mosty - Międzyzdroje

Wodospad Dudhsagar

Dudhsagar FallsWodospad Dudhsagar (dosłowne znaczenie to Morze Mleka) to czteropoziomowy wodospad położony nad rzeką Mandovi na pograniczu indyjskiego stanu Goa i Karnataka. Wodospad położony jest 60 km od Panaji i znajduje się na trasie kolejowej Madgaon-Belgavi około 46 km na wschód od Madgaon i 80 km na południe od Belgavi. Wodospad Dudhsagar jest jednym z najwyższych wodospadów w Indiach. Jego wysokość wynosi 310 m a średnia szerokość 30 metrów.

Czytaj więcej: Wodospad Dudhsagar

Wodospad Thi Lo Su

Thi Lo Su Wodospad Thi Lo Su (również zapisywany, jako The Lor Sue, Thee Lor Sue lub Te-law- zue) to wodospad wapienny i największy, oraz najpiękniejszy wodospad w Tajlandii. Wodospad ma wysokość 250 metrów i prawie 450 metrów szerokości (wodospad prawdopodobnie nigdy nie był dokładnie mierzony, więc podane liczby są jedynie przybliżone). Znajduje się on na rzece Mae Klong, płynącej z Huai Klotho do Umphang Wildlife Sanctuary w prowincji Tak w północno-zachodniej Tajlandii. Wodospad znajduje się w dziewiczym obszarze dżungli Tajlandii, zwanym Umphang Wild Life Sanctury. W parku dostępne są szlaki piesze i rowerowe.

Czytaj więcej: Wodospad Thi Lo Su

Wodospad Maletsunyane

Maletsunyane Falls Wodospad Maletsunyane to wodospad o wysokości 192 metrów w Lesotho. Lesotho to mały niezależny naród, w środku Afryki Południowej. Jest znane, jako Królestwo Górskie. Thaba Ntlenyana (3482 m) najwyższy szczyt w Afryce Południowej znajduje się na północy Lesotho, a geograficznie większość kraju składa się z wysokich pasm górskich, które zostały wykute przez rzeki. Wszystkie te rzeki wpływają do rzeki Senqu (Orange River), a następnie do Oceanu Atlantyckiego. Inne nazwy wodospadu Maletsunyane to Le Bihan, Lebihan oraz Semonkong.

Czytaj więcej: Wodospad Maletsunyane

Takakkaw Falls

Takakkaw Falls Wodospad Takakkaw to wodospad położony w Parku Narodowym Yoho, niedaleko Field, w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Jego najwyższy punkt znajduje się na wysokości 302 metrów od podstawy, co czyni go 45 najwyższym wodospadem we wschodniej Kolumbii Brytyjskiej. Jednak jego prawdziwy "swobodny spadek" wynosi tylko 260 metrów. Oglądanie tego wodospadu jest prawie jak obserwowanie spadającej wody w zwolnionym tempie.

Czytaj więcej: Takakkaw Falls

Erawan Waterfalls

Erawan WaterfallsWodospad Erawan jest naprawdę imponującą serią siedmiu wodospadów, z których każdy ma własny kształt i charakter. Wszystkie wodospady zazwyczaj spadają przez wapienne klify, tworząc kolorowe baseny, a także ciekawie zaokrąglone formacje skalne przypominające coś, co można spotkać w jaskiniach.

Czytaj więcej: Erawan Waterfalls

Shoshone Falls

Shoshone Falls Wodospad Shoshone to wodospad na rzece Snake w południowym Idaho, w Stanach Zjednoczonych, w odległości około 4,8 kilometra na północny wschód od miasta Twin Falls. Czasami nazywany "Niagarą Zachodu", wodospad Shoshone ma 65 metrów wysokości, czyli jest o 14 metrów wyższy od wodospadu Niagara i przepływa przez obręcz o szerokości prawie 300 metrów.

Czytaj więcej: Shoshone Falls

Cummins Falls

Cummins Falls Wodospad Cummins to wodospad w Blackburn Fork State Scenic River i znajduje się w południowym hrabstwie Jackson, w Tennessee, w Stanach Zjednoczonych. Według objętości jest to ósmy największy wodospad w Tennessee. Wodospad, o wysokości całkowitej wynoszącej około 23 metrów, składa się z dwóch kaskad. Pierwsza kaskada osiąga wysokość 15 metrów i kończy się płytkim basenem. Drugi spadek wody ma wysokość 8 metrów i spada do większego, głębszego basenu, w którym jest możliwość, aby popływać.

Czytaj więcej: Cummins Falls

High Force

High Force Wodospad High Force to wodospad na rzece Tees, niedaleko Middleton-in-Teesdale, w Teesdale, w hrabstwie Durham, w Anglii. Wodospad znajduje się w Północnych Penninach (jest to północna część Gór Pennińskich). Północne Penniny zostały sklasyfikowane, jako obszar o wybitnym pięknie naturalnym (ang. Area of Outstanding Natural Beauty (AONB)). Wodospad High Force został również włączony do Europejskiej Sieci Geoparków.

Czytaj więcej: High Force

Wapama Falls

Wapama Falls Wodospad Wapama to większy z dwóch wodospadów znajdujących się na północnej ścianie doliny Hetch Hetchy w Parku Narodowym Yosemite. Płynie prawie przez cały rok, a podczas szczytowego przepływu wody zalewa on mostek na szlaku przechodzący przez jego podstawę, przez co wodospad jest niemożliwy do przejścia. Przekraczając wiosną mostek znajdujący się pod wodospadem mamy przy okazji możliwość wziąć prysznic w swoich ubraniach.

Czytaj więcej: Wapama Falls

Virginia Falls

Virginia Falls Wodospad Virginia to wodospad w Parku Narodowym Nahanni, w Kanadzie, w Ameryce Północnej. Pośród wielu cudów w dolinie South Nahanni najwspanialszy jest właśnie imponujący wodospad Virginia. Jest to jeden z najpotężniejszych wodospadów na Ziemi. Znajduje się on na rzece South Nahanni, 120 kilometrów od granicy z Jukonem. Całkowity spadek wody wynosi 96 metrów wysokości, co czyni go prawie dwukrotnie wyższym od wodospadu Niagara.

Czytaj więcej: Virginia Falls