Najpiękniejsze miejsca na Świecie

Wodospad Steinsdalsfossen

SteinsdalsfossenWodospad Steinsdalsfossen (zwany także Øvsthusfossen lub Øfsthusfossen) to wodospad w miejscowości Steine w gminie Kvam w hrabstwie Hordaland w Norwegii. Wodospad znajduje się około 3 kilometry na zachód od dużej wioski Norheimsund, która leży wzdłuż Hardangerfjorden. Wodospad Steinsdalsfossen ma wysokość 46 metrów z głównym spadkiem o wysokości 20 metrów i ma największą objętość w maju i czerwcu, gdy topnieje śnieg. Wodospad Steinsdalsfossen jest częścią rzeki Fosselva, która pochodzi z wody jeziora Myklavatnet, położonego 814 metrów nad poziomem morza w górach nad wodospadem.

Wodospad jest jednym z najczęściej odwiedzanych oraz najczęściej fotografowanych miejsc turystycznych w Norwegii. Z parkingu ścieżka turystyczna prowadzi wzdłuż wodospadu, pod górę, aż za wodospad gdzie odwiedzający mogą chodzić opryskiwani przez rozpryskującą się z wodospadu wodę. Wodospad Steinsdalsfossen jest jednym z niewielu wodospadów gdzie można iść szlakiem i stanąć tuż za wodospadem. Jest to niesamowite przeżycie, gdy można za nim chodzić i doświadczyć jego piękna i siły z wnętrza wodospadu. Pod podstawą wodospadu znajdują się reflektory. W nocy woda jest oświetlona fioletowymi i niebieskimi światłami, które sprawiają niesamowite wrażenie.

Tuż obok wodospadu znajduje się mały kiosk. Można tam znaleźć i kupić praktycznie wszystko, od pamiątek po lody. Zaledwie 3 kilometry od wodospadu znajduje się miasto Nordheimsund, w którym bez problemu można znaleźć nocleg. Znajduje się tam również piękny hotel Sandven zbudowany w 1857 roku i położony w pobliżu wody Hardangerfjord.

Wodospad uformował się w 1699 roku, kiedy rzeka znalazła sobie nowy bieg.

Cesarz niemiecki Wilhelm II odwiedzał wodospad Steinsdalsfossen każdego lata (z wyjątkiem zaledwie dwóch lat) od 1889 roku aż do wybuchu I wojny światowej w 1914 roku.

W Expo 2000 (odbywającym się w Hanowerze w Niemczech) Norwegia była reprezentowana przez instalację Marianne Heske, z której znaczącą część stanowiła 15-metrowa kopia wodospadu Steinsdalsfossen.