licówki

Wodospad Burney

Burney Falls Wodospad Burney jest wodospadem na rzece Burney Creek, w parku stanowym McArthur-Burney Falls Memorial, w hrabstwie Shasta w Kalifornii. Woda pochodzi z podziemnych źródeł powyżej i przy samym wodospadzie. Wodospad ma wysokość 35 metrów i zapewnia prawie stały przepływ 379 milionów litrów wody na dzień, nawet w suchych miesiącach letnich. Burney Creek to dopływ rzeki Pit, z wylotem na zbiornik jeziora Britton na północy.

Czytaj więcej: Wodospad Burney

Wodospad Vøringfossen

Vøringsfossen Waterfall Wodospad Vøringfossen jest 83 najwyższym wodospadem w Norwegii, biorąc za podstawę całkowity spadek wody. Leży na szczycie Måbødalen w gminie Eidfjord w Hordaland, niedaleko autostrady nr 7, która łączy Oslo z Bergen. Całkowita wysokość wodospadu wynosi 182 metry, natomiast najdłuższy pojedynczy spadek wody ma 163 metry wysokości.

Czytaj więcej: Wodospad Vøringfossen

Wodospad Rheinfall

Rhine Falls Wodospad Rheinfall znajduje się w Szwajcarii, w Europie. Wodospad położony jest na rzece Ren na granicy kantonów Schaffhausen i Zurychu, między wioskami Neuhausen am Rheinfall (SH) i Laufen-Uhwiesen / Dachsen (ZH), obok miasta Schaffhausen w północnej Szwajcarii. Wodospad ma wysokość 23 metrów i szerokość 150 metrów.

Czytaj więcej: Wodospad Rheinfall

Wodospad Augrabies

Augrabies Falls Wodospad Augrabies jest wodospadem na rzece Orange, w prowincji Northern Cape, w Republice Południowej Afryki, w Parku Narodowym Augrabies Falls (Augrabies Falls National Park). Park został założony w 1966 roku, a wodospad Augrabies jest jego główną atrakcją. Park zajmuje ogromną powierzchnię 28000 hektarów. Jest to świątynia różnorodności gatunków, od malutkich sukulentów po zagrożone wyginięciem czarne nosorożce.

Czytaj więcej: Wodospad Augrabies

Wodospad Cuquenan

Cuquenan Falls Wodospad Cuquenan (Salto Cuquenan, Salto Kukenan, Kukenaam) jest drugim, co do wielkości wodospadem w Wenezueli po wodospadzie Salto Angel. Jest to również drugi o swobodnym spadku wody najwyższy wodospad na świecie. Ogólnie jest on podawany, jako jedenasty najwyższy wodospad na świecie. Wodospad opada w pojedynczym spadku wody wynoszącym około 674 metry, a ostatnia część wodospadu spływa w dół do podstawy Kukenan Tepui.

Czytaj więcej: Wodospad Cuquenan

Wodospad Huangguoshu

Huangguoshu Waterfall Wodospad Huangguoshu jest jednym z największych wodospadów w Chinach i Azji Wschodniej. Położony jest na rzece Baishui, w Anshun, w prowincji Guizhou. Wodospad ma wysokość 77,8 metrów oraz 101 metrów szerokości. Główny wodospad ma wysokość 67 metrów i szerokość 83,3 metrów.

Czytaj więcej: Wodospad Huangguoshu

Wodospad Blue Nile

Blue Nile Falls Wodospad Blue Nile jest wodospadem na rzece Blue Nile w Etiopii. Jest znany, jako Tis Abay w języku amharskim, co oznacza "wielki dym". Znajduje się on na górnym biegu rzeki, około 30 km biegiem rzeki od miasta Bahir Dar i jeziora Tana. Wodospad jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Etiopii.

Czytaj więcej: Wodospad Blue Nile

Wodospad Palouse

Palouse Falls Wodospad Palouse leży na rzece Palouse, około 6 kilometrów powyżej spływu rzeki Snake w południowo-wschodnim Waszyngtonie, w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Wodospad ma wysokość 60 metrów. Kanion przy wodospadzie ma głębokość 115 metrów. Wodospady i kanion w dolnym biegu są istotną cechą unikatowej erozyjnej rzeźby terenu utworzonej przez wielkie powodzie lodowcowe Missoula, które okresowo przebiegały przez wschodnią część Waszyngtonu i przez płaskowyż rzeki Kolumbia w epoce plejstoceńskiej.

Czytaj więcej: Wodospad Palouse

Wodospad Hanakapiai

Hanakapiai Falls Wodospad Hanakapiai lub Hanakapi'ai, to wodospad o wysokości 91 metrów. Zlokalizowany jest na Hawajach, należących do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, dokładnie na wyspie Kauai. Aby odwiedzić wodospad czeka nas 2 milowa wycieczka od plaży Hanakapi'ai. Wodospad został opisany, jako "wspaniały, ale trudny". Szlak nie jest łatwy i jest popularną jednodniową wyprawą przeznaczoną tylko dla wytrzymałych turystów.

Czytaj więcej: Wodospad Hanakapiai

Skógafoss

Skógafoss Wodospad Skógafoss położony jest na rzece Skógá na południu Islandii na klifach dawnego wybrzeża. Po tym, jak wybrzeża wycofały się ku morzu (oddalone od Skógar o 5 kilometrów), dawne urwiska morskie pozostały, równoległe do wybrzeża przez setki kilometrów, tworząc wraz z niektórymi górami wyraźną granicę między nizinami przybrzeżnymi a wyżynami Islandii.

Czytaj więcej: Skógafoss