Witaminowy i skuteczny preparat, jakim jest vital 0 doda Ci energii, animuszu w codziennym życiu, a także sprawi, że jesteś szczęśliwa.

Wodospad Wallaman

Wallaman FallsWodospad Wallaman znajduje się w północnej części stanu Queensland w Australii. Wodospad jest godny uwagi ze względu na jego imponującą wysokość wynoszącą 268 metrów, co sprawia, że jest to najwyższy wodospad jednospadkowy w Australii. Znajduje się on na rzece Stony Creek, dopływie rzeki Herberta, która przepływa przez skarpę w Seaview Range.

Wodospad opada początkowo na małą kaskadę przed głównym spadkiem osiągającym aż 268 metrów wysokości. W sumie wodospad osiąga wysokość ponad 305 metrów. Jeżeli chodzi o szerokość wodospadu to podaje się, że jest to 15 metrów. Wodospad znajduje się na wysokości 545 metrów nad poziomem morza.

Rzeka Stony Creek cieszy się opinią rzeki o najczystszej wodzie na świecie.

Historia geologiczna formacji może sięgnąć około 50 milionów lat, kiedy podniesienie się kontynentalnego marginesu w regionie stworzyło współczesne formy lądowe. Rzeka Herberta, która wcześniej płynęła na zachód, zaczęła przecinać tereny w kierunku odpływu w Morzu Koralowym. Wąwóz wytworzony przez ten erozyjny ruch stopniowo wycofywał śródlądową rzekę Herberta z prędkością 40 centymetrów na sto lat. Dopływy rzek zostały ostatecznie wstrzymane przez to działanie, tworząc własne wąwozy.

W oparciu o wysokość pojedynczego spadku wody, World Waterfall Database umieszcza wodospad Wallaman na 294 miejscu w swych światowych rankingach. Basen na dole wodospadu ma głębokość 20 metrów. Wodospad leży w Parku Narodowym Girringun. Powierzchnia parku to 1538 kilometrów kwadratowych.

Wodospad Wallaman odwiedzany jest rocznie przez około 100 000 osób. Osoby szukające mocniejszych wrażeń mają możliwość skoku ze spadochronem ze skarpy. Czas trwania swobodnego spadania to 6 sekund.

Wodospad Wallman został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wodospad otoczony jest majestatycznym wiecznie zielonym lasem równikowym. Oprócz piękna samego wodospadu możemy również podziwiać przeróżne gatunki roślin i zwierząt (często niespotykanych w innych regionach świata) zamieszkujące te bajkowe tereny.