Najpiękniejsze miejsca na Świecie

Wodospad Comet

Wodospad CometWodospad Comet to wysoki wodospad znajdujący się na rzece Van Trump Creek w hrabstwie Pierce w stanie Waszyngton, w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Wodospad ten jest uważany za najlepszy w regionie Mount Rainier. Łatwy dostęp do wodospadu sprawia, że jest on również bardzo często odwiedzaną przez turystów atrakcją. Nazwa wodospadu Comet wzięła się stąd, że przypomina on ogon komety.

Na pierwszy rzut oka wodospad opada z wysokości około 98 metrów z wiszącej doliny jednym wielkim strumieniem wody. Poniżej głównej kaskady znajdują się dwie mniejsze, a także jedna widoczna nad główną kaskadą. Dwa dolne spadki wody mają wysokość 6,1 metra, natomiast wysokość górnej kaskady nie jest znana. W każdym bądź razie, zakładając, że górna kaskada ma również wysokość, co najmniej 6,1 metra, cały wodospad ma prawdopodobnie wysokość około 120 metrów.

Ze względu na bardzo mocne i trwałe podłoże skalne, sam wodospad nie uległ uszkodzeniu, ale spływające błota nadal pozostawiają widoczny ślad. Kanion o głębokości do 3 metrów został wyrzeźbiony przez błota tuż pod wodospadem, a cała roślinność znajdująca się obok strumienia poniżej wodospadu została zmyta i zastąpiona martwą roślinnością. Również basen u podstawy głównej kaskady został wypełniony skałami i gruzem.

Powodzie, jakie miały miejsce w latach 2003 i 2006 rzeczywiście bardzo pomogły wodospadowi, ponieważ usunęły większość gruzu, który wcześniej znajdował się w potoku poniżej wodospadu. Po raz kolejny, ze względu na mocne podłoże skalne, wodospad nie uległ znacznym zmianom.

Aby dostać się nad wodospad Comet trzeba wędrować wąską, nierówną doliną, ukształtowaną lawinami i ryczącą od szalejącej wody. Jest to wspinaczka po trzech grzmiących kataraktach, zanim uda się dotrzeć do jednego z najbardziej spektakularnych i najwyższych wodospadów w Parku Narodowym Mount Rainier. Stojąc już u samego podnóża wodospadu Comet, mając oczy zamglone od wodnej mgiełki unoszącej się w powietrzu, naszym oczom ukazuje się rzeka Van Trump Creek, spadająca z wysokości około 120 metrów w dół po czystej, bazaltowej ścianie.