Najnowsze komentarze

 • Tipasa

  Januszek 25.05.2019 10:06
  Czy jakieś biuro podróży proponuje teraz wycieczki do Algierii?

  Czytaj więcej...

   
 • Wodospady Wiktorii

  Krzysztof 23.05.2019 16:30
  Wybieramy się z żoną w październiku. Co prawda do RPA, ale w programie mamy również Wodospad Wiktorii.

  Czytaj więcej...

Wodospad Mollisfossen

TPL_IN
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wodospad MollisfossenWodospad Mollisfossen (inna nazwa tego wodospadu to Mollešgorzi lub Mollisjoki w języku fińskim) to wodospad, który ma wysokość 269 metrów, z czego 140 metrów spada pojedynczym spadkiem. Wodospad znajduje się na rzece Mollešjohka, tuż przed tym jak wpada do rzeki Reisa. Jest to najwyższy wodospad w północnej Norwegii w pobliżu granicy tego państwa z Finlandią (położony w Reisadalen niedaleko Storslett (Finlandia)) i jeden z najpiękniejszych w kraju.

Wodospad ten jest tak odległy, że odwiedzają go tylko nieliczni, ale latem odbywają się regularne wyprawy łodzią po rzece, trwające około godziny w każdą stronę, plus przerwa przy wodospadzie, podczas gdy barkarz warzy kawę przy ognisku nad brzegiem rzeki. Wodospad znajduje się około 4 godziny od końca drogi nad rzeką Reisa w miejscu zwanym Saraelv. Wodospad Mollisfossen wyznacza początek Parku Narodowego Reisa.

Rzeka Reisa z obszarem o powierzchni 2692 kilometrów kwadratowych ma łączną długość 120 kilometrów rozpoczynając swój bieg od jeziora Raisjavri aż do morza w pobliżu miejscowości Storslett. Rzeka przepływa przez wąskie wąwozy w Parku Narodowym Reisa, po czym spływa kaskadą wodospadu Imofossen i pokonuje piękną dolinę rzeki Reisa. Dolna część doliny Reisa to żyzna gleba zarówno rolnicza jak i leśna. Dolina i jej rzeka zapewniają niesamowicie wspaniałe otoczenie, to jedna z najpiękniejszych rzek łososiowych na świecie, z prawie 90 kilometrami czystej wędkarskiej rozkoszy w dzikiej, nietkniętej naturze. Rzeka Reisa jest narodowym sanktuarium łososiowym, a co roku wędkarze łowią tu, co najmniej 20 kilogramowe okazy tych ryb. Przy okazji po zakończeniu zwiedzania wodospadu Mollisfossen można, więc pomyśleć nad relaksem przy wędkowaniu i pobiciu rekordu złowionego okazu łososia. Każdej jesieni duże zasoby troci wędrują w górę rzeki. Rzeka ma fantastyczne muchówki i głębokie baseny. Statystyki połowów pokazują, że rzeka Reisa jest jedną z najlepszych rzek łososiowych na świecie, o średniej wadze sezonu 2010 na poziomie 6,5 kilograma.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Joomla SEF URLs by Artio