Najlepszy na rynku serwis o tematyce: zdrowie . Już dziś zacznij dbać o swój organizm i pozbądź się chorób. Zaufaj naturalnym suplementom diety. - Najlepszy na rynku serwis o tematyce: medycyna . Już dziś zacznij dbać o swój organizm i pozbądź się chorób. Zaufaj naturalnym suplementom diety. - Najlepszy na rynku serwis o tematyce: suplementy diety . Już dziś zacznij dbać o swój organizm i pozbądź się chorób. Zaufaj naturalnym suplementom diety. - das örtliche das örtliche

Skógafoss

Skógafoss Wodospad Skógafoss położony jest na rzece Skógá na południu Islandii na klifach dawnego wybrzeża. Po tym, jak wybrzeża wycofały się ku morzu (oddalone od Skógar o 5 kilometrów), dawne urwiska morskie pozostały, równoległe do wybrzeża przez setki kilometrów, tworząc wraz z niektórymi górami wyraźną granicę między nizinami przybrzeżnymi a wyżynami Islandii.

Skógafoss jest jednym z największych wodospadów w Islandii. Mierzy 15 metrów szerokości oraz 60 metrów wysokości. Potężny huk ogromu spadającej wody otoczonej zielenią pokrywającą klify zapiera dech w piersiach, uzmysławiając, z jaką potężną siłą przyrody ma się do czynienia stojąc w pobliżu wodospadu Skógafoss.

Ze względu na ogromną ilość unoszącej się w powietrzu mgiełki wodnej wodospad konsekwentnie wytwarza pojedynczą lub podwójną tęczę, która jest zazwyczaj widoczna w słoneczne dni.

Według legendy, pierwszy osadnik Wikingów w okolicy, Þrasi Þórólfsson, pochował skarb w jaskini za wodospadem. Lokalni mieszkańcy wiele lat później znaleźli skrzynię, ale byli w stanie uchwycić jedynie pierścień z boku skrzyni zanim ta ponownie znikła. Pierścień został rzekomo wydany lokalnemu kościołowi. Stary pierścień z drzwi kościoła znajduje się obecnie w muzeum Skógar.

Po wschodniej stronie wodospadu znajduje się ścieżka spacerowa i trekkingowa, która prowadzi do przejścia Fimmvörðuháls między lodowcami Eyjafjallajökull i Mýrdalsjökull. Następnie idzie w dół do Þórsmörk po drugiej stronie i dalej, jako szlak Laugavegur do Landmannalaugar.

Nad wodospadem Skógafoss kręcone były w 2012 roku zdjęcia do teledysku Fjara zespołu metalowego Sólstafir z ich albumu Svartir Sandar.

Wodospad był również miejscem, które Marvel Studios wykorzystało w ujęciach do filmu „Thor: Ciemny świat", a także "Tajemne życie Waltera Mitty". Wodospad został też użyty, jako jedno z miejsc śpiewu Geruwa, w filmie Dilwale Bollywood z Shahrukh Khan i Kajol w roku 2015.

Oficjalny teledysk "I'll Show You" zawiera lodowe laguny i rzeki w południowej Islandii, w tym wodospad Skógafoss.