Najpiękniejsze miejsca na Świecie

Wodospad Krunefossen

KrunefossenKrunefossen to typowy wodospad lodowcowy pochodzący bezpośrednio z lodowca. Znajduje się w pobliżu Lovatnet na końcu Kjenndalen, w Norwegii. Od Loen jest 20,5 km droga wzdłuż Lovatnet, docierająca do dużego parkingu (koniec drogi) przed Krunefossenfossen. Ostatnia część drogi (z Kjenndalstova) to droga płatna. Można być zdezorientowanym przez wodospad spadający na most, 1,5 km od parkingu. Jest to nienazwany oficjalnie wodospad nazywany Sletterkredene, ale ma również dużą objętość w miesiącach letnich.

Będąc na parkingu zobaczymy jak po lewej stronie wodospad Krunefossen spływa kaskadą po kilku schodach. Na końcu Krunefossen dzieli się na dwa poziomy. Niestety widać tylko dolną część (może nieco z górnej części). Całkowita wysokość Krunefossen to aż 425 m.

Najlepszy czas na wizytę nad Krunefossen jest w lecie przy ciepłej pogodzie. Dużo śniegu i lodu powinno się topić z lodowca Krunebreen, będącego częścią jednego z największych lodowców w Europie, Jostedalsbreen o powierzchni 487 km kwadratowych.

Większość z dostępnych zdjęć gdzie Krunefossen jest bardzo potężny pochodzi z sierpnia, prawdopodobnie po okresie ciepłej pogody.

Po zaparkowaniu samochodu na końcu Kjenndalen trzeba odbyć krótki spacer do rzeki (po lewej), gdzie jest jeszcze lepszy widok na Krunefossen. Po odwiedzeniu Kjenndalen i lodowca można również wybrać się na zwiedzanie innych atrakcji, jakie znajdują się w dolinie. Można udać się do Kjenndalstova, restauracji z niesamowitym widokiem na jeden z największych wodospadów na świecie, Ramnefjellfossen.

Niestety Lovatnet i Ramnefjell są również odpowiedzialne za tragiczną historię. W 1905 roku duży kawałek zbocza urwał się z Ramnefjellet i spadł do jeziora Lovatnet. Spowodowało to ogromną falę powodziową, która zmiotła małe wioski Bødal i Nesdal, 61 osób straciło wtedy życie. 31 lat później doszło do tego samego rodzaju katastrofy, która kosztowała życie 41 osób. W 1950 roku inne osuwisko, jednak wtedy nie było ofiar. Woda w Lovatnet nie była już wystarczająco głęboka, by stworzyć ogromną falę.