źródło

Dettifoss

Dettifoss Znajdujący się w północno-wschodniej części Islandii wodospad Dettifoss jest najpotężniejszym wodospadem w Europie. Wodospad Dettifoss znajduje się kilometr poniżej wodospadu Selfoss. Przepływ wody to 500 metrów sześciennych na sekundę. Moc, jaką produkuje przepływająca przez wodospad Dettifoss woda to około 85 megawatów. Taka potężna siła sprawia, że przebywając w pobliżu wodospadu czujemy się tak, jakby ziemia drżała pod naszymi stopami.

Przy krawędzi wodospadu nie ma zamocowanych żadnych barierek ochronnych, turyści chcący podziwiać ten widok mogą podejść tak blisko krawędzi jak tylko zechcą. Jednak należy się przy tym zastanowić, która odległość będzie dla nas bezpieczna, by nie wpaść do lodowatej i wzburzonej wody rzeki Jökulsá á Fjöllum. Podczas słonecznego dnia można również zobaczyć tęcze w rozproszonej mgle unoszącej się u podstawy tego wodospadu. Wodospad Dettifoss ma 45 metrów wysokości i 100 metrów szerokości. Potężna lodowcowa rzeka Jökulsá á Fjöllum meandruje przez islandzką wersję Wielkiego Kanionu - Jökulsárgljúfur. Wąwóz Jökulsárgljúfur ma 100 metrów głębokości. Mleczny kolor wodospadu wynika z faktu, że masywna rzeka jest bogato zasilana osadami roztopowymi rozległego lodowca Vatnajökull. Za wodospadem Dettifoss rzeka płynie dalej a po odcinku dwóch kilometrów wpada do wodospadu Hafragilsfoss, mającego 27 metrów wysokości. Ostatecznie rzeka Jökulsá á Fjöllum, której nazwa z islandzkiego to "Rzeka Lodowcowa z Gór" kończy swój bieg w Oceanie Arktycznym.

Bardzo ładny szlak turystyczny o długości 34 km, biegnie wzdłuż kanionu z Dettifoss do Asbyrgi. Istnieje możliwość kempingu w Vesturdalur. Ponieważ w pobliżu wodospadu Dettifoss nie można przejechać rzeki Jökulsá do rzeki Fjöllum, istnieją dwie osobne drogi, które opuszczają obwodnicę - po jednej z każdej strony rzeki.

Należy również rozważyć pogodę przed wyprawą do wodospadu Dettifoss. W deszczowy dzień widoczność jest dużo gorsza.