źródło

Wodospad Palouse

Palouse Falls Wodospad Palouse leży na rzece Palouse, około 6 kilometrów powyżej spływu rzeki Snake w południowo-wschodnim Waszyngtonie, w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Wodospad ma wysokość 60 metrów. Kanion przy wodospadzie ma głębokość 115 metrów. Wodospady i kanion w dolnym biegu są istotną cechą unikatowej erozyjnej rzeźby terenu utworzonej przez wielkie powodzie lodowcowe Missoula, które okresowo przebiegały przez wschodnią część Waszyngtonu i przez płaskowyż rzeki Kolumbia w epoce plejstoceńskiej.

Początkowo rzeka Palouse przepływała przez obecnie suchą Washtucna Coulee do rzeki Kolumbia. Wodospad Palouse i otaczające go kaniony zostały utworzone, gdy powódź Missoula przekroczyła dolinę południowej doliny rzeki Palouse, przenosząc ją na obecny szlak do rzeki Snake poprzez erozję nowego kanału.Obszar charakteryzuje się wzajemnie połączonymi i wijącymi się rzekami, kataraktami, basenami zanurzeniowymi, wirami tworzącymi kotły erozyjne, półkami skalnymi, wzgórzami i szczytami typowymi dla erozyjnej rzeźby terenu. Park stanowy Palouse Falls znajduje się przy wodospadzie, chroniąc część tej wyjątkowo malowniczej okolicy.Ten 105-hektarowy park jest znany, jako idealne miejsce na piknik bądź miejsce do rozbicia namiotu. Na terenie parku znajduje się dwu hektarowe miejsce do piknikowania. Park oferuje trzy różne punkty widokowe na wodospad. Dolny punkt widokowy umożliwia bezpośredni widok i można dojść do niego w kilka kroków od punktu wypoczynkowego w sąsiedztwie parkingu. Drugi, na końcu ścieżki betonowej, opowiada historię zacisznego kanionu. Trzeci i najwyższy punkt widokowy to Fryxell Overlook, oferujący panoramiczne widoki na wodospad i kanion rzeki Palouse.

W dniu 21 kwietnia 2009 r. Tyler Bradt pobił nieoficjalny rekord świata w spływie kajakowym przez wodospad Palouse. Agent medialny Bradta przekazał materiał wideo z jego wyczynu Sports Illustrated, który umieścił je na swojej stronie internetowej. Dwu stronnicowe zdjęcie z wyczynu Bradta ukazało się w magazynie wydanym w dniu 18 maja. Zdjęcia zostały również powielone w międzynarodowym wydaniu hiszpańskiego magazynu Hola z dnia 23 września 2009 roku.