Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Plitvice WaterfallsWodospady Plitwickie znajdują się w Parku Narodowym Jezior Plitwickich w Chorwacji. Park jest jednym z najstarszych parków narodowych w Europie południowo-wschodniej i największym parkiem narodowym w Chorwacji. W 1979 roku Park Narodowy Jezior Plitwickich został wpisany do rejestru światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy został założony w 1949 roku i znajduje się w górzystym regionie krasowym centralnej Chorwacji, na granicy Bośni i Hercegowiny. Ważne połączenie północno-południowe, które przebiega przez obszar parku narodowego, łączy chorwacką wodną część z wybrzeżem Adriatyku.

Obszar chroniony rozciąga się na obszarze 296,85 km². Około 90% tej części jest częścią powiatu Lika-Senj, pozostałe 10% jest częścią hrabstwa Karlovac.

Obszar Plitwickich Jezior zawsze uważany był za część historycznych regionów Lika i Kordun. Podczas wojen osmańskich region był częścią chorwackiej granicy wojskowej, która była pod bezpośrednią kontrolą Rady Habsburgów.

Wodospady Plitwickie to naprawdę duża sieć jezior krasowych i wodospadów. Spacer po tej bajecznej krainie dostarcza niezapomnianych wrażeń, a piękno jezior pełnych ryb, kolor i krystaliczność ich wody sprawia, że z powodzeniem mogą one rywalizować nawet z Jiuzhaigou w Chinach.

Najwyższym wodospadem jest Wielki Wodospad (Veliki slap)rzeki Plitwica (Plitvica) na końcu Dolnych Jezior, mierzący 78 metrów wysokości, i Wodospad Galowacki Buk (Galovački buk) na Górnych Jeziorach, który osiąga wysokość 25 metrów.

Wodospady te były atrakcjami turystycznymi nawet od końca XIX wieku. Wywnioskować to można z tablicy obok jeziora Galvanovac (jednego z wielu jezior), gdzie przeczytamy, że wodospady zostały nazwane po słynnym chorwackim śpiewaku operowym. Nie jest to, więc nowa atrakcja, choć wydaje się, że dopiero od niedawna wodospady stały się atrakcją turystyczną światowej klasy.

Aby poradzić sobie z ogromem Jezior Plitwickich, można podzielić kompleks na Górne Jeziora i Dolne Jeziora oddzielone długim jeziorem Kozjak. Każda sekcja jest całkiem łatwa do pokonania w pół dnia, jeśli by zdecydować się na pokonanie każdej sekcji, jako własnej pętli.

Nadrzędna kategoria: Europa