Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

GodafossWodospad Goðafoss (z języka islandzkiego Goðafoss tłumaczy się, jako "wodospad bogów" lub "wodospad goði") jest jednym z najbardziej spektakularnych wodospadów na Islandii. Znajduje się w dzielnicy Bárðardalur w regionie Northeastern na początku drogi górskiej Sprengisandur. Woda rzeki Skjálfandafljót spada z wysokości 12 metrów na szerokości 30 metrów.

Rzeka ma swoje źródło głęboko w wyżynach Islandii i biegnie od gór przez dolinę Bárðardaluri Kinn w północno-wschodniej Islandii, tuż przy głównej obwodnicy 1 przy farmie Fosshóll.
Skjálfandafljót płynie przez pole lawy, które ma około 7000 lat. Przez wieki rzeka wydrążyła około 3 km przez pole lawy w kanionie, który tuż poniżej wodospadu ma około 100 metrów szerokości. Skaliste cyple w podkowiastej krawędzi wodospadu dzielą go na dwa główne spadki i kilka mniejszych, w zależności od przepływu wody.
Wodospad Goðafoss jest ściśle związany z jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Islandii, nawróceniem się na chrześcijaństwo z pogaństwa lub "starego zwyczaju" w roku 1000.

W 1000 roku prawnik Þorgeir Ljósvetningagoði uczynił chrześcijaństwo oficjalną religią Islandii. Według współczesnego mitu, po powrocie z Alþingi Þorgeirrzucił swoje posągi nordyckich bogów w wodospad. Historia roli Þorgeira w przyjęciu chrześcijaństwa na Islandii jest zachowana w Íslendingabók Ari Þorgilssona."Íslendingabók" jednak nie wspomina o Þorgeir rzucającym swoich bożków w Goðafoss. Historię tę ilustruje okno w Akureyrarkirkja, katedrze w Akureyri.
W roku 2000 wybudowano kościół obok pobliskiego jeziora Ljósavatn, upamiętniający 1000-lecie chrześcijaństwa na Islandii i nazwano go na cześć Þorgeira. Kościół jest otwarty dla zwiedzających w okresie letnim.
W Fosshóll w pobliżu wodospadu Goðafoss znajduje się małe centrum usługowe ze sklepem i stacją benzynową.
MS Goðafoss to islandzki statek nazwany od nazwy wodospadu. Służył on do transportu zarówno ładunku, jak i pasażerów. Został zatopiony przez niemiecką łódź podwodną podczas II wojny światowej. W rezultacie życie utraciło wtedy bardzo wielu ludzi.

Nadrzędna kategoria: Europa