Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wodospad Kaieteur
Wodospad Kaieteur

Wodospad Kaieteur znajduje się na rzece Potaro w Parku Narodowym Kaieteur w centrum lasów deszczowych w Gujanie. Jest to jeden z najpotężniejszych wodospadów na świecie. Średni przepływ wody wynosi 663 metrów sześciennych na sekundę. Przy wysokości swobodnego spadania wynoszącej 226 metrów jest około pięć razy wyższy niż Wodospad Niagara, który znajduje się na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych, oraz około dwukrotnie wyższy od wodospadu Wiktorii znajdującego się na granicy Zambii i Zimbabwe w Afryce.

Wodospad Kaieteur - Galeria zdjęć

Jak dostać się do wodospadu Kaieteur

Są dwa sposoby, aby dostać się do Wodospadu Kaieteur. Małym lotem czarterowym z Georgetown lub kilku innych lotnisk w Gujanie, albo wyprawą lądową, która może trwać do pięciu dni i jest znacznie bardziej ryzykowna i mniej komfortowa. Jest to połączenie wyprawy wynajętym autokarem, motorówką i przeprawą przez dżunglę. Niezależnie od planowanego sposobu dotarcia na miejsce, należy skorzystać z jakiegoś lokalnego organizatora wycieczek.

Zorganizowana wycieczka z Georgetown kosztuje od 120 USD do 220 USD za osobę. Jednak organizowane są również wycieczki, obejmujące dodatkowo postoje w innych atrakcyjnych miejscach. Ceny takich wycieczek wahają się od 300 do 500 USD.

Co można zobaczyć przy Wodospadach Kaieteur

Każdy samolot może przebywać na lotnisku Kaieteur tylko do dwóch godzin. Dzięki temu jedynymi turystami w parku będą osoby z lotu. A więc nigdy nie ma tam tłumu, dzięki czemu oglądanie wodospadu jest o wiele przyjemniejsze.

Jednak można tu spędzić 3 lub 4 dni na wyprawach organizowanych przez lokalne agencje turystyczne. Te wycieczki obejmują wizytę przy wodospadzie, spływy łódkami w okolicach wodospadu i trekking na szczyt Kaieteur.

Park Narodowy Kaieteur jest domem dla różnych gatunków dzikiej przyrody, więc wycieczka do wodospadu jest doskonałą okazją do obserwacji dzikich zwierząt. Wzdłuż szlaku, można zobaczyć pięknego szkarłatnego, skalnego ptaka. U podstawy wodospadu żyją maleńkie złote żaby. Wśród flory na obszarze wodospadu Kaieteur występuje rosiczka, czyli naturalna roślina owadobójcza, capadulla, która jest naturalnym zasobnikiem wody i gigantyczna bromiliada, której liście mogą urosnąć do wielkości ponad 2 metrów.

Wodospad Kaieteur – kiedy jechać

Decydując się na wizytę w okolicy, należy zdecydowanie wziąć pod uwagę porę deszczową, kiedy wodospad zyskuje największą objętość. Wewnętrzna część Gujany, w której znajduje się Pak Narodowy Kaieteur, ma dwie pory deszczowe. Jedną od maja do lipca, a drugą od listopada do stycznia. Tropikalna pogoda może przynieść niespodzianki i najlepszym sposobem na uniknięcie powodzi i podobnych niedogodności jest przyjazd pod koniec pory deszczowej, czyli w lipcu lub styczniu.


Koordynaty GPS


Kraj: Gujana

Nazwa: Kaieteur Falls

Latitude: 5.175000
Longitude: -59.480499
DMS Lat: 5° 10' 30.0000'' N
DMS Long: 59° 28' 49.7964'' W
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Gujana