Stosowanie preparatów na chorobę jaką jest leczenie gronkowca , może przynieść bardzo dużo komplikacji. Wylecz się już dziś z gronkowca. Zobacz jak.... - profesjonalne studio oficyna fotograficzne http://www.studiooficyna.pl/ zaprasza do skorzystania z oferty

Wodospad Trümmelbach

Wodospad TrümmelbachWodospad Trümmelbach (nazywany również Trümmelbachfall lub w języku niemieckim Trümmelbachfälle) w Szwajcarii to seria dziesięciu wodospadów lodowcowych wewnątrz góry, do których można dostać się za pomocą wyciągu tunelowego. Winda prowadzi do platformy, z której można uzyskać dostęp do najwyższych wodospadów. Ścieżka prowadzi przez mały mostek, kilka schodów i chodników, a częściowo przez słabo oświetlone tunele do najwyższego wodospadu. Zamarzająca mgła sprawia, że ścieżka i schody są śliskie, a jaskinie wilgotne. Mgiełka i kropelki z góry sprawiają, że ubrania turystów są przez całą wędrówkę mokre.

Sam Trümmelbach drenuje ogromne lodowcowe ściany Eigeru (3967 m), Mönch (4099 m) i Jungfrau (4158 m) z imponującą ilością 20 000 litrów wody na sekundę i przenosi 20 200 ton detrytusu głazowego rocznie. Wynika to z obszaru zlewni o powierzchni 24 kilometrów kwadratowych, z czego około połowa pokryta jest śniegiem i lodem. W ciasnych szczelinach kanionu powstały wyrzeźbione przez wodę ściany o ciekawych kształtach i wzorach. Stale pędzące wody spadają, przesuwają się, przeskakują, wirują i korkują w dół do doliny Lauterbrunnen. Technicznie rzecz biorąc wodospad Trümmelbach nie znajduje się w jaskini, choć będąc tam odnosi się właśnie takie wrażenie. W niektórych częściach kanionu czuć nawet bardzo wilgotne powietrze, co zdarza się najczęściej przy wodospadach, które znajdują się właśnie w jaskiniach.

Potęga wodospadu pochodzi z roztopów, które kiedyś były śniegiem lub lodowcami położonymi powyżej i poniżej szczytów Jungfrau, Mönch i Eiger, a także lodowców pomiędzy nimi. Biorąc pod uwagę fakt, że przez cały rok są one pokryte śniegiem i lodem w wodospadzie jest naprawdę dużo wody.

Wodospad  Trümmelbach jest uznawany za największy wodospad podziemny w Europie, a dolina Lauterbrunnen, w której się znajduje nazywana jest również doliną 72 wodospadów. To naturalne miejsce zostało słusznie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W zależności od warunków pogodowych wodospady Trümmelbach są zwykle otwarte codziennie od początku kwietnia do listopada od 9.00 do 17.00, a w lipcu i sierpniu od 8.30 do 18.00.