Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

KjeragfossenKjeragfossen to oficjalna nazwa wodospadu znajdującego się w gminie Forsand w hrabstwie Rogaland w Norwegii. Wysoki na 715 metrów wodospad Kjeragfossen opada z płaskowyżu Kjerag na południowym brzegu Lysefjordu. Jest to jeden z najwyższych wodospadów w Norwegii i jeden z najwyższych na świecie. Jest on zwykle aktywny tylko około 5 miesięcy w roku. Wodospad znajduje się w bardzo malowniczej okolicy, którą odwiedza każdego roku bardzo duża liczba turystów. W pobliżu wodospadu znajduje się słynna atrakcja turystyczna, Kjeragbolten, duży kamień o wielkości 5 metrów sześciennych znajdujący się pomiędzy dwoma grzbietami górskimi na wysokości 1000 metrów. Według legendy kamień ten jest trollem, który zamienił się w kamień, gdy padło na niego światło słoneczne.

Jadąc do Lysebotn (Lysefjorden), nie można ominąć dużego parkingu w Kjerag. Trzeba zapłacić za miejsce parkingowe. Tutaj szlak zaczyna się w Kjeragbolten, słynnej skale wciśniętej między górskie mury. Nieco dalej widać już wodospad Kjeragfossen. Wędrując szlakiem trzeba pokonać odcinek o długości 6 kilometrów. Czas podróży w obie strony wynosi od 5,5 do 6 godzin. Następnie można zrelaksować się w restauracji (Øygardstøl) znajdującej się w pobliżu parkingu.

Płynąc promem Lysebotn-Forsand również można zobaczyć wodospad Kjeragfossen spadający z Lysefjorden. Jazda do Lysebotn jest niezwykle spektakularna. Droga ta jest znana, jako jedna z najbardziej stromych dróg w Europie. Początek drogi znajduje się na wysokości około 675 metrów, która następnie gwałtownie schodzi w dół. Na drodze znajduje się również około 25-30 zakrętów.

Przepływ wody przez wodospad Kjeragfossen nie jest przez cały czas jednakowy. Prawdopodobnie wczesną wiosną przepływ przez Kjeragfossen osiąga swoje maksimum, a w lecie w Kjeragfossen praktycznie nie ma wody. Z wyjątkiem obfitych opadów, kiedy to Kjeragfossen znów zaczyna płynąć.
Najlepszy czas na wizytę nad wodospadem jest rano, ponieważ wodospad Kjeragfossen lekko opada w kierunku północno-wschodnim.

Nadrzędna kategoria: Europa