Sprawdź meble kuchenne na wymiar Mebel kuchenne Atlas - Nienasycone kwasy tłuszczowe znajdują się w omega 3 cena . Są one zbawienne, dla naszego układu krwionośnego, wątroby, a także jelit. - dowiedz się więcej - system rezerwacji wizyt do fryzjera

Wodospad Kaieteur

Kaieteur Falls

Wodospad Kaieteur znajduje się na rzece Potaro w Parku Narodowym Kaieteur. Dokładniej jest to region Potaro-Siparuni w Gujanie, na terenie lasu deszczowego Amazonii. Główna część wodospadu ma wysokość 226 metrów i jest mierzona od krawędzi piaskowca do pierwszej kaskady. Następnie rzeka przepływa przez szeregi stromych kaskad, które po włączeniu do pomiarów przynoszą całkowitą wysokość 251 metrów. Wodospad składa się z pojedynczego spadku wody. Wodospad Kaieteur jest około czterokrotnie wyższy od wodospadu Niagara, który znajduje się na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych, oraz około dwukrotnie wyższy od wodospadu Wiktorii znajdującego się na granicy Zambii i Zimbabwe w Afryce.

Za wodospadem rzeka Potaro płynie aż do odległej skarpy gór Pakaraima. Zasila ona rzekę Essequibo, która jest jedną z najdłuższych i najszerszych rzek w Ameryce Południowej oraz najdłuższą rzeką w Gujanie. Rzeka Essequibo ma długość 1014 kilometrów i swoje ujście w Oceanie Atlantyckim.

Wodospad Kaieteur został odkryty w 1870 roku przez wyprawę kierowaną przez brytyjskiego geologa Charlesa Barringtona Browna.

W noc odkrycia wodospadu Charles Barrington Brown usłyszał miejscową legendę związaną z wodospadem i stąd wzięła się jego nazwa - Kaieteur. Wodospad Kaieteur został nazwany na cześć nieprzyjemnego starego człowieka, który został umieszczony na łodzi i popchnięty w wodospad przez swojego krewnego. W ten sposób wodospad nazwano "Kaieteur", co oznacza - "stary-człowiek-upadek".

Wodospad Kaieteur jest główną atrakcją turystyczną w Gujanie. Wodospad otoczony jest majestatycznym lasem deszczowym, którego wspaniała roślinność i piękno dzikiej przyrody zapierają dech w piersiach. W pobliżu wodospadu nie widać żadnych oznak cywilizacji, z wyjątkiem kilku budynków i niewielkiego pasa startowego w jego pobliżu. Park Narodowy Kaieteur jest obsługiwany przez międzynarodowe lotnisko w Kaieteur, około 15 minut spacerem od szczytu wodospadu Kaieteur, z częstymi połączeniami z lotniska Ogle i międzynarodowym lotniskiem Cheddi Jagan w Georgetown.