Najpiękniejsze miejsca na Świecie

Nevada Fall

Nevada Fall Wodospad Nevada to wysoki na 181 metrów wodospad na rzece Merced w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii. Znajduje się pod kopułą granitową Liberty Cap, na zachodnim krańcu Małej Doliny Yosemite. Wodospad jest powszechnie rozpoznawany przez jego "wygięty" kształt, w którym woda swobodnie spada za mniej więcej pierwszą jedną trzecią długości od stromego zbocza śliskich skał. To uderzenie wody na klifie tworzy turbulentny wodospad i wytwarza dużo mgiełki, która obejmuje szeroki promień. To doprowadziło wodospad do jego obecnej nazwy (Nevada to stare hiszpańskie słowo oznaczające „śnieżny”).

Indianie nazywali wodospad „Yo-wy-we”, co oznacza przekręcenie lub skręcenie spadającej wody.

Lafayette Bunnell zasugerował dla wodospadu nazwę „Nevada”.

Szmaragdowy basen tworzy się na „kroku” pomiędzy wodospadem Nevada i wodospadem Vernal. Jest to miejsce odpoczynku i ochłodzenia się dla wielu turystów, którzy wykorzystują okazję by w upalny dzień popluskać się w niezwykłej krystalicznej wodzie. Wodospad Vernal o wysokości 97 metrów znajduje się bardzo blisko wodospadu Nevada. Wystarczy zaledwie krótki spacer w dół rzeki Merced od wodospadu Nevada, aby podziwiać kolejny piękny wodospad. Za wodospadem Vernal rzeka Merced spływa do Doliny Yosemite.

Wędrówka na szczyt wodospadu Nevada, wzdłuż szlaku Mist Trail, wynosi 4,8 kilometra od szlaku w dolinie Yosemite. Trzeba najpierw podążyć do wodospadu Vernal, a następnie przejść kolejne 3,2 kilometra, aby dotrzeć na szczyt wodospadu Nevada. Szlak John Muir, który rozpoczyna się w pobliżu szlaku do Happy Isles, trafia na szczyt wodospadu Nevada.

Pomimo niebezpieczeństw i śmierci, które miały miejsce w czerwcu 2013 roku, basen powyżej wodospadu Nevada pozostaje popularnym miejscem do pływania bez jakichkolwiek ograniczeń.

Wycieczkę, aby podziwiać wodospady najlepiej jest zaplanować na okres, gdy przypada szczytowy spływ wody, który zwykle ma miejsce w okresie od kwietnia do czerwca, chociaż po szczególnie śnieżnych zimach może się ten okres wydłużyć nawet aż do lipca.