profesjonalne studio oficyna fotograficzne http://www.studiooficyna.pl/ zaprasza do skorzystania z oferty

Wodospad Cuquenan

Cuquenan Falls Wodospad Cuquenan (Salto Cuquenan, Salto Kukenan, Kukenaam) jest drugim, co do wielkości wodospadem w Wenezueli po wodospadzie Salto Angel. Jest to również drugi o swobodnym spadku wody najwyższy wodospad na świecie. Ogólnie jest on podawany, jako jedenasty najwyższy wodospad na świecie. Wodospad opada w pojedynczym spadku wody wynoszącym około 674 metry, a ostatnia część wodospadu spływa w dół do podstawy Kukenan Tepui.

Majestatyczna góra i bujna roślinność u jej podstawy tworzą przepiękne tło dla wodospadu i sprawiają niesamowite wrażenie. Wodospad znajduje się na rzece Cuquenan, która jest jednym z dopływów potężnej rzeki Orinoko.

Kukenan Tepui (znana również, jako Matawi) znajduje się w pobliżu góry Roraima, która służy, jako geograficzny marker granicy między Brazylią, Wenezuelą i Gujaną. Kukenan Tepui znajduje się w Parku Narodowym Canaima. Jest to płaska góra z pionowymi bokami. Ma 2680 metrów wysokości oraz około 3 kilometrów długości. Wspinaczka na górę Kukenan Tepui jest znacznie trudniejsza niż na Roraima, dlatego też jednak odnotowuje się więcej wejść na szczyt Roraima. Góra Roraima znajduje się na południowy wschód od Kukenan Tepui. Wspaniała i rzadko spotykana, jak niemal z zupełnie innej epoki sceneria na szczycie Kukenanu dostarczyła inspiracji dla filmu animowanego Up (Odlot) z 2009 roku. Wodospad Kukenan znajduje się na południowym krańcu Tepui.

Przez lata dochodziło do kontrowersji z wodospadem Cuquenan wśród najwyższych wodospadów świata w odniesieniu do ogólnego rankingu. Był on katalogowany gdzieś pomiędzy drugim a dwudziestym miejscem w przeróżnych publikacjach i na różnych stronach internetowych. Takie rozbieżności prawdopodobnie powstają, dlatego, ponieważ większość oficjalnych pomiarów wodospadów uwzględnia tylko część wolnego spadku wody, z pominięciem ostatniego odcinka kaskad wzdłuż Tepui. Niektóre opublikowane listy zawierają pomiary swobodnych spadków wody tylko wtedy, gdy twierdzą, że jego wysokość nie wystarcza na 10 najwyższych wodospadów na świecie.