Najnowsze komentarze

 • Tipasa

  Januszek 25.05.2019 10:06
  Czy jakieś biuro podróży proponuje teraz wycieczki do Algierii?

  Czytaj więcej...

   
 • Wodospady Wiktorii

  Krzysztof 23.05.2019 16:30
  Wybieramy się z żoną w październiku. Co prawda do RPA, ale w programie mamy również Wodospad Wiktorii.

  Czytaj więcej...

Wodospad Rheinfall

TPL_IN
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rhine Falls Wodospad Rheinfall znajduje się w Szwajcarii, w Europie. Wodospad położony jest na rzece Ren na granicy kantonów Schaffhausen i Zurychu, między wioskami Neuhausen am Rheinfall (SH) i Laufen-Uhwiesen / Dachsen (ZH), obok miasta Schaffhausen w północnej Szwajcarii. Wodospad ma wysokość 23 metrów i szerokość 150 metrów.

W miesiącach zimowych przeciętny przepływ wody wynosi 250 metrów sześciennych wody na sekundę, podczas gdy w lecie średni przepływ wody wynosi 600 metrów sześciennych na sekundę. Najwyższy przepływ mierzony w roku 1965 wyniósł 1250 metrów sześciennych na sekundę, a najniższy w 1921 roku 95 metrów sześciennych na sekundę.

Wodospad na Renie powstał w ostatnim okresie lodowcowym, około 14 000 do 17 000 lat temu, dzięki odpornym na erozję skałom zwężającym koryto rzeki. Pierwsze lodowcowe postępy stworzyły dzisiejsze formy terenu około 500 000 lat temu. Do końca fazy Wolstonian około 132 000 lat temu, Ren płynął na zachód od Schaffhausen (dawniej Klettgau). To wcześniejsze koryto później wypełnione zostało żwirem. Około 132 000 lat temu przebieg rzeki zmienił się na południe od Schaffhausen i utworzył nowy kanał, który również wypełniał żwir. Obecnie część Renu obejmuje to starożytne koryto rzeki. W czasie zlodowacenia Würm Ren był pchany daleko na południe do obecnego biegu, nad twardym, późnym jurajskim łożyskiem wapiennym. Rheinfallfelsen, duża skała, jest pozostałością pierwotnego klifu wapiennego flankującego poprzedni kanał. Na przestrzeni lat skała uległa poważnej erozji, ponieważ stosunkowo niewielki osad spływa do Renu z Jeziora Bodeńskiego.

Nad wodospadem Rheinfall znajduje się przepiękny zamek Laufen.

Przyjezdni chcący podziwiać piękno wodospadu oraz okolicy mogą wybrać się w rejs statkiem po Renie. Celem rejsu jest wodospad Rheinfall i skała Rheinfallfelsen. Istnieją również zbudowane po obu stronach Renu platformy widokowe ze spektakularnym widokiem na wodospad. Są one osiągalne przez strome i wąskie schody (dostęp za opłatą od strony Schloss Laufen).

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Joomla SEF URLs by Artio