Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dorzecze, które zasila rzekę Atuel, ma szczyt góry o długości zaledwie 50 km, ale obejmuje wiele ważnych lodowców, takich jak lodowiec Las Lagrimas, i wyższe szczyty niż te na głównym grzbiecie, a Sosneado jest jego wyższą górą, składającą się z 5160 metrów.

Wypływ rzeki Atuel tworzy tzw. Atuel, a przy jej ujściu rzeka Salado. Rzeka Atuel zaczyna się na wysokości 3500 metrów i jest zasilana przez szereg lodowych jęzorów, które spływają z Andów między wzgórzami Morado i Paso de las Leñas.

500 metrów od brzegu zbiornika El Nihuil rzeka zaczyna przecinać Sierra Pintada, tworząc kanion o długości 50 kilometrów, zwany „Cañón del Atuel”. Ten kanion kończy się u ostatniego podnóża „Sierras de San Rafael”.

Podłużny profil rzeki jest bardzo reprezentatywny i wykazuje bardzo duże spadki aż do pokładów; miękkie zbocze (1,2%) do tamy El Nihuil i wielki wodospad od ostatniego punktu do Rincón del Atuel (580 metrów nachylenia na 45 km), gdzie znajduje się szereg ważnych stacji przeznaczonych do wytwarzania energii wodnej i nawadniania. Są to: Nihuil, Nihuil I, Nihuil II, Nihuil III, zapora Valle Grande.

Rzeka Atuel wpada do równin San Rafael w miejscu zwanym „Rincón del Atuel”, a następnie wpada do rzeki Desaguadero-Salado w prowincji La Pampa.

VALLE GRANDE
37 kilometrów od miasta docieramy do „Cañón del Atuel” i do miejsca zwanego „Valle Grande”. Aby się tam dostać, korzystamy z trasy wojewódzkiej nr 173, w pełni asfaltowej. Następnie wita nas bujna roślinność obok szumu rzeki Atuel, która płynie przez jej koryto z kamieni. Połączenie tego wszystkiego daje nam możliwość spędzenia wyjątkowych wakacji na łonie natury. Ściana brzegu Valle Grande stanowi ogromne zwierciadło szmaragdowozielonej wody, które zaprasza do pływania, nurkowania, jazdy na nartach, wiosłowania, pływania łódką motorową, przejażdżek katamaranami, windsurfingu itp.

W okolicy, nad brzegami rzek, które są świadkami szmerów wieloletniej historii geologicznej, znajdziemy hotele i domki, które oferują turystom wszelkiego rodzaju usługi. W okolicy znajdują się również liczne pola namiotowe, z których korzystają wczasowicze, które oferują wszelkiego rodzaju usługi, takie jak: toalety, prąd, tereny leśne, woda, kąpieliska czy baseny, sklepy spożywcze, restauracje, rękodzieło regionalne.

Aby w pełni cieszyć się naszą wizytą, będziemy mieli czas na rozwinięcie zajęć rekreacyjnych, w których można wybrać między przejażdżką katamaranem po zbiorniku Valle Grande lub raftingiem (wycieczki na dmuchanych gumowych łodziach) po rzece Atuel.

Flisactwo.
Ekscytująca przygoda na wodach rzeki Atuel. Słynny rafting Valle Grande zachwyca odwiedzających niesamowitym krajobrazem.
To zejście „białej wody” za pomocą nadmuchiwanych łodzi urzeka tysiące entuzjastycznych gości w każdym wieku, którzy chcą przeżyć doświadczenie jako bohaterowie i jednocześnie wpisując się w krajobraz.

Katamaran na jeziorze Valle Grande. Niesamowite widoki na jezioro Valle Grande, wraz z ciekawymi formacjami skalnymi Cañón del Atuel, to obowiązkowa wycieczka po San Rafael. Razem z rodziną i przyjaciółmi będziecie mogli zwiedzać jezioro podczas przejażdżek katamaranami wyposażonymi w niezbędny komfort i wymagane bezpieczeństwo, aby w pełni się nim cieszyć.
Proponujemy Ci wycieczkę przez jezioro Valle Grande, odwiedzając każdy zakątek tego szmaragdowego lustra wody

DIQUE VALLE GRANDE
Zapora Valle Grande ma zamknięcie o lekkiej konstrukcji wykonanej z betonu. Ma długość 300 mi wysokość szczytu wynosi 815,65 m nad poziomem morza. Ma maksymalną wysokość 115 metrów od podstawy. Posiada przepustowość 600 m3 / s. Do jego budowy zużyto 700 000 m3 betonu i został zainaugurowany w 1964 roku. Posiada system odprowadzania wody do nawadniania. Do zasilania turbiny o mocy 25 MW wykorzystywane jest przewodnictwo. Do swojej produkcji wykorzystuje zestaw zrzutowy do nawadniania Generalnego Zakładu Nawadniania. Zbiornik ma pojemność 164 hm3, przy użytecznej objętości 162,20 hm3. Pokazuje sedymentację drobnego materiału. Na wyznaczonych terenach można uprawiać nurkowanie, narty wodne, wioślarstwo, pływanie łódką motorową, przejażdżki katamaranami, windsurfing, wędkarstwo sportowe, a także fotograficzne safari; i tylko w niektórych miejscach

W końcu docieramy do punktu widokowego jeziora Valle Grande, ogromnego szmaragdowozielonego lustra wody, w którym możemy obserwować formację znaną jako „The Submarine”.

Podczas całej wizyty zobaczymy najbardziej osobliwe rzeźby naturalne, takie jak: Museo de Cera (Muzeum Figur Woskowych), Sillón de Rivadavia (fotel Rivadavii), El Lagarto (Jaszczurka), Los Viejos (Starzy ludzie), Los monstrous (The potwory), La Ciudad Encantada (Zaczarowane Miasto), EL Mendigo (Żebrak), Los Jardines Colgantes (wiszące ogrody).

ATUEL CANYON
W górę od zapory Valle Grande znajduje się Kanion Atuel, żywa obecność pochodzenia świata wyrzeźbiona przez wiatr i deszcz, kształtująca najbardziej niezwykłe formacje. Niektóre z nich są tak doskonałe, że zostały ochrzczone przez lata: „Muzeum Figur Woskowych”, „Starzy ludzie”, „Potwory”, „Żebrak”, „Wiszące Ogrody”, „Straszne Miasto” i „ The Lizard ”wśród wielu innych.

Formacje geologiczne Cañón del Atuel, utworzone przez naturalną siłę wody i wiatru, pozwalają nam podziwiać naturalne rzeźby wkomponowane w krajobraz.
Wodospad lub kaskada El Nihuil, gdzie zbudowany jest zbiornik, to miejsce, w którym zaczyna się Cañón del Atuel.

Ta cecha geograficzna stworzona przez rzekę Atuel, która wywierciła dziurę w masywie Sierra Pintada, zapoczątkowała to, co znamy dzisiaj jako Cañón del Atuel. Tam ludzie potrafili osadzić w harmonii ze środowiskiem prace hydrotechniczne o wielkiej skali, które stanowią zespół hydroelektryczny czterech tam, dwóch zbiorników i czterech centralnych stacji.

Miejsce o nazwie Nihuil, co oznacza „jest przepustka”; także dla innych jest zniekształceniem słowa Nahuel, które oznacza „tygrys”.

Rzeka Atuel podczas swojej tysiącletniej podróży wyrzeźbiona na długości 45 kilometrów, tworzy formacje o nieopisanym pięknie i odkrywając różne warstwy geologiczne.
Dziś w Cañón del Atuel turyści przyjeżdżają, aby podziwiać naturalne formacje, a także naukowcy, których przyciągają prehistoryczne złoża, opisane w badaniach archeologicznych.

Minerały i formacje skalne Kanionu hipnotyzują i zachwycają swoimi kształtami, a widziane z autobusów poruszających się po stromych zakrętach pojawiają się i znikają, wyglądając jak śliskie rzeźby.

Oprócz atrakcji naturalnego krajobrazu, kompleks hydroelektryczny Nihuil, z tamami i lustrami wodnymi, które w harmonii ze środowiskiem, oferują odwiedzającym różne alternatywy.

Atuel Canyon legenda.  
Na południu dzisiejszej prowincji Mendoza żyło plemię kacyka Talú. Ojciec Talú zmarł, gdy był bardzo młody, ale mimo młodego wieku przyjął swoją rolę i mądrze rządził swoim ludem.

Życie w plemieniu było spokojne i szczęśliwe, ale region nawiedziła wielka susza. Najbardziej dotknięci brakiem wody byli starsi ludzie i najmłodsze dzieci, a wkrótce pojawiły się pierwsze zgony. Bez wahania Talú wezwał swoich ludzi i odeszli w poszukiwaniu wody dla swoich ludzi.

W wielu przypadkach przechodzili przez terytoria, przez które nigdy wcześniej nie przeszli, ale znaleźli tylko suchą i spieczoną ziemię z powodu palącego słońca. Podczas jednej z tych wypraw Talú spotkał piękną kobietę, która mieszkała samotnie w dolinie. Młody kacyk rozmawiał z nią i postanowił zabrać ją ze sobą do swojego miasta, gdzie łatwo się zintegrowała. Narodziła się między nimi głęboka miłość i wyznała mu, że ma na imię Clara, jest sierotą i od wielu lat mieszka sama w dolinie. Po wielu miesiącach postanowili się pobrać i wkrótce potem urodziło im się dziecko, które nazwali Atuel.

Przedłużający się okres suszy odebrał życie wielu dzieciom i starszym ludziom. Biali ludzie szybko zauważyli rozpaczliwą sytuację i postanowili zaatakować, aby przejąć kontrolę nad terytoriami. Bitwy były gwałtowne, ale osłabiona ludność tubylcza została ostatecznie pokonana. Wszyscy mężczyźni z plemienia, w tym Talú, zostali zabici. W środku takiego zamieszania Clara była w stanie ukryć się ze swoim nowo narodzonym dzieckiem, a kiedy biali mężczyźni w końcu opuścili to miejsce, zostawili tylko wdowy, sieroty i kilku umierających mężczyzn.

Clara wzięła małego Atuela w dłonie i poszła w kierunku wysokich gór, tam, gdzie zachodzi słońce. Wspięła się na szczyt jednego ze szczytów i poprosiła bogów o wodę, aby ocalić ocalałych z plemienia. Czas mijał i nic się nie wydarzyło, więc Clara postanowiła oddać życie swoje i jej dziecka bogom.

W chwili śmierci każdy z nich upuścił łzę, az nich wzbiła się ciężka, płynąca rzeka; który otworzył drogę przez suchą ziemię, aż dotarł do wioski.

Kobiety podały wodę swoim dzieciom i po dłuższym czasie w wiosce znów słychać było śmiech. Starsze kobiety szukały Klary i jej syna, ale ponieważ nie mogły ich znaleźć, zrozumiały, że to one były odpowiedzialne za ten cud.

Rzeka ponownie ożywiła to miejsce, a jej strumień kołysał wioskę w nocy specjalnym dźwiękiem, przypominającym płacz dziecka. Wtedy wszyscy zrozumieli, że woda zachowała ducha Atuela i nazwali rzekę imieniem małego dziedzica.


EL NIHUIL
Wychodząc z Cañón del Atuel, przez kręte zbocze, znajdujemy bezmiar jeziora, które tworzy zaporę El Nihuil o powierzchni 9600 hektarów, w którym ożywają różnorodne gatunki fauny rybnej. To zachęca wędkarza do pełnego korzystania z ulubionego sportu. Pozwala też docenić niepowtarzalne kolorowe widowisko, kiedy amatorzy windsurfingu pokazują setki kolorowych żagli; lub amatorzy nart wodnych, którzy ślizgają się po tej spokojnej wodzie. Wędkarstwo sportowe i sporty wodne sprawiają, że zapora ta jest miejscem, którego nie można przegapić, gdy musimy wybierać. Po prawej stronie znajduje się „Villa El Nihuil” (wioska El Nihuil). Jego mieszkańcy to głównie operatorzy zakładów i ich rodziny. Jest to dzielnica, która liczy się ze wszystkimi typami usług: delegacja miejska, kaplica, przychodnia zdrowia, serwis telefoniczny, szkoły, a także pole namiotowe.