Najpiękniejsze miejsca na Świecie

Wodospad Iguazu

Wodospad IguazuWodospad Iguazu (Iguazu Falls, Iguassu Falls, Iguaçu Falls, Cataratas del Iguazú. wodospady Iguazu znajdują cię na rzeka na granicy argentyńskiej prowincji Misiones i brazylijskiego stanu Paraná. Są największym systemem wodospadu na świecie. Wodospad dzieli rzekę na górną i dolną część Iguazu. Rzeka Iguazu wznosi się w pobliżu miasta Kurytyba. Przez większość swej drogi przepływa przez Brazylię; jednak większość wodospadów znajduje się po stronie argentyńskiej. Poniżej jej zbiegu z rzeką San Antonio, rzeka Iguazu tworzy granice między Argentyną a Brazylią.

Nazwa "Iguazú" pochodzi od słów Guarani lub Tupi czyli "wody" i "úasú", co oznacza "duże". Legenda głosi, że bóstwo planujące poślubić piękną kobietę o imieniu Naipí, która uciekła w kanoe ze swoim śmiertelnym kochankiem Tarobą - w gniewie, pokroiło rzekę, tworząc wodospady i powodując śmierć kochanków.

Pierwszym Europejczykiem, który udokumentował istnienie wodospadu był hiszpański konkwistador Álvar Núñez Cabeza de Vaca w 1541 roku.

Wodospady Iguazu położone są w miejscu, gdzie rzeka Iguazu przebiega przez krawędź płaskowyżu Paraná, 23 km po połączeniu Iguazu z rzeką Paraná. Liczne wyspy wzdłuż 2.7-kilometrowej krawędzi dzielą wodospad na wiele oddzielnych wodospadów i katarakt, których wysokości wahają się od 60 do 82 metrów. Liczba tych małych wodospadów zmienia się od 150 do 300, w zależności od poziomu wody. Około połowy strumienia rzeki wpada w długą i wąską przepaść, nazywaną gardłem Diabła. Gardło Diabła ma kształt litery U i wielkość 82 na 150 na 700 metrów

Woda dolnego Iguazu zbiera się w kanionie, który spływa do rzeki Paraná, w niewielkiej odległości od rzeki od Itaipu Dam. Połączenie przepływów wodnych oznacza granicę pomiędzy Brazylią, Argentyną i Paragwajem. W miastach Foz do Iguaçu w Brazylii, Puerto Iguazú w Argentynie i Ciudad del Este w Paragwaju znajdują się punkty, które mają dostęp do rzeki Iguazu. Można tam zobaczyć granice wszystkich trzech narodów, popularną atrakcję turystyczną dla zwiedzających.

W pobliżu Iguazú Falls są dwa międzynarodowe porty lotnicze: Międzynarodowe lotnisko w Argentynie Cataratas del Iguazú (IGR) i brazylijski port lotniczy Foz do Iguaçu (IGU). Lotnisko w Argentynie jest oddalone 25 km od miasta Iguazu, ale jest bliżej hoteli niż jego brazylijski odpowiednik. Z lotnisk do wodospadu można się dostać autobusami i taksówkami.

Wodospad dzieli Park Narodowy Iguazu (Argentyna) i Park Narodowy Iguaçu (Brazylia). Oba parki zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1984 i 1987 r.

Pierwszy projekt brazylijskiego parku narodowego, mający na celu zapewnienie dziewiczego środowiska "przyszłym pokoleniom", mający na celu ochronę wodospadu Iguaçu powstał w 1876 roku. W tym czasie Park Narodowy Yellowstone w Stanach Zjednoczonych - pierwszy park narodowy na świecie - miał zaledwie cztery lata.

Po brazylijskiej stronie Wodospadu Iguazu znajduje się przejście wzdłuż kanionu z przedłużeniem dolnej części Gardła Diabła. Przejazdy helikopterami nad wodospadami są dostępne w Brazylii, jednak Argentyna zabroniła takich wycieczek helikopterem ze względu na niekorzystny wpływ na środowisko flory i fauny wodospadu.