Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zaledwie 1 kilometr od Tilcary wznosi się historyczne miejsce, które umożliwia obserwowanie tego, co dzieje się kilka kilometrów dalej. Tilcara's Pucará nadal zachowuje nienaruszoną magię niepamiętnych czasów.

„Wystarczy wejść na górę i zobaczyć, jak wszystko wygląda stamtąd. To wystarczy, aby zrozumieć, o co chodzi w Pucará ” - wyjaśnił mądrze przewodnik. I to była prawda. Musieliśmy tylko wejść, popatrzeć, a przede wszystkim pomyśleć.Tilcara's Pucará jest strategicznie położona 2500 metrów nad poziomem morza, w samym centrum wąwozu Humahuaca. Co roku wita tysiące gości przybywających nie tylko z innych punktów naszego kraju, ale także z najbardziej odległych zakątków świata.

Oprócz turystów wielu odwiedzających to archeolodzy, antropolodzy i naukowcy, których przyciąga wielka wartość historyczna zamknięta w Pucará. Zbudowany ponad tysiąc lat temu tubylcy obserwowali ten obszar z wysokości.

Spośród prawie tysiąca budowli z czasów świetności około 60 zostało odrestaurowanych i można je zwiedzać w obrębie obwodu prezentowanego przez park. Obwód jest podzielony na trzy dzielnice: obwód wejściowy, obwód kościoła i obwód wysoki lub obwód Monument.

Trzy wielkie sąsiedztwa

Dzielnica wejściowa składa się z różnych jednostek mieszkalnych, które zależnie od wielkości i układu geograficznego określają znaczenie i poziom społeczny lub status mieszkańców tych miejsc. Uwagę zwiedzających przykuwają przede wszystkim wielkie mury zwane pircas , a także aspekt fortyfikacji obronnych, które posiadały te domy.

Okolica kościelna leży w centrum Pucará i otrzymała tę nazwę, ponieważ podczas badań naukowych przeprowadzonych na początku XX wieku dawni osadnicy z Tilcary poinformowali archeologów, że znajduje się tam „kościół wszystkich Indian”, co okazało się szczerze mówiąc. Było to miejsce, w którym odbywały się ceremonie religijne ku czci Słońca i Księżyca. Jest to jeden z najbardziej malowniczych obszarów Pucará, gdzie kilka kolonii kaktusów - pełnych kwiatów przez kilka miesięcy - wnosi kolor i życie do surowej scenerii Tilcara.

Po zwiedzeniu kościoła i jego okolic wycieczka przenosi się do dzielnicy High lub Monument, gdzie znajduje się więcej jednostek mieszkalnych. W takim miejscu stoi pomnik przypominający piramidę ze ściętym wierzchołkiem. Jest to hołd dla archeologów Juana D. Ambrosettiego, Salvadora Debenedettiego i Erica Bomana, zbudowany przez architekta Martína Noela w 1935 roku. Widok z tego miejsca jest po prostu wyjątkowy. Różnorodne kolory gór wyróżniają się i w zależności od położenia słońca nabierają lub tracą pigmentację. A Pucará niewątpliwie nadal jest wartownikiem obserwującym wszystko dookoła.