Najpiękniejsze miejsca na Świecie

Mardalsfossen

MardalsfossenWodospad Mardalsfossen to jeden z dziesięciu najwyższych wodospadów w Europie. Znajduje się w gminie Nesset w hrabstwie Møre og Romsdal w Norwegii. Wodospad znajduje się na rzece Mardola, która wypływa z wiszącej doliny do jeziora Eikesdalsvatnet, około 2 kilometrów na północny zachód od wioski Eikesdalen. Wodospad jest przedstawiony w herbie Nessetu.

Całkowity spadek wynosi 705 metrów wysokości, według SSB, a 657 metrów według danych World Waterfall Database (WWD).

Mardalsfossen to wielopoziomowy wodospad składający się z dwóch dużych kaskad i kilku mniejszych niższych. Ma średnio 24 metry szerokości.

Woda wykorzystywana do celów hydroenergetycznych przepływa wodospadem podczas letniego sezonu turystycznego od 20 czerwca do 20 sierpnia. Poza sezonem woda jest kierowana przez schemat hydroelektryczny. Najwyższy wskaźnik przepływu, jaki kiedykolwiek odnotowano na wodach spadkowych, wynosi 45 metrów sześciennych na sekundę. Obecnie w lecie przepływ ograniczony jest do mniej niż 3 metrów sześciennych na sekundę.

W 1970 Arne Næss, norweski twórca ruchu Deep Ecology, związał się z 300 innymi w proteście przeciwko budowie tamy i późniejszego usunięcia wodospadu.

Pierwszy element nazwy wodospadu Mardalsfossen pochodzi od nazwy doliny Mardalen, a ostatnim elementem jest skończona forma foss, co oznacza "wodospad". Nazwa doliny wzięła się od starej nazwy rzeki Mara (obecnie Mardøla) i skończonej formy dal, która oznacza "kotlinę" lub "dolinę".