Najpiękniejsze miejsca na Świecie

Gaping Gill

Gaping GillNiewyobrażalny wodospad Gaping Gill (znany również, jako wodospad Gaping Ghyll) znajduje się w Ingleborough, w hrabstwie North Yorkshire, w Anglii.
Wodospad usytuowany jest na dnie dużego krateru o nazwie Gaping Gill, największej naturalnej jaskini w Wielkiej Brytanii znajdującej się głęboko w torfowiskach na granicy Parku Narodowego Yorkshire Dales.

Wodospad tworzy strumień o nazwie Fell Beck, który kończy swój bieg gwałtownie, tworząc wodospad o wysokości 105 metrów. Woda spada w głąb dziury i ląduje w wapiennej komnacie wielkości katedry. Znajdując się na dnie jaskini możemy usłyszeć przeszywające niesamowite dudnienie rozbijającej się wody rozchodzące się po dużej komnacie jaskini. Jest to prawdopodobnie najwyższy całoroczny wodospad w Wielkiej Brytanii.
Ze względu na bardzo dużą liczbę istniejących wejść, które łączą się z jaskinią, możliwe są różne trasy przez i dookoła sieci jaskiń. Szczegółowy model 3D komory został stworzony przy użyciu przemysłowego dalmierza laserowego, który pokazał, że jej objętość jest porównywalna z wielkością York Minster.
Nad szybem czasami ustawiona zostaje wciągarka, która umożliwia zjazd na dół jaskini i z powrotem do góry dla każdego, kto uiści odpowiednią opłatę. Zjazd na sam dół jaskini trwa około jednej minuty. Półmrok jaskini, do tego odczuwalne zimno i duża wilgotność (mgła jest wszędzie, dlatego ważne jest, aby mieć na sobie wodoszczelne ubrania), to wszystko sprawia, że wrażenia z oglądania wodospadu Gaping Gill są niesamowite i zostają w pamięci na bardzo długi czas.  
Pierwszego udokumentowanego usiłowania zejścia dokonał John Birkbeck w 1842 roku, który dotarł do półki na wysokości około 55 metrów w dół szybu, który nosi jego imię. Pierwsze pełne zejście na dół jaskini Gaping Gill osiągnął Édouard-Alfred Martel w 1895 roku. W 1983 roku członkowie Cave Diving Group dotarli podwodnym połączeniem do Ingleborough Cave.
Ekstremalna wspinaczka skałkowa (stopniowana E3, 5c) jest możliwa do szybu głównego, lecz wymaga do tego bardzo suchych warunków.