początku XX wieku zagraniczni inwestorzy chcieli wykorzystać moc Gullfoss do produkcji energii elektrycznej. W 1907 roku Howells, Anglik chciał kupić Gulfosswraz z Tómasem Tómasson, rolnikiem, który obecnie jest właścicielem Gullfoss. Tómas odrzucił ofertę Howellsa na zakup wodospadu, ale później wynajął go. Córka rolnika, Sigriður Tómasdóttir, która dorastała w gospodarstwie domowym ojca, starała się pozbyć umowy najmu. Sigriður wykorzystując własne oszczędności wynajęła prawnika w Reykjaviku, aby ten bronił jej sprawy. Rozprawa trwała wiele lat, a Sigriður kilka razy boso wędrowała po trawiastym terenie do Reykjaviku, aby śledzić rozprawę. Groziła nawet, że ​​popełni samobójstwo rzucając się do wodospadu, jeśli tylko rozpocznie się budowa elektrowni wodnej. Jej starania nie przyniosły jednak rezultatu w sądzie, ale zanim została wyrządzona szkoda wodospadowi poprzez rozpoczęcie budowy elektrowni wodnej, umowa została uregulowana ze względu na brak opłat za czynsz. Walki Sigriður w celu zachowania wodospadu przyciągnęły uwagę ludności na znaczenie ochrony przyrody, a zatem często nazywa się ją pierwszym ekologiem Islandii.
W 1940 roku adoptowany syn Sigriður nabył wodospad od ojca Sigriður, a następnie sprzedał go islandzkiemu rządowi. Gullfoss i jego okolice zostały przekształcone w rezerwat przyrody w 1979 roku, aby trwale chronić wodospad i umożliwić społeczeństwu korzystanie z tego wyjątkowego obszaru.