Chcesz zachować zdrowie na dłużej? Zastosuj - calivita international i już dziś ciesz się dobrą kondycją, zdrowiem, a także energią. Pomogą Ci naturalne suplementy Calivita. - Serwisy medyczne i o zdrowiu. Czytaj o calivita to strona poświęcona tylko zdrowemu trybowi życiai sprzedaży suplementów diety.. - gabient podologiczny wrocław - Super znakomite preparaty wpływające na odporność calivita to takie jak immunaid, virago czy bee power. Dodatkowo dobry jest paraprotex i ac-zymes. - najlepszy pomiar skuteczności wentylacji we wrocławiu

Wodospad Iguazu

Wodospad IguazuWodospad Iguazu (Iguazu Falls, Iguassu Falls, Iguaçu Falls, Cataratas del Iguazú. wodospady Iguazu znajdują cię na rzeka na granicy argentyńskiej prowincji Misiones i brazylijskiego stanu Paraná. Są największym systemem wodospadu na świecie. Wodospad dzieli rzekę na górną i dolną część Iguazu. Rzeka Iguazu wznosi się w pobliżu miasta Kurytyba. Przez większość swej drogi przepływa przez Brazylię; jednak większość wodospadów znajduje się po stronie argentyńskiej. Poniżej jej zbiegu z rzeką San Antonio, rzeka Iguazu tworzy granice między Argentyną a Brazylią.

Nazwa "Iguazú" pochodzi od słów Guarani lub Tupi czyli "wody" i "úasú", co oznacza "duże". Legenda głosi, że bóstwo planujące poślubić piękną kobietę o imieniu Naipí, która uciekła w kanoe ze swoim śmiertelnym kochankiem Tarobą - w gniewie, pokroiło rzekę, tworząc wodospady i powodując śmierć kochanków.

Pierwszym Europejczykiem, który udokumentował istnienie wodospadu był hiszpański konkwistador Álvar Núñez Cabeza de Vaca w 1541 roku.

Wodospady Iguazu położone są w miejscu, gdzie rzeka Iguazu przebiega przez krawędź płaskowyżu Paraná, 23 km po połączeniu Iguazu z rzeką Paraná. Liczne wyspy wzdłuż 2.7-kilometrowej krawędzi dzielą wodospad na wiele oddzielnych wodospadów i katarakt, których wysokości wahają się od 60 do 82 metrów. Liczba tych małych wodospadów zmienia się od 150 do 300, w zależności od poziomu wody. Około połowy strumienia rzeki wpada w długą i wąską przepaść, nazywaną gardłem Diabła. Gardło Diabła ma kształt litery U i wielkość 82 na 150 na 700 metrów

Woda dolnego Iguazu zbiera się w kanionie, który spływa do rzeki Paraná, w niewielkiej odległości od rzeki od Itaipu Dam. Połączenie przepływów wodnych oznacza granicę pomiędzy Brazylią, Argentyną i Paragwajem. W miastach Foz do Iguaçu w Brazylii, Puerto Iguazú w Argentynie i Ciudad del Este w Paragwaju znajdują się punkty, które mają dostęp do rzeki Iguazu. Można tam zobaczyć granice wszystkich trzech narodów, popularną atrakcję turystyczną dla zwiedzających.

W pobliżu Iguazú Falls są dwa międzynarodowe porty lotnicze: Międzynarodowe lotnisko w Argentynie Cataratas del Iguazú (IGR) i brazylijski port lotniczy Foz do Iguaçu (IGU). Lotnisko w Argentynie jest oddalone 25 km od miasta Iguazu, ale jest bliżej hoteli niż jego brazylijski odpowiednik. Z lotnisk do wodospadu można się dostać autobusami i taksówkami.

Wodospad dzieli Park Narodowy Iguazu (Argentyna) i Park Narodowy Iguaçu (Brazylia). Oba parki zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1984 i 1987 r.

Pierwszy projekt brazylijskiego parku narodowego, mający na celu zapewnienie dziewiczego środowiska "przyszłym pokoleniom", mający na celu ochronę wodospadu Iguaçu powstał w 1876 roku. W tym czasie Park Narodowy Yellowstone w Stanach Zjednoczonych - pierwszy park narodowy na świecie - miał zaledwie cztery lata.

Po brazylijskiej stronie Wodospadu Iguazu znajduje się przejście wzdłuż kanionu z przedłużeniem dolnej części Gardła Diabła. Przejazdy helikopterami nad wodospadami są dostępne w Brazylii, jednak Argentyna zabroniła takich wycieczek helikopterem ze względu na niekorzystny wpływ na środowisko flory i fauny wodospadu.