Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Chefchaouen
Chefchaouen - niebieskie miasto w Maroku

Miasto Chefchaouen jest mocno zróżnicowane przez kontrast między marokańskim hedonizmem turystycznym a pobożnymi praktykami islamskimi. Najbardziej zauważalną cechą tego górskiego miasta są fasady budynków pomalowane w różnych odcieniach niebieskiego.

Niebieski kolor to w rzeczywistości średniowieczna pozostałość po dawno kulturze żydowskiej. Pod koniec XV wieku inkwizycja hiszpańska zmusiła muzułmanów i Żydów do opuszczenia Europy. W 1471 r., Chefchaouen został założony jako obóz dla uchodźców z silnymi wpływami żydowskimi.

Uchodźcy pomalowali swoje budynki na niebiesko, przypominając o boskiej mocy. Gdy ludność żydowska ustąpiła miejsca silniejszej obecności muzułmanów, kontynuowano tradycję niebieskich budynków.

Chefchaouen

Jak dojechać do Chefchaouen

Do Chefchaouen dojeżdżają autobusy z kilku większych marokańskich miast. Z Europy najlepiej przylecieć do Tangeru, a stąd już tylko 3,5 godziny do „niebieskiego miasta”. Koszt biletu to 45 Dh (około 4,50 USD)

Z Fezu jest nieco dalej i drożej. Czas przejazdu - 4,5 godziny, koszt biletu: 85 Dh (około 8,50 USD). Fez ma jednak tę zaletę, że znajduje się pośrodku wszystkich miast imperialnych, więc jest to dobra opcja na bazę wypadową po Maroku.

Istnieją także połączenia autobusowe z Casablanki i Marrakeszu, jednak są one o wiele dłuższe. Odpowiednio 9 i 12 godzin.

Co zobaczyć w Chefchaouen

Stare Miasto i Medyna

Zakupy na starym mieście to jedna z największych atrakcji turystycznych. Może wybór artykułów nie jest tak urozmaicony jak w większych miastach: Fez, Marrakesz i Casablanca, ale Chefchaouen może pochwalić się tradycyjnym sukiem i doskonałej jakości lokalnymi wyrobami skórzanymi.

Kaskady d’Akchour

Około 30 minut taksówką od centrum miasta leży szlak turystyczny, który prowadzi zwiedzających do wspaniałych wodospadów. Goście mogą popływać w basenach skalnych lub wybrać się most, skalny łuk rozciągający się nad rzeką.

Wycieczka w góry Rif

Aby jeszcze bardziej docenić przyrodę, a nawet samo miasto, można wybrać się na wędrówkę w górach Rif i podziwiać miasto z góry z niezrównanymi widokami panoramicznymi. Góry te są mniej znane niż Atlas, ale równie piękne, a szczyty wznoszą się ponad 2000m n.p.m. i oferują jedne z najlepszych szlaków turystycznych w Afryce.

Muzeum Kasbah

W centrum medyny znajdują się piękne andaluzyjskie ogrody, które stanowią spokojną, zieloną oazę. W obrębie tych ogrodów znajduje się Muzeum Etnograficzne, znane jako Muzeum Kasbah, które zaprasza zwiedzających do odkrywania jego niezrównanej kolekcji artefaktów, które opowiadają historię regionu Chefchaouen. Od ceramiki po instrumenty muzyczne.

Plaza Uta el-Hammam

Każde miasto i miasto ma swój centralny plac, a Chefchaouen nie jest wyjątkiem. Plaza Uta el-Hammam szczyci się atmosferą, która jest połączeniem wpływów arabskich i hiszpańskich. Centralny punkt miasta, może być świetnym miejscem na relaks, podziwianie majestatycznych gór, które górują nad miastem i skosztowanie fantastycznego jedzenia, proponowanego zarówno na ulicy, jak i wielu restauracjach dostępnych na całym rynku.

Chefchaouen – kiedy jechać

Pogoda w Chefchaouen jest najlepsza na wiosnę (od marca do maja) i jesienią (od września do listopada). Klimat jest dobry, ponieważ miasto znajduje się w górach. Latem jest tłoczno, bo ludzie z bardziej gorących części Maroka wybierają się tu na wakacje.


Koordynaty GPS


Kraj: Maroko

Nazwa: Chefchaouen

Latitude: 35.17180
Longitude: -5.27247
DMS Lat: 35° 10' 18.5000'' N
DMS Long: 05° 16' 20.9000'' W
Nadrzędna kategoria: Afryka
in Maroko